sobota, 22 czerwca, 2024

Ofensywa Zimowa relacja z zawodów

Share

Śnieżny i zimny poranek na strzelnicy Casull w Skarżysku Kościelnym to musi być VIII Ofensywa Zimowa. 

Zawody tradycyjnie poprzedził trening na trzech dystansach 300, 600, 800 metrów.

Chłopaki z KS Świt Starachowice wiedzą jak zamówić odpowiednie warunki pogodowe do przeprowadzenia zawodów.

Warunki pogodowe dla strzelców:
Temperatura: -7
Wilgotność: 86%
Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 1 m/s, godzina 12, opad śniegu

Punktualnie o 8.00 Organizatorzy przeprowadzili odprawę przed zawodami, na której omówili zasady strzelań i zasady bezpieczeństwa.

Mimo trudnych zimowych warunków jakie panowały na drogach z zagranicy na zawody przybyli Koledzy z Litwy, Ukrainy i Słowacji.

Pierwsza zmiana zajęła stanowiska do konkurencji “Zimny Strzał” – odległość 800m. Zawodnicy oddają jeden strzał w ciągu 30 sekund od komendy START. Oceniana jest odległość przestrzeliny od środka tarczy. Od efektu jednego tylko strzału zależy kto odjedzie ze Skarżyska bogatszy o lunetę topowej marki. Wyniki tej konkurencji podobnie jak organizatorzy przedstawię na sam koniec.

Następnie wszyscy strzelcy stanęli do konkurencji tarczowych na standardowych dystansach. Konkurencja “Precyzja” – zawodnicy strzelają trzy dystanse: 300 m, 600 m i 800 m, w dowolnej kolejności. Ilość amunicji na jeden dystans to 13 naboi. Zabronione jest strzelanie do jednego celu więcej niż trzynaście razy. Czas 20 minut. Postawa strzelecka leżąc. Cel 300 m tarcza TS2, 600 m tarcza typu pistolet szybkostrzelny 520×520, 800 m tarcza LR 800. Ocenie podlega 10 najlepszych przestrzelin w ramach jednego dystansu, które następnie są sumowane. Wynikiem w tej konkurencji jest suma dziesięciu najwyższych punktów z trzech dystansów o maksymalnej wartości 300 pkt.

Po raz trzeci strzelcy zajęli stanowiska strzeleckie w konkurencji “Szybkość-Mad minute”. Zawodnicy strzelają dystans 600 m w czasie 40 sekund z broni
zasilanej magazynkami wymiennymi oraz w czasie 2 minut z broni ładowanej
pojedynczo z ręki. Cel tarcza TS2. Postawa strzelecka leżąc, ilość naboi nieograniczona.
Wynikiem w tej konkurencji jest największa liczba punktów zdobyta w danym
przedziale czasowym.

Zwycięzcą okazał się Tomek Kirczuk. Jako to w strzelaniu bywa nie mogło zabraknąć rozczarowań wynikających z roztargnienia i nie przekręcenia bębnów na wymagany dystans. Darki z Lublina mogą coś o tym powiedzieć.

Mimo tego, że Ofensywa zimowa to zawody tarczowe to na koniec Organizatorzy przeprowadzili konkurencję “Pojedynek snajperski”.

Konkurencja rozgrywana jest w systemie pucharowym i polega
na jak najszybszym zestrzeleniu (położeniu) przez zawodnika trzech metalowych
sylwetek ustawionych na dystansie 900 m. Zawodnicy strzelają parami, ilość amunicji
to pięć naboi dla jednego zawodnika. Wygrywa ten zawodnik, który położy szybciej
cele przeciwnika. W przypadku remisów decydować będzie czas „połażenia” 1, 2, 3
sylwetki.

Na pojedynek czekają wszyscy. To bardzo emocjonująca konkurencja. Tegoroczna edycja była wyjątkowo wymagająca ze względu na panujące warunki. Padał gęsty śnieg i zbliżał się wieczór.

Bezkonkurencyjny okazał się Tomasz Kirczuk wygrywając w finale z Bartoszem i Kolegą ze Słowacji.

Przeczytaj także

Reklama

News