niedziela, 19 maja, 2024

Olimpijskie konkurencje strzeleckie  w Paryżu

Share

Zawody strzeleckie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku odbędą się od 27 lipca do 5 sierpnia w Narodowym Centrum Strzelectwa w Châteauroux. W ramach igrzysk zaplanowano 15 konkurencji strzeleckich, podobnie jak podczas igrzysk w Tokio w 2020 roku. Konkurencje te obejmują strzelanie z karabinu i pistoletu na różne odległości oraz konkurencje w trapie i skeecie. 

Wydarzenia odbędą się w tymczasowych halach oraz na otwartym terenie w La Courneuve, na północ od Paryża. Po zakończeniu igrzysk konstrukcje te zostaną usunięte, a teren zostanie przekształcony w przestrzeń rekreacyjną dostępną dla publiczności

W strzelectwie olimpijskim zawodnicy rywalizują w różnych konkurencjach strzelających, które mogą być podzielone na kilka głównych kategorii. Oto przegląd najważniejszych konkurencji:

Karabin:

  • Karabin pneumatyczny 10 m (kobiety/mężczyźni): Zawodnicy strzelają stojąc, używając karabinu pneumatycznego na dystansie 10 metrów.
  • Karabin trzy postawy 50 m (kobiety/mężczyźni): Zawodnicy strzelają w trzech postawach: leżąc, klęcząc i stojąc, na dystansie 50 metrów.

Aleksandra Pietruk z kwalifikacją na Olimpiadę w Paryżu

Pistolet:

  • Pistolet pneumatyczny 10 m (kobiety/mężczyźni): Strzelanie odbywa się na dystansie 10 metrów, stojąc, przy użyciu pistoletu pneumatycznego.
  • Pistolet szybkostrzelny 25 m (mężczyźni): Zawodnicy strzelają seriami na czas do ruchomych tarcz.
  • Pistolet sportowy 25 m (kobiety): Ta konkurencja składa się z dwóch rund: precyzyjnej i szybkostrzelnej, strzelających do tarcz na dystansie 25 metrów.

Strzelba:

  • Trap (kobiety/mężczyźni): Zawodnicy strzelają do glinianych talerzyków, które są wyrzucane z maszyn umieszczonych w różnych kierunkach.
  • Skeet (kobiety/mężczyźni): Zawodnicy strzelają do talerzyków wyrzucanych z dwóch różnych punktów, które przelatują przez powietrze na skrzyżowanych trajektoriach.

Konkurencje te wymagają różnych umiejętności i technik, z uwzględnieniem precyzji, kontroli i szybkości reakcji. Olimpijskie konkurencje strzeleckie testują umiejętności zawodników w dokładnym celowaniu i strzelaniu pod presją czasu oraz rywalizacji.

fot. ISSF

Przeczytaj także

Reklama

News