Reklama

 

W tym artykule omówię podstawowe czynności jakie należy wykonać montując lunetę na karabinie. Jeśli posiadasz podstawowe umiejętności i narzędzia to możesz to zrobić sam. 

Przygotowanie

Posłużę się karabinem Tikka T3 Varmint w osadzie z aluminium. Montaż jaki zostanie użyty to SPUHR a luneta to Delta Optical StrykerHD.

Należy pamiętać o doborze odpowiedniego montażu. Chodzi o zgodność naszej szyny montażowej na broni z bazą montażu a także jego odpowiednia wysokość. Oczywiście najlepiej zamontować lunetę jak najniżej ale trzeba wziąć pod uwagę ewentualny montaż w przyszłości dodatkowych akcesoriów.

Montaż lunety najlepiej przeprowadzić na strzelnicy po to żeby od razu sprawdzić poprawność wykonania swojej pracy.

Potrzebne narzędzia:

  • klucz dynamometryczny
  • zestaw odpowiednich bitów
  • klej do gwintów
  • pion (sznurek w jaskrawym kolorze i obciążnik)

Przystępujemy do pracy. Broń należy umieścić w stabilnym uchwycie. Może do być specjalne imadło. Na określonej odległości (nie może być za blisko), np 100 m umieszczamy pion. Tu uwaga, zastosujcie odpowiednio ciężki obciążnik żeby Wasz pion był odporny na podmuchy wiatru.

Ustawianie 

Wstępnie mocujemy montaż na broni i zakładamy lunetę. Na tym etapie możemy odpowiednio dokładnie ustawić odległość okularu lunety od oka. W tym celu należy złożyć się do strzału a lunetę ustawić w taki sposób żeby widzieć pełne światło. Należy zadbać o to żeby nasza postawa była naturalna i wygodna, taka jaką przyjmujemy przy strzelaniu.

Po wykonaniu tych czynności możemy przejść do ustawienia lunety w pionie. Nasz montaż posiada odpowiednią poziomicę. Ja mam zamontowany na szynie dodatkowy wskaźnik, który zgrywał się dokładnie z tym w montażu. Patrząc przez lunetę ustawiamy odpowiednie powiększenie i ostrość na naszym pionie. Następnie obracając lunetą korygujemy ustawienie tak aby pionowa belka pokrywała się z pionem.

Kolejna czynność to nałożenie kleju do gwintów na śruby. Ja od pewnego czasu zawsze to robię. Bron jest narażona na wibracje i zmiany temperatur dlatego zawsze zabezpieczam śruby mocujące szynę do broni a następnie śruby mocujące obejmy klejem do gwintów.

 

Ważne

Producenci montaży i lunet zalecają określone momenty dokręcania śrub. Jest to bardzo ważne gdyż za słabe dokręcenie może wiązać się z brakiem powtarzalności strzału. Zbyt mocne dokręcenie może spowodować wgniecenia na tubusie lunety. Dlatego bezwzględnie należy posługiwać się kluczem dynamometrycznym. Śruby na obejmach musiałem dokręcić z momentem 2,9 Nm a śruby mocujące montaż do szyny Picatinny z momentem 5,0 Nm. Pamiętajcie też o kolejności dokręcania śrub (montaż SPUHR ma to opisane obok śrub)

Poniżej znajdziesz film, w którym pokazujemy alternatywny sposób poziomowania lunety. Tą czynność można wykonać w domu.

 

Sprawdzenie

Na koniec wystarczy sprawdzić efekt naszej pracy. Jeśli mamy montaż lub szynę ” ze skosem” należy to wziąć pod uwagę przy nastawach. Popularny “skos” lunety to 20 MOA (5,45 MIL) Wartość tą należy odjąć od bazowych nastaw wyzerowanej wcześniej lunety. Delta z montażem SPUHR to dobrana para. Okazało się, że pierwszy strzał ułożył się 0,2 MIL w dół i 0,2 MIL w prawo. Bardzo drobna korekta na bębnach i luneta została wyzerowana. Skupienie (grupa czterech strzałów) podczas pierwszego strzelania to 0,26 MOA. Pozostałe widoczne przestrzeliny to efekt pierwszego (zimnego) i drugiego strzału.

red.

 

10 KOMENTARZE

      • Spuhr posiada specjalny “klucz” w kształcie trójkąta który blokuje pion lunety w odpowiednim położeniu do montażu. Można także użyć suwmiarki – właściwie jej szerokości do złapania pionu. Wkłada się ją w szynę oraz pod lunetę na wysokości wieżyczki. Przy tubusie 30mm pasuje idealnie. Przed skręceniem śrub warto nałożyć warstwę pyłu z kalfonii na montaż w miejscu w którym styka się z tubusem zwiększając o niebo tarcie. Uniemożliwia to ruchy podczas skręcania. Nawet jeżeli jest to artykuł sponsorowany, to podzielam zdanie przedmówców. Można sporo dopracować, pisząc rozszerzenie.

        • Dziękujemy za udział w dyskusji.
          Metoda z użyciem pionu jest możliwa do zastosowania we wszystkich montażach. Masz oczywiście rację, że w tym przypadku można było użyć “klucza” i umieścić to w artykule obok metody z pionem. Kalafonia to dobry pomysł, kupuję go! Spuhr jest jednak tak dokładnie wykonany, że dokręcenie śrub z minimalną siła uniemożliwia przesuwanie lunety. Jednak do innych montaży jak najbardziej można użyć pyłu z kalafonii. To na pewno bezpieczniejsze od (o zgrozo!) klejenia obejm.

  1. Artykuł ledwie liznął zagadnienie montażu lunety na karabinie. Czy chodziło tylko o uwzględnienie nazwy Delta i Spuhr? Czuje wielki niedosyt i lekkie zażenowanie że komercyjna reklama wzięła górę nad solidność rzemieślniczą.

    • Luneta jest zamontowana, strzela się z niej pięknie. Jesteśmy popularnym portalem dla strzelców a nie specjalistycznym serwisem dla rusznikarzy zawodowców. No cóż myślę, że nawet amator idąc droga, którą pokazaliśmy zamontuje sobie swój celownik na broni. A, że akurat Delta i SPUHR? Trzeba promować to co polskie… I szwedzkie

    • Z tego co wiem autor nie jest rusznikarzem. Jak dla mnie laika napisał prosty artykuł. Produkt placementu nie widzę? Może kolego green odpiszesz czego nie ma w opisie bo będę zakładał lunetę A nie chce ponownie płacić rusznikarzowi

Zapraszamy do komentowania!