czwartek, 22 lutego, 2024

Polski team na KO2M we Francji

Share

“King of 2 Miles” (Król 2 Mil) to ekstremalne zawody strzeleckie na długim dystansie, gdzie uczestnicy starają się trafić w cele oddalone nawet o dwie mile. Zawody te rozpoczęły się w 2015 roku w USA w Raton w Nowym Meksyku i od tego czasu zyskały międzynarodowy rozgłos, z konkursami organizowanymi w takich krajach jak Francja, RPA, Kanada, Rosja, a w planach były także Ukraina i Włochy.

Zawody są zespołowe, zwykle biorą w nich udział jeden strzelec oraz obserwator (kiedyś dwóch obserwatorów) do oceny wiatru. Strzelcy uczestniczą w strzelaniu z postawy leżącej z dwójnogiem (bipodem), a zawody słyną z wyjątkowych wyzwań, polegających na strzelaniu precyzyjnym na ekstremalne dystanse.

Konkursy KO2M zazwyczaj składają się z kilku rund, w których strzelcy muszą trafić w serię celów umieszczonych na różnych dystansach. Każdy cel ma określoną liczbę punktów, a strzelcy mają ograniczoną liczbę prób na trafienie w każdy z nich. Trudność polega na tym, że z każdą rundą cele są coraz dalej, co wymaga od strzelców jeszcze większej precyzji.

W tym roku do Francji wybiera sie drużyna portalstrzelecki.pl w składzie Jakub “MURASZ” Sidorowicz, Maciej “STACHU” Stasiak i ja czyli Darek Topyła.

DT: Kuba jak do tego doszło?
JS: Pewnego dnia, jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia, zadzwonił do mnie taki jeden kolega …. kolega heh, krwiopijca jeden, w trybie ciągłym podłączony pod dopalacze strzelec, elaborant, wąchacz wiatru i w krótkich żołnierskich słowach powiedział mi, żebym skończył p@#%$@ić i że w kwietniu też jest KO2M i że jedziemy, on mnie pospotuje. No i co miałem zrobić? Z twardymi argumentami się nie dyskutuje. Przechodząc przez formularz zgłoszeniowy zarejestrowałem mnie i „kolegę” Maćka STACHA Stasiaka (tak, tak bo to o nim mowa) nie licząc za bardzo na przyjęcie naszego zgłoszenia (a właściwie mając nadzieję), gdyż skany wymaganych dokumentów były wątpliwej jakości a niektórych nie posiadałem wcale. Przyszła zwrotka, że zgłoszenie zarejestrowane, odpisałem im, że brakujące dokumenty uzupełnię ASAP i temat przycichł. Po kilku tygodniach dosłałem co trzeba licząc na to, że miejsca się skończyły a tu po kilku dniach …. sru… że OK i żeby płacić wpisowe. No to klamka zapadła, kobyłka u płota i nie ma srania po agreście. Jedziemy 😀 Trochę nas ułańska fantazja poniosła w tym wszystkim, ale bez tego w życiu to chyba jakoś nudno ☺

DT: Przybliż naszym Czytelnikom same zawody.
JS: …Nie trafisz zimnego strzału, nie startujesz w ogóle ☺. Sesja pierwsza – eliminacje – cele na dystansach zazwyczaj 1500-2600m – zespół (bo pracuje się w zespołach strzelec-obserwator) musi ostrzelać pięć celów, ale przejść do kolejnego może dopiero po trafieniu w poprzedni (hit to move). Żeby nie było za łatwo, to zespół ma ograniczoną ilość amunicji no i czasu, no i punktowane są pierwsze 3 strzały, no i jeszcze trochę niuansów w regulaminie jest. Po ukończeniu sesji eliminacyjnej, najlepsze drużyny przechodzą do finałów. Finały rozgrywane są zazwyczaj na dystansach 2600-3600m i polegają już na ostrzelaniu trzech celów (po pięć prób na cel) również z ograniczeniami czasu i zasadą „hit to move”. Ograniczeń jest dużo więcej, ale tu już zainteresowanych odsyłam do strony organizatora i regulaminu. No …. i tak miało być, że spokojnie do zawodów się przygotuję, ale ……

JS: Zawody odbędą się w dniach 25-28 kwietnia 2024 i pojedziemy i będziemy starali się nie dać ciała, nauczyć się jak najwięcej i dobrze się bawić okazując na każdym kroku naszą wrodzoną pogodę ducha 😀

Wyciąg z regulaminu:

 1. Zasady Ogólne: Zawody składają się z drużyn dwuosobowych (strzelec i obserwator). Drużyny muszą pozostać niezmienione od eliminacji do finałów. Strzelcy są akceptowani na podstawie rankingu, a kolejność strzelania jest losowa.
 2. Reguły Sprzętowe: Ograniczenia dotyczą wagi karabinów i dodatkowego wyposażenia, bipodów, optyki, ochrony słuchu i wzroku oraz postępowania przy awariach sprzętu.
 3. Procedury: Obejmują zasady punktacji, trening na strzelnicy, definicję trafienia, procesy składania protestów oraz procedury w “shooting box”.
 4. Przebieg Zawodów: Opis rund wstępnych i finałowych, w tym dystanse do celów, czas na przygotowanie i ograniczenia dotyczące strzałów.
 5. System Punktacji: Opisuje algorytm punktacji, z naciskiem na trafienia pierwszego strzału i punkty za odległość celu.

Dokument ten jest szczegółowym przewodnikiem dla uczestników i organizatorów zawodów strzeleckich, obejmującym zarówno aspekty techniczne, jak i proceduralne konkurencji.

