poniedziałek, 22 lipca, 2024

Jak połączyć trójnóg z karabinem?

Przegląd rozwiązań dostępnych na rynku.

Share

Podczas oddawania precyzyjnego strzału na dalszą odległość ważnym elementem jest stabilna postawa strzelca i karabinu. Trudno o nią kiedy karabin jest długi i ciężki. Na pomoc przychodzą dwójnogi, poduszki strzeleckie i specjalne regulowane podpórki spotykane w dyscyplinach F-class i Benchrest. A co jeśli trzeba oddać strzał z postawy stojącej? W tym artykule przybliżę Wam różnego typu rozwiązania stosowane przez strzelców.

Często w takiej postawie polują myśliwi. Przy dłuższym celowaniu stabilizują  karabin opierając go o drzewo, co znalazło też swoje odzwierciedlenie w konkurencji „Rogacz” w strzelaniach myśliwskich na zawodach organizowanych przez PZŁ. Jeśli w pobliżu nie ma drzewa o które można oprzeć karabin dobrym rozwiązaniem jest pastorał myśliwski. Często to prosta i lekka wykonana własnoręcznie konstrukcja, która spełnia swoje zadanie. Po drugiej stronie Wielkiej Wody do tego zadania zaciągnięto statyw fotograficzny. Takie wykorzystanie sprzętu fotograficznego i u nas szybko znalazło uznanie. Używają go myśliwi, żołnierze, snajperzy i zawodnicy konkurencji dynamicznych.

Dobrze, ale jak połączyć trójnóg z karabinem?

 

HOG

Bardzo dobrym urządzeniem jest HOG Saddle. Urządzenie ma formę imadła, którym ściskane jest łoże karabinu. Na spodzie posiada dwa gwinty 1/4-20 i 3/8-16 dzięki czemu można połączyć urządzenie ze statywem za pomocą stopki statywowej lub pomijając głowicę bezpośrednio z trójnogiem. Zaletą jest brak konieczności ingerencji w karabin jak również dowolny punkt podparcia karabinu. Urządzenie doczekało się już wielu klonów. Lepszych lub gorszych. Z ciekawszych należy wymienić Ulfhednar Deadlock, którego obie ścianki są ruchome. Dzięki temu karabin jest dwa razy szybciej ściskany i zwalniany. 

PRIMOS

Pastorał Primos Trigger Gen3 jest bardzo popularny wśród polskich myśliwych, ale można go spotkać również na zawodach Mykita. Dlatego warto o nim wspomnieć. Główną zaletą jest błyskawiczna regulacja długości nóg za pomocą jednego przycisku. Primos fabrycznie zakończony jest końcówką  V-yoke, która tylko podpiera karabin, ale zaraz przedstawię jak go podłączyć na sztywno z karabinem. Główną różnicą między Gen3 a Gen2 jest zastosowanie stopki statywowej w Gen3. Trzeba pamiętać, że statyw Primos nie jest stworzony do współpracy z ciężkimi karabinami.

Strike Industries LINK Tripod Adapter

Adapter Strike Industries mocowany jest do karabinu dzięki nowatorskiemu systemowi LINK. Zapewnia on kompatybilność ze standardem M-LOK i KeyMod. Adapter posiada na spodzie gwint fotograficzny 1/4 cala do którego można wkręcić praktycznie każdą stopkę statywową. Warto wybierać statyw ze stopką w której obok śruby znajduje się kołek. W adapterze znajduje się specjalne miejsce na kołek. Zapobiegnie to obracaniu stopki i tym samym jej zniszczeniu.

Spartan Davros

Davros jest jednym z modułów systemu magnetycznych łączeń opatentowanego przez Brytyjczyków z firmy Spartan Precision Equipment.  Davros lekką głowicą mocowana do stopki 1/4 cala. Dzięki niskiej wadze może pracować z wcześniej wspomnianym Primosem. W karabinie dodatkowo należy zamocować odpowiednie gniazdo w systemie magnetycznym Spartan mocowane za pomocą KeyMod, M-LOK, Anschutz, Picatinny, mocowane w miejsce bączka lub bezpośrednio w osadzie. Poza tym Spartan Precision Equipment proponuje własne statywy Sentinel wyposażone w odpowiednie głowice magnetyczne.

