sobota, 27 lipca, 2024

Jak zbudować karabin do PRS

Przykładowa konfiguracja

Share

PRS to skrót od “Precision Rifle Series” jest kompilacją IPSC i F-CLASS czyli strzeleniem pod presją czasu i bardzo precyzyjnie na długie dystanse z postaw wymuszonych. Jeśli chcecie dokładnie wiedzieć wszystko o PRS (co to jest PRS, jaki jest regulamin czy zasady punktowania kończąc na strukturze światowej i lokalnej ) to odsyłam do oficjalnej strony amerykańskiej.
Tego rodzaju strzelanie to jak wiadomo duże odległości, małe cele i ograniczony czas i wymuszona postawa. W zasadzie te cztery czynniki charakteryzują strzelectwo praktyczne. Poza tym tego rodzaju zawody odbywają się w różnych warunkach pogodowych. Czasami pada deszcz albo świeci słońce, albo wieje silny wiatr. Dla niektórych to dobra wymówka ale niektórzy są na to dobrze przygotowani.
21 stycznia w Ostródzie na strzelnicy IBION nastąpi inauguracja PRS Poland Series poprzedzona zawodami Zimowy Snajper.
W tym artykule postaram się przekazać Wam jak najwięcej informacji o tym jak można zbudować karabin do PRS-u. Jest to moje subiektywne podejście do tematu. Moja osobista konfiguracja oparta na wieloletnim doświadczeniu.

Kaliber

Fot. Archiwum

Prezentowany karabin jest w kalibrze 6,5 Creedmoor. Co to daje? Krótka akcja, możliwość zastosowania ciężkich precyzyjnych pocisków z wysokim BC. Niestety jeśli ktoś poważnie myśli o strzelaniu musi zacząć elaborować. Rozszerza to znacznie możliwości doboru odpowiedniej do naszej broni amunicji. Naboje zbudowane indywidualnie odznaczają się zawsze lepszym skupieniem na tarczy. Wynika to z reżimu jakiego trzeba przestrzegać podczas własnoręcznej produkcji amunicji. W tej dziedzinie w naszej redakcji najlepszy jest Maciek STACHU Stasiak, który przygotowuje odpowiedni artykuł dla Was.
Przedstawię kilka kalibrów, które można brać pod uwagę przy kompletowaniu sprzętu.
.223 i .224 Valkyrie
+ PLUSY: raczej średnie dystanse, dobry fun factor, brak odrzutu, niższy koszt amunicji, dobra dostępność komponentów nawet bardzo ciężkich pocisków, dobry do treningu.
– MINUSY: wrażliwość na wiatr boczny, niezbyt płaska trajektoria przy dalekich strzałach, słaba energia przycelna i słabo widoczny impact i splash.
Grupa tych kalibrów a także do nich podobne jak 22-250 czy .223 AI raczej nie będą nigdy dominowały w PRS. Podaję je jako ciek ciekawostka. Można przy ich pomocy trenować.

6 dasher dobra balistyka przyjemność ze strzelania, mały odrzut, płaska trajektoria lotu pocisku, mały opad. Wady to brak szerokiej dostępności komponentów. Kompletnie nie znany w Polsce kaliber. Balistycznie bardzo ciekawy. Śmiem twierdzić, że najprawdopodobniej charakteryzuje się najmniejszym nominalnym opadem wśród wszystkich, które wymieniłem w tym artykule.

6 a także 6.5 creedmoor – są do siebie bardzo podobne, precyzyjne, dobrze zaznaczone trafienie w cel ze względu na dużą energię przycelną , płaski tor lotu pocisku, akceptowalny odrzut.
Bardzo modne kalibry, szczególnie popularny to 6.5 Creedmoor. W miarę dobry dostęp do komponentów a nawet fabrycznej amunicji spowodował lawinowy wzrost liczby strzelców, którzy go używają na strzelnicach. Ba, znam nawet kilku, którzy z tego kalibru polują.