Zasady ogólne:
 • Skład Drużyny: Drużyny składają się z dwóch osób: strzelca i obserwatora.
 • Niezmienność Drużyn: Drużyny muszą pozostać niezmienione od etapu eliminacji aż do finałów.
 • Kwalifikacje Strzelców: Udział strzelców w zawodach jest determinowany przez ich ranking.
 • Losowanie Kolejności: Kolejność strzelania w konkursie jest ustalana przez losowanie.

Te zasady mają na celu zapewnienie uczciwości i równych szans dla wszystkich uczestników zawodów.

Reguły sprzętowe:

 • Waga Karabinów: Ustalono maksymalną dopuszczalną wagę karabinów.
 • Wyposażenie Dodatkowe: Ograniczenia dotyczące dodatkowego wyposażenia takiego jak bipody, optyka strzelecka.
 • Ochrona Słuchu i Wzroku: Zasady dotyczące obowiązkowej ochrony słuchu i wzroku.
 • Procedury przy Awarii Sprzętu: Określono postępowanie w przypadku awarii sprzętu.

Te reguły mają na celu zapewnienie równych warunków dla wszystkich uczestników oraz bezpieczeństwa podczas zawodów.

Zasady punktacji:

 • Zasady Punktacji: Szczegółowe wytyczne dotyczące sposobu przyznawania punktów.
 • Trening na Strzelnicy: Regulacje dotyczące treningu i przygotowania przed zawodami.
 • Definicja Trafienia: Określenie, co stanowi trafienie celu.
 • Procesy Składania Protestów: Procedury dotyczące zgłaszania i rozpatrywania protestów.
 • Procedury w Obszarze Strzeleckim: Zasady postępowania w obszarze, gdzie odbywa się strzelanie.
Przebieg zawodów:
 • Rundy Wstępne: Zawody zaczynają się od rund wstępnych, gdzie zawodnicy strzelają do celów z różnych odległości.
 • Finały: Najlepsi strzelcy z rund wstępnych awansują do finałów.
 • Dystanse do Celów: Określono konkretne odległości do celów.
 • Czas na Przygotowanie: Zawodnicy mają ustalony czas na przygotowanie się do strzału.
 • Ograniczenia Dotyczące Strzałów: Wprowadzono ograniczenia liczby strzałów.

Szczegółowy opis przebiegu zawodów pomaga zapewnić sprawiedliwe i jasne zasady dla wszystkich uczestników.

Jeśli chodzi o technikę strzelania, strzelcy muszą dokonywać wszelkich regulacji swoich karabinów, gdy tylko rozpoczyna się seria strzałów, a także są zobowiązani do przeniesienia całego swojego sprzętu na linię strzału za jednym razem. Zawody mają określone zasady dotyczące rodzaju używanego sprzętu i pomocy, podkreślając umiejętności i precyzję strzelców.

King of 2 Miles reprezentuje najwyższy poziom strzelania na ekstremalnie długie dystanse, przesuwając granice tego, co jest możliwe do osiągnięcia przy użyciu broni palnej ostrzeliwując cele na dystansach, które kiedyś uważano za niemożliwe do osiągnięcia.

Należy wspomnieć o naszym Przyjacielu, którego Firma Delta Optical zaprosiła 2023 r. na jeden z warsztatów strzeleckich w Polsce na Poligonie WiTU w Zielonce. Myślę tutaj o Eduardo Abril de Foncuberta.

Eduardo odegrał kluczową rolę w rozwoju i promocji sportu strzelectwa na ekstremalne długie dystanse (ELR), w tym zawodów King of 2 Miles (KO2M). Jest on uznawany za jednego z pionierów tej dyscypliny. Jego zaangażowanie obejmowało nie tylko organizację zawodów, ale także przygotowanie regulaminów i formatu zawodów, które są stosowane na całym świecie. Eduardo był również reprezentantem Fifty Caliber Shooters Association i KO2M, organizując międzynarodowe zawody, takie jak te we Francji, gdzie zgromadził strzelców z różnych krajów, dążąc do globalnego rozwoju tej dyscypliny.

Jako założyciel i organizator, Eduardo Abril de Fontcuberta pomagał w rozpowszechnianiu strzelectwa ELR na całym świecie, przyczyniając się do ochrony praw do posiadania broni. Jego działania obejmowały także wspieranie i udostępnianie sprawdzonych zasad zawodów w różnych krajach, biorąc pod uwagę lokalne prawa i ograniczenia. Eduardo starał się być elastyczny, zachowując jednocześnie spójność zasad, aby ułatwić organizację zawodów w różnych miejscach na świecie.

Eduardo Abril de Fontcuberta jest również znany ze swojej pracy nad rozwojem sprzętu i technologii ELR, w tym współpracy z firmami produkującymi broń i amunicję. Jego wkład w tę dziedzinę obejmuje nie tylko konkretne projekty broni, ale także promowanie innowacji i badań nad amunicją i sprzętem strzeleckim, co przyczyniło się do rozwoju tej dyscypliny sportowej.

Źródła: Rifle Talks, GUNS Magazine, McMillan Stocks, NRA Whittington Center, PrecisionRifleBlog.com, Gun Digest , Field and Stream oraz NRA Shooting Sports Journal.nab

Fot. FB KO2M

Darek Topyła
Darek Topyłahttps://portalstrzelecki.pl
Redaktor naczelny Portalu Strzeleckiego. Pomysłodawca i założyciel serwisu internetowego portalstrzelecki.pl, strzelec sportowy, dalekodystansowy, myśliwy. Instruktor strzelectwa sportowego i bojowego, sędzia PZSS kl. III. Sędzia i instruktor strzelectwa myśliwskiego. Autor rozwiązań informatycznych dla organizatorów zawodów strzeleckich. Pomysłodawca aplikacji webowej shooterstats.pl.

Przeczytaj także

Reklama

News