MAGPUL M-LOK Tripod Adapter

Nie jest to nic innego jak stopka statywowa mocowana do karabinu na M-LOK kompatybilna z głowicami w systemie Manfrotto RC2 / Q2. Bardzo lekkie rozwiązanie.

PICATINNY

Jeśli dolna część łoża karabinu posiada szynę Picatinny można w statywie zastosować adapter Picatinny. Ważne jest aby adapter posiadał dźwignie QR do szybkiego wypięcia. Ciekawe rozwiązanie zaproponowała firma Really Right Stuff. Adapter SC-LR można zapiąć na szynie Picatinny ale również na szynie Arca Swiss. Really Right Stuff jako producent statywów fotograficznych poświęcił odrębny dział akcesoriom strzeleckim w tym zaprojektował adapter arca dla osad Accuracy International AIAX/AX AICS.

ARCA SWISS

Standard fotograficzny, który wdarł się na stałe do strzelectwa szczególnie dzięki zawodom serii PRS. Ma bardzo wiele zalet. Duża szerokość zapewnia bardzo stabilne połączenie. Długa szyna Arca Swiss mocowana do łoża zapewnia szybką zmianę punktu podparcia na trójnogu. Umożliwia także mocowania bipodu i poduszki PRS. Wielu producentów takich jak KRG, MDT, ORYX, Magpul, GRS, MPA posiada w swojej ofercie akcesoriów szyny Arca. Niektóre firmy zrobiły jednak krok naprzód i proponują system arca zintegrowany z osadą co gwarantuje niższą masę karabinu. Tak zbudowana jest przykładowo norweska osada Vision Chassis i amerykańskie osady MasterPiece Arms. Przy stosowaniu systemu Arca warto aby adapter głowicy statywowej był wyposażony w dźwignię QD. Ułatwi to szybkie zapięcie i wypięcie karabinu. Swoją wersję systemu Arca zaproponowała firma Cadex Defense. Ich rozwiązanie Arca Elite System zapobiega przesuwaniu się karabinu na szynie po wystrzale.

Lone Star Field Spec-Rest jest produktem pochodzącym z Teksasu. Jest to dwu- lub trzypunktowa podpora przeznaczona przede wszystkim do strzelań statycznych. Karabin w żaden sposób nie jest mocowany do urządzenia na sztywno, a mimo pozwala ustawić ciężki karabin pod dużym kątem. Dlatego też snajperzy na meczach Super Bowl często wyposażeni są w Spec-Resty. Pod względem nośności tylko gimbal od Cruxord Ordnance może z nimi konkurować. Drugim ich urządzaniem jest React-Rest o znacznie węziej umieszczonych punktach podparcia. Stworzony do zastosowań bardziej mobilnych.

Adapter statywu Manfrotto z QM

W przypadku kiedy mamy zamocowaną na broni szynę Picatinny i posiadamy statyw Manfrotto dobrym rozwiązaniem może być adapter Rome ARO207. System QM (Quick Mount) pozwala na szybki montaż i demontaż.

MATERIAŁ I WYKOŃCZENIE

Lekki stop 6082, poddany twardej obróbce anodowanej posiada śruby ze stali nierdzewnej z obróbką powierzchniową.

Damian Garwolski

Źródła zdjęć:
kr-system.com
hogsaddle.com
ulfhednar.no
primos.com
magpul.com
mdttac.com
strikeindustries.com
javelinbipod.co.uk
lonestarfieldproducts.com
soar.reallyrightstuff.com
thevision-products.com

rottigni.it

 

Awatar użytkownika
Damian Garwolski
Damian Garwolski Strzelec dalekodystansowy. Brązowy medalista zawodów Long Range European Championships i East Bullet Holes w 2020r. Od lat związany z firmą Delta Optical. Twórca wielu rozwiązań w lunetach celowniczych. Promotor zdrowego stylu życia.

Przeczytaj także

Reklama

News