Karabin

Fot. Archiwum

Karabin do PRS to zdecydowanie musi być konstrukcja oparta na zamku czterotaktowym. Prezentowany karabin to Victrix Gladio X. Posiada lufę Lothar -Walther ze stali specjalnej o długości 24 cale i gwintem 1:8. Kaliber 6,5 Creedmoor jak wspomniałem wcześniej.
Osada z aluminium jest składana. Łoże jest wyposażone w sloty M-lock do montażu akcesoriów. Dolna szyna typu Anschütz pozwala na zamontowanie długiej szyny ARCA. Karabin bez akcesoriów waży 6 kg.
Waga karabinu ma duże znaczenie. Ciężki i odpowiednio wyważony jest stabilniejszy niż lekki. Strzelec nie walczy w bronią za to może bez problemu “wejść” w cel i oddać precyzyjny strzał.


Przy okazji omawiania karabinu należy też wspomnieć o broni treningowej. W tym przypadku może być to CZ457 w kalibrze .22LR. Osada prezentowanego sprzętu jest identyczna jak osada broni głównej. Oprócz treningu można jej używać w zawodach PRS dla kal. .22LR. Ten sam skład dzięki identycznym punktom regulacyjnym obydwu osad to duże ułatwienie.

Fot. Archiwum
W tym roku odbędą się Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie. Polska edycja PRS to kilka zawodów rankingowych.
Budżetowy alternatywny przykładowy zestaw to Tikka w kalibrze 6,6×55 SE, osada np. MDT LSS-XL Gen II. Bipod “Harrisopodobny” lub oryginalny Harris. Luneta Delta Stryker HD lub Delta Jevelin. Montaż raczej monoblok ale nie koniecznie. Szyna ze skosem min. 20 moa – koniecznie.
Praktycznie na każdym karabinie obecnie produkowanym można zbudować zestaw, który się sprawdzi na zawodach.

Hamulec wylotowy

Fot. Archiwum

Prezentowana broń posiada fabryczny cztero-komorowy hamulec wylotowy Victrix ProAngle Gladio X dedykowany do tego modelu. Hamulec to ważne urządzenie, pozwala na kontrolowanie celu podczas strzału. W przypadku poprawki lub przeniesienia celownika na kolejny cel mamy do czynienia z przewidywalnym zachowaniem broni. Efektywny hamulec w połączeniu z odpowiednią i odpowiednio rozmieszczoną wagą to już połowa sukcesu.

Chwyt

Fot. Archiwum

Chwyt to typowy chwyt znany z platformy AR. Łatwo go zamienić na inny w zależności od potrzeb i budowy anatomicznej strzelca. W PRS może pojawić się problem u niektórych strzelców z kciukiem. NIektórzy w przypadku postawy leżąc nie obejmują kciukiem kolby. Może to przynosić dobre efekty w dziurawieniu papieru ale w PRS trzeba zapewnić odpowiednią kontrolę nad bronią.

Spust

Fot. Archiwum

Prezentowany karabin posiada fabryczny spust ustawiony na około 700 g.
To szeroki temat bardzo subiektywny, ważne jest raczej to żeby znać zwój spust a drugorzędne jest jego “waga”. Generalna zasada jest taka żeby nie robić spustów zbyt “lekkich”. Strzelanie z postaw wymuszonych z lekkim spustem to proszenie się o DQ. W PRS na torze stosuje się zasadę, że strzelec może zamknąć zamek dopiero gdy w celowniku ma odpowiedni cel, który ma ostrzeliwać. Sekwencja czynności jest następująca Nastawy-Cel-Zamek-Strzał /NCZS/

Bipod

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Nigdy nie wiecie co się wydarzy z jakiej postawy będzie Wam wygodniej prowadzić ogień. Bipod powinien być raczej lekki. Możliwości jego rozkładania powinno być dużo. Mówię tu i wysokości nóżek, kącie ustawienia w płaszczyźnie prostopadłej i równoległej do kierunku strzału. Ja używam dwóch zamiennie. Lekki bipod Harris i oryginalny bipod Caliga z ROME.
To jednak nie wszystko. Mocowanie bipodu do broni powinno być tak wykonane żeby można było go przesuwać do przodu i do tyłu. Przyda się to gdy będziecie musieli oprzeć broń np. na beczce, krótkim blacie itp. W takich przypadkach cofnięcie bipodu zapewni Wam odpowiednią stabilność. Co do sposobu mocowania to każdy ma swoje “patenty” ale najbardziej uniwersalne wydaje się zastosowanie szyny ARCA.

