poniedziałek, 15 lipca, 2024

Jak zamontować lunetę celowniczą?

Poradnik

Share

 

W tym artykule omówię podstawowe czynności jakie należy wykonać montując lunetę na karabinie. Jeśli posiadasz podstawowe umiejętności i narzędzia to możesz to zrobić sam. 

Przygotowanie

Posłużę się karabinem Tikka T3 Varmint w osadzie z aluminium. Montaż jaki zostanie użyty to SPUHR a luneta to Delta Optical StrykerHD.

Należy pamiętać o doborze odpowiedniego montażu. Chodzi o zgodność naszej szyny montażowej na broni z bazą montażu a także jego odpowiednia wysokość. Oczywiście najlepiej zamontować lunetę jak najniżej ale trzeba wziąć pod uwagę ewentualny montaż w przyszłości dodatkowych akcesoriów.

Montaż lunety najlepiej przeprowadzić na strzelnicy po to żeby od razu sprawdzić poprawność wykonania swojej pracy.

Potrzebne narzędzia:

  • klucz dynamometryczny
  • zestaw odpowiednich bitów
  • klej do gwintów
  • pion (sznurek w jaskrawym kolorze i obciążnik)

Przystępujemy do pracy. Broń należy umieścić w stabilnym uchwycie. Może do być specjalne imadło. Na określonej odległości (nie może być za blisko), np 100 m umieszczamy pion. Tu uwaga, zastosujcie odpowiednio ciężki obciążnik żeby Wasz pion był odporny na podmuchy wiatru.

Ustawianie 

Wstępnie mocujemy montaż na broni i zakładamy lunetę. Na tym etapie możemy odpowiednio dokładnie ustawić odległość okularu lunety od oka. W tym celu należy złożyć się do strzału a lunetę ustawić w taki sposób żeby widzieć pełne światło. Należy zadbać o to żeby nasza postawa była naturalna i wygodna, taka jaką przyjmujemy przy strzelaniu.

Po wykonaniu tych czynności możemy przejść do ustawienia lunety w pionie. Nasz montaż posiada odpowiednią poziomicę. Ja mam zamontowany na szynie dodatkowy wskaźnik, który zgrywał się dokładnie z tym w montażu. Patrząc przez lunetę ustawiamy odpowiednie powiększenie i ostrość na naszym pionie. Następnie obracając lunetą korygujemy ustawienie tak aby pionowa belka pokrywała się z pionem.

Kolejna czynność to nałożenie kleju do gwintów na śruby. Ja od pewnego czasu zawsze to robię. Bron jest narażona na wibracje i zmiany temperatur dlatego zawsze zabezpieczam śruby mocujące szynę do broni a następnie śruby mocujące obejmy klejem do gwintów.

 

Ważne

Producenci montaży i lunet zalecają określone momenty dokręcania śrub. Jest to bardzo ważne gdyż za słabe dokręcenie może wiązać się z brakiem powtarzalności strzału. Zbyt mocne dokręcenie może spowodować wgniecenia na tubusie lunety. Dlatego bezwzględnie należy posługiwać się kluczem dynamometrycznym. Śruby na obejmach musiałem dokręcić z momentem 2,9 Nm a śruby mocujące montaż do szyny Picatinny z momentem 5,0 Nm. Pamiętajcie też o kolejności dokręcania śrub (montaż SPUHR ma to opisane obok śrub)

Poniżej znajdziesz film, w którym pokazujemy alternatywny sposób poziomowania lunety. Tą czynność można wykonać w domu.

 

Sprawdzenie

Na koniec wystarczy sprawdzić efekt naszej pracy. Jeśli mamy montaż lub szynę ” ze skosem” należy to wziąć pod uwagę przy nastawach. Popularny “skos” lunety to 20 MOA (5,45 MIL) Wartość tą należy odjąć od bazowych nastaw wyzerowanej wcześniej lunety. Delta z montażem SPUHR to dobrana para. Okazało się, że pierwszy strzał ułożył się 0,2 MIL w dół i 0,2 MIL w prawo. Bardzo drobna korekta na bębnach i luneta została wyzerowana. Skupienie (grupa czterech strzałów) podczas pierwszego strzelania to 0,26 MOA. Pozostałe widoczne przestrzeliny to efekt pierwszego (zimnego) i drugiego strzału.

red.

 

Przeczytaj także

Reklama

News