poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Ile kosztuje pozwolenie na broń?

Share

Koszt uzyskania pozwolenia na broń w Polsce może się różnić w zależności od kilku czynników, w tym rodzaju pozwolenia, niezbędnych badań lekarskich i psychologicznych, a także od opłat skarbowych za wydanie pozwolenia.

Teoria

Ogólnie, proces ubiegania się o pozwolenie na broń wiąże się z następującymi kosztami:

Opłata skarbowa za wydanie pozwolenia (decyzji administracyjnej) – opłata ta może się różnić, ale dla większości typów pozwoleń wynosi zwykle kilkaset złotych. Na przykład, koszt wydania pozwolenia na broń do celów sportowych, myśliwskich lub kolekcjonerskich to 242 zł. Jeśli chcemy dodatkowo otrzymać “świadectwo dopuszczenia do posiadania broni” – opłata 10 zł. To świadectwo upoważnia do korzystania z broni klubowej np. na zawodach strzeleckich.

Badania lekarskie i psychologiczne – koszt tych badań również może się różnić w zależności od lekarza i psychologa. Ogólnie rzecz biorąc, badanie lekarskie i psychologiczne mogą kosztować około 500 zł lub więcej za każde badanie, w zależności od miejsca i specjalisty, który je wykonuje.

Kursy i szkolenia – w przypadku niektórych typów pozwoleń, np. myśliwskich czy sportowych, konieczne może być ukończenie odpowiednich kursów lub szkoleń. Koszty tych kursów mogą się wahać i czasami osiągać nawet kilka tysięcy złotych. W przypadku broni do celów myśliwskich trzeba należeć do Polskiego Związku Łowieckiego. To koszt 2 300 (LUBLIN) na ten koszt składa się kurs i opata egzaminacyjna. Członkostwo w PZŁ wiąże się z opłatą wpisowego w kwocie 1200 zł i składki rocznej w kwocie 443 zł co daje dodatkowo 1643 zł. 

W przypadku gdy chcecie robić jedynie pozwolenie na broń kolekcjonerską musicie liczyć się z egzaminem, który odbywa się n strzelnicy policyjnej i kosztuje około 1600 zł. Pozwolenie kolekcjonerskie możecie uzyskać niejako przy okazji zdobywania uprawnień na broń sportową.

Dodatkowe opłaty – mogą występować także inne koszty, takie jak opłaty za zaświadczenia, czy koszty związane z członkostwem w stowarzyszeniach strzeleckich lub łowieckich o czym wspomniałem wcześniej.

Podsumowując, całkowity koszt ubiegania się o pozwolenie na broń w Polsce może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od wymaganych procedur, badań i szkoleń. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem procesu dokładnie zapoznać się z aktualnymi opłatami i wymaganiami, ponieważ te mogą się zmieniać.

Praktyka

Minimalna kwota jaką zapłacisz za uzyskanie pozwolenia na broń. To kwota około 2300 złotych.

  1. wpisowe i składka do Klubu Strzeleckiego – 900 zł
  2. egzamin na broń sportową – 400 zł
  3. badania – 700 zł
  4. opłata administracyjna za wydanie pozwolenia na jeden rodzaj broni – 242 zł
  5. opata za dopuszczenie do posiadania – 10 zł
  6. opłata za wydanie licencji PZSS – 50 zł
  7. opłata za wydanie pozwolenia na zakup broni (promesy)-17 zł

SUMA około 2300 ZŁ

Koszty szacowałem na dzień 3 kwietnia 2024. Wpisowe i składka członkowska dotyczy mojego Klubu Strzeleckiego JASTRZĄB w Elizówce woj. lubelskie.

Do tego musisz doliczyć zakup szafy no i oczywiście broni. Tu warto się chwilę zastanowić gdyż szafa kat. S1 powinna być przygotowana na pomieszczenie przynajmniej takiej liczby egz. broni o jaką wnioskowałeś na Policji.

Na początku można oczywiście korzystać  z broni klubowej (tu właśnie potrzebne będzie świadectwo dopuszczenia) i podpatrywać z czego strzelają Koledzy. Zadawać pytania i próbować dużo przed zakupem. Nie patrzeć na modę a na przeznaczenie broni to czy “nam leży”

Do zobaczenia na strzelnicy! Jeśli macie pytania piszcie do nas!

 

Darek Topyła
Darek Topyłahttps://portalstrzelecki.pl
Redaktor naczelny Portalu Strzeleckiego. Pomysłodawca i założyciel serwisu internetowego portalstrzelecki.pl, strzelec sportowy, dalekodystansowy, myśliwy. Instruktor strzelectwa sportowego, sędzia PZSS kl. III. Sędzia i instruktor strzelectwa myśliwskiego. Autor rozwiązań informatycznych dla organizatorów zawodów strzeleckich. Pomysłodawca aplikacji webowej shooterstats.pl.

Przeczytaj także

Reklama

News