Worki strzeleckie

Fot. Archiwum

Można podzielić je na dwie grupy. Worki służące do stabilizacji broni i stabilizacji strzelca, jest mnóstwo kształtów i materiałów do wypełnienia. Są worki mocowane do broni a także noszone luźno a używane wg. potrzeby na przeszkodach. Worki do stabilizacji strzelca to bardzo szeroki temat. Na zawodach widuje się różne kształty i wielkości. Zastosowanie dużego worka noszonego na pasku w celu stabilizacji łokcia zdaje się być najczęstszym zastosowaniem. Czasami worki przeszkadzają o czym się pewnie przekonaliście lub przekonacie.

Luneta

Fot. Archiwum

Ja rekomenduję lunetę DELTA OPTICAL HD, zum do 30, szerokie pole widzenia, siatka LRD1-T. Jest to polska luneta bardzo dobrymi szkłami i powtarzalną precyzyjną mechaniką. podczas strzelania z postawy leżącej używam zoomu nawet 25X inne postawy to dużo mniejszy zoom 14X -16X. Chodzi o obserwację splashy czy impaktu. Jest to indywidualna sprawa, można “cisnąć” na maksymalnych powiększeniach ale musisz się liczyć z tym, że po trafieniu, kiedy schodzi już z Ciebie ciśnienie usłyszysz “wrong target”. Należy wystrzegać się takich głupich błędów. Lunetę dobieramy wg. budżetu lub innych preferencji. Można zainteresować się lunetami Zero Compromise, Nightforce, czy March. Standardem jeśli chodzi o jednostki, w których są wyskalowane bębny jest MILS o skoku (1 klik) 0,1. Siatka celownicza powinna być także w MILS. Rodzaj siatki to indywidualna sprawa i temat na osobny artykuł.

Fot. Archiwum

Luneta jest zamontowana na włoskim montażu monoblokowym bez skosu. Doskonale sprawdzi się tutaj także polski montaż z Firmy LAMBDA Precision czy znany SPUHR. Lambda posiada w swojej ofercie montaże o skosie 31 MOA. To szczególnie ucieszy strzelców, którzy z .22LR chcą pokonać cel na dystansie powyżej 300 m.

Fot. Archiwum

Na pewno jest jeden mały gadżet, który trzeba dołożyć jest to powiększony chwyt zmiany zoomu. Przydaje się gdy po zajęciu pozycji na stanowisku mamy problem z odnalezieniem celu. Umiejętne przestawianie (zmniejszenie) krotności widzenia na lunecie na pewno w tym pomoże.
Jak zaznaczyłem na początku. opisywane przeze mnie konfiguracje to moje podejście do tematu. Jeśli ktoś będzie chciał zbudować swój zestaw na innych komponentach to na pewno osiągnie sukces. Musi się trzymać ogólnych zasad. Zapraszam do dyskusji pod artykułem. Czekam na Wasze komentarze. Będzie to doskonała baza wiedzy dla początkujących strzelców, których trzeba czasami zachęcić i odczarować strzelectwo długodystansowe wokół którego narosło wiele legend.

Wybrany komentarz do artykulu:

Jak zbudować karabin do PRS

Artykuł ukazał się 12.01.2023

Darek Topyła
Darek Topyłahttps://portalstrzelecki.pl
Redaktor naczelny Portalu Strzeleckiego. Pomysłodawca i założyciel serwisu internetowego portalstrzelecki.pl, strzelec sportowy, dalekodystansowy, myśliwy. Instruktor strzelectwa sportowego, sędzia PZSS kl. III. Sędzia i instruktor strzelectwa myśliwskiego. Autor rozwiązań informatycznych dla organizatorów zawodów strzeleckich. Pomysłodawca aplikacji webowej shooterstats.pl.

Przeczytaj także

Reklama

News