sobota, 27 kwietnia, 2024

Relacja z Mistrzostw Polski LR

Share

 

Zakończyły się Mistrzostwa Polski Long Range w Orzyszu. Doskonała atmosfera i organizacja zawodów staje sie już znakiem rozpoznawczym tej imprezy.

Na zawodach w Orzyszu każdy znalazł coś dla siebie. Jedni tak jak Jacek Jakubiec (na zdjęciu tytułowym) znaleźli bardzo dobry wynik i wygraną w klasie OPEN. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom! Inni dobre towarzystwo, dawno nie widzianych przyjaciół i dobrą zabawę. Jeszcze inni powód do narzekania na nierówny wiatr, ułożenie zmian strzeleckich i zawodników w poszczególnych klasach sprzętowych.

Ta edycja była wyjątkowa pod względem warunków wiatrowych. Zmienność siły i kierunku wiatru była bardzo dynamiczna. Spowodowało to duże rozbieżności wyników pomiędzy poszczególnymi zmianami strzeleckimi. Każdy jednak sam sobie zmianę wybierał bez jakiegokolwiek przymusu.

Wszyscy, nawet Ci którzy musieli trochę ponarzekać przestali by brać udział w zawodach gdyby wszystko dało sie przewidzieć. Zniknąłby ten “dreszczyk emocji”, który pcha nas czasami przez cały kraj na takie zawody. Moim zdaniem lepiej przy tym nie “grzebać”. Równie dobrze można by rozlosować nagrody pomiędzy strzelców.

Po raz pierwszy na MPLR zostało ustawione “gongowisko”. Firma DELTA polski producent doskonałej optyki z flagowym STRYKEREM zorganizował strzelanie do gongów. Dystans od 300 m do 1 200 m. W tym miejscu oprócz podziękowań dla Delty należą sie także duże podziękowania dla Artura Panasiuka, pomysłodawcy wprowadzenia jako formy treningu strzelania do blach.

Impreza rozwija się pod wszelkimi względami. Chcę zauważyć aspekt techniczny. Konkretnie chodzi mi o Firmę BolletProve, która zapewniła podgląd na najdalsze cele w konkurencji King Of Tank. Zaawansowanie technologiczne systemu, jego potencjał są niesamowite. Pomysły i plany na przyszłość pozwalają sądzić, że za rok znowu BulletProve znowu nas zaskoczy.

 

Kończę mój edytorial bo właśnie przyszły oficjalne wyniki od Michała Oleksiuka.

Rezultaty MP Longrange Open 6-7.05.2022 Orzysz BIELIK Dzwierzuty

Fot. Barbara Jakubiec

Pogoda:

  • Temperatura: 12-17 st, C
  • Wiatr: 1,5 – 6,5 m/s
  • Wilgotność: 49% – 78%
  • Ciśnienie atm.: 1 006 hPa

Organizatorzy zawodów:

  • Strzelecki Klub Sportowy „BIELIK”  Dźwierzuty,
  • Fundacja „ORĘŻ” w Ełku
  • 15 Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego
  • Kierownikiem zawodów był ich pomysłodawca Michał Oleksiuk.
  • Prezes Fundacji Oręż – Sylwester Waśkiewicz
  • Delegat Techniczny zawodów PZSS – Adam Morawski (Sędzia Klasy Państwowej)
  • Sędzia główny zawodów – Małgorzata Cichecka (Sędzia Klasy Państwowej)
  • Sędzia główny strzelań – Bohdan Żyła(Sędzia Klasy Państwowej)
  • Przewodniczący komisji RTS – Dariusz Mierzejewski (Sędzia Klasy Państwowej)

Harmonogram strzelań:

  • 6 maja trening w klasach podstawowych oraz początek  zawodów „King of Tank”
  • 7 maja zawody w klasach podstawowych oraz kontynuacja „King of Tank”
  • 8 maja zawody w strzelaniu na dalekim dystansie oraz „King of Tank”

Zawodnicy rywalizowali w następujących klasach sprzętowych:

  • STANDARD 300/600/800 daleki dystans 1000 metrów
  • OPEN 300/600/800 daleki dystans 1000 metrów
  • SEMI-AUTO 300/600/800 daleki dystans 1000 metrów
  • MAGNUM 800/1000/1170 daleki dystans 1385 metrów
  • KARABIN HISTORYCZNY 100/200/300 daleki dystans 600m
  • KING OF TANK  (943 m, 1826 m, 2232)

Klasa STANDARD

Karabin centralnego zapłonu w kalibrze 223, 5,56×45(5,56NATO) , 5,45×39, 7,62×39, 308win, 7,62x53R (7,62x54R). Broń może być wyposażona w hamulec wylotowy ( hamulec odrzutu, kompensator itp). Broń musi posiadać przednią podporę w postaci składanego dwójnogu. Broń wraz z montażem, lunetą, dodatkową poziomicą oraz kompensatorem i składanym dwójnogiem  do 12 kg wagi. Należy pamiętać, że poduszka jako podpora tylna nie może być połączona z dwójnogiem przednim.

