niedziela, 19 maja, 2024

Aleksandra Pietruk z kwalifikacją na Olimpiadę w Paryżu

Share

Aleksandra Pietruk, młoda zawodniczka z KS Kaliber Białystok, zapewniła sobie miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu 2024, zajmując czwarte miejsce w finale konkurencji karabin trzy postawy* na 50 metrów podczas zawodów kwalifikacyjnych w Rio de Janeiro. Jej wynik pozwolił na zdobycie jednej z dwóch dostępnych kwalifikacji olimpijskich w tej konkurencji, mimo iż do podium zabrakło jej niewiele. Zwyciężyła Norweżka Jeanette Hegg Duestad z wynikiem 462,9 punktów, wyprzedzając Szwajcarki Emely Jaeggi (462,6 pkt) i Chiarę Leone (448,6 pkt).

Dla 23-letniej Oli Pietruk, zdobywczyni medali na juniorskich mistrzostwach świata i Europy, jest to znaczący krok w karierze.

W zawodach nie zabrakło również innych reprezentantek Polski, ale Karolina Romańczyk (Śląsk Wrocław) i Aneta Stankiewicz (Zawisza Bydgoszcz) zajęły odpowiednio 21. i 29. miejsce w stawce 54 startujących zawodniczek.

Oto lista polskich zawodników z kwalifikacją na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu:

  1. Natalia Kochańska – Karabin trzy postawy 50 m (kobiety)
  2. Julia Piotrowska – Karabin pneumatyczny 10 m (kobiety)
  3. Klaudia Breś – Pistolet sportowy 25 m (kobiety)
  4. Aleksandra Pietruk – Karabin trzy postawy 50 m (kobiety)
  5. Tomasz Bartnik – Karabin trzy postawy 50 m (mężczyźni)
  6. Maciej Kowalewicz – Karabin pneumatyczny 10 m (mężczyźni)

W strzelectwie polscy zawodnicy mają nadzieję na kolejne kwalifikacje, co może zwiększyć ich obecność na Igrzyskach.

*Konkurencja strzelecka karabin trzy postawy to jedna z dyscyplin olimpijskich w strzelectwie sportowym. Zawodnicy rywalizują, strzelając z karabinu na dystansie 50 metrów, w trzech różnych postawach: leżąc, klęcząc i stojąc. Każda z postaw wymaga od strzelców innego ustawienia, stabilizacji i techniki. Zawody zazwyczaj składają się z serii kwalifikacyjnych, gdzie strzelcy oddają określoną liczbę strzałów w każdej postawie, a najlepsi przechodzą do finału. Wynik końcowy jest sumą punktów zdobytych we wszystkich postawach, przy czym oceniane są zarówno precyzja jak i stabilność strzałów.

Fot. ISSF

Przeczytaj także

Reklama

News