OPEN

Broń dla klasy „OPEN”  karabin w kalibrze do 8 milimetrów oraz 17 kg z podporą przednią . Należy pamiętać, że poduszka jako podpora tylna nie może być połączona z dwójnogiem(podporą) przednim/ą. Broń może być wyposażona w hamulec wylotowy ( hamulec odrzutu, kompensator itp).

SEMI-AUTO

Karabin samopowtarzalny centralnego zapłonu w kalibrze od .223 do .338 Lapua Magnum. Broń musi posiadać podporę w postaci składanego dwójnogu. Karabin o wadze do 12 kg wraz z montażem, lunetą, poziomicą, dwójnogiem.  Należy pamiętać, że poduszka jako podpora tylna nie może być połączona z dwójnogiem przednim. Amunicja musi być dosyłana z magazynka. Broń może być wyposażona w hamulec wylotowy ( hamulec odrzutu, kompensator itp).

MAGNUM

Karabin centralnego zapłonu w kalibrze: 50 BMG, 338 Lapua Magnum, 338 Winchester Magnum, 300 Winchester Magnum, 300 Winchester Short Magnum, 7PRC, 7mm Winchester Short Magnum, 7mm Remington Short Action Ultra Magnum, 7mm Remington Magnum, 7mm Remington Ultra Magnum lub pochodnym (wildcatem) opartym na łuskach wyżej wymienionych nabojów. Broń musi posiadać przednią podporę, w postaci składanego dwójnogu. Należy pamiętać, że poduszka jako podpora tylna nie może być połączona z dwójnogiem przednim. Broń może być wyposażona w hamulec wylotowy ( hamulec odrzutu, kompensator itp).

KARABIN HISTORYCZNY

Wojskowy karabin centralnego zapłonu, w kalibrze od .222 do .50 wyprodukowany przed rokiem 1954. Dozwolona jest tylko oryginalna wojskowa konfiguracja fabryczna. Jakakolwiek modernizacja broni będzie powodowała dyskwalifikacje zawodnika. Broń może być wyposażona tylko w powszechną muszkę i szczerbinkę. Zabrania się strzelać przy użyciu kurtek strzeleckich, pasów strzeleckich, specjalnych rękawic strzeleckich, specjalnych okularów strzeleckich za wyjątkiem pospolitych okularów korekcyjnych codziennego użytku. Pozycja strzelecka, leżąc przodem w kierunku przedpola bez dwójnogu lub innego systemu podparcia za wyjątkiem ramion. Zawodnicy będą strzelać do wojskowej tarczy 23p oraz 23p/2 wz. MON   W przypadku strzelania na najdłuższym dystansie dnia 8.05.2022r dopuszczalne jest użycie przedniego dwójnogu lub poduszki(nie cięższej niż 8kg)  oraz podpory tylnej w postaci poduszki strzeleckiej nie cięższej niż 8 kg lub monopodu. Dwójnóg powinien być składany. Nie dopuszczalne są dwójnogi używane w klasie open. Zawodnicy podczas strzelania na najdłuższym dystansie będą strzelać do tarczy używanej na dystansie 800 metrów w klasach standard, open oraz semi-auto.

KING OF TANK

Karabin w dowolnym kalibrze od .222 do .50. Dozwolone jest używanie lunety celowniczej oraz dalmierza. Należy pamiętać, że poduszka jako podpora tylna nie może być połączona z dwójnogiem przednim. Waga karabinu wraz z montażem, lunetą, dwójnogiem, podporą tylną, dalmierzem, poziomicą nie może przekraczać 21 kg. Strzelec może strzelać w parze z obserwatorem wyposażonym w dalmierz oraz lunetę obserwacyjną. Broń może być wyposażona w hamulec wylotowy ( hamulec odrzutu, kompensator itp).

Sponsorzy:

 

 

 

 

 

Darek Topyła
Darek Topyłahttps://portalstrzelecki.pl
Redaktor naczelny Portalu Strzeleckiego. Pomysłodawca i założyciel serwisu internetowego portalstrzelecki.pl, strzelec sportowy, dalekodystansowy, myśliwy. Instruktor strzelectwa sportowego, sędzia PZSS kl. III. Sędzia i instruktor strzelectwa myśliwskiego. Autor rozwiązań informatycznych dla organizatorów zawodów strzeleckich. Pomysłodawca aplikacji webowej shooterstats.pl.

Przeczytaj także

Reklama

News