W drugiej części red. Marek Pyka opisuje jak to sobie zorganizowali inni. Unifikacja torów strzeleckich, sensowny podział na klasy i regiony. O tym wszystkim przeczytacie w tym artykule.
Ogólnie Liga została podzielona (o ile dobrze pamiętam jakieś 2 lata temu) na dwie serie:
- Klasyczną – NRL22
- „Extreme” – NRLX22 (taką formułę przyjęliśmy w naszych zawodach – MRTM22)
Najciekawszym dla mnie podejściem tutaj jest fakt, że w całych stanach „mecze” organizowane są na tych samych zasadach (te same zadania, cele, dystanse, itp.) co daje szansę zawodnikom konkurować w lidze na tych samych warunkach… (oj jakby to było fajnie mieć coś takiego u nas… próbowałem z ligą MRTM22 ale … ☹)
Klasyczne zawody NRL22 to comiesięczny cykl współzawodnictwa (tak, tak… co miesięczny) składający się z pięciu torów. Na koniec każdego poprzedzającego miesiąca (ok tydzień przed) zawodnicy otrzymują dostęp do opisu torów i zadań strzeleckich (publikowane na oficjalnej stronie: https://nrl22.org/downloads/ – polecam jako kopalnie pomysłów na własne zawody). Jak już wspomniałem, wszystkie mecze w danym miesiącu realizowane są w oparciu o te same warunki (dostosowane do strzelnic o osiach 100 lub 200 yard … ach te ich chore jednostki😊). Ciekawie też Liga podchodzi do „motywowania” zawodników do udziału w meczach – nagrody jak na nasze standardy są bardzo atrakcyjne. Na koniec miesiąca pomiędzy zwycięzcami danej klasy oraz pomiędzy zawodnikami losowane są nagrody od sponsorów (lista sponsorów na stronie NRL22.org) … naprawdę jest się o co bić 😉
NRLX22 jest serią zawodów o „podwyższonym” poziomie trudności realizowana na terenie całego kraju. Jest kilka miejsc, w których te zawody się odbywają, co wymusza na zawodnikach konieczność podróżowania po całych Stanach (bardzie przypomniana to taki nasz model z zawodami lokalnymi i wyjazdem na MOA Culpa lub Mykita Series). Na tych zawodach również zbierane są punkty, jednakże stanowią one inną klasyfikację. Najważniejsze tutaj jest podejście do organizacji torów – każdy organizator sam przygotowuje zadania i nie informuje o ich założeniach przed rozpoczęciem zawodów (stara dobra Mykita się przypomina :D) Seria NRL22X jest więc kolejnym poziomem rywalizacji dla strzelców, którzy chcą konkurować na bardziej wymagających strzelnicach i realizować trudniejsze zadania. Do rankingu wliczane są dwa najlepsze starty zawodnika w danym sezonie. 100 najlepszych jest zapraszanych na mecz o mistrzostwo.
Mecz o mistrzostwo to duże dwudniowe wydarzenie organizowane zgodnie z zasadami NRLX22. W meczu tym mogą wziąć udział również strzelcy, którzy nie zakwalifikowali się na podstawie „listy 100”. Z reguły stanowią oni 50% ilości strzelców biorących udział w finałowym starciu (ehhh, 200 osób na zawodach .22LR … MARZENIE!!!).
Dywizje – czyli co odsiewa chłopców od mężczyzn 😊
Kiedy organizowaliśmy pierwsze zawody, snuliśmy wizje dużej ligi, w której zawodnicy konkurują umiejętnościami a nie kasą… „mały fiat” ściga się z „małym fiatem” a nie z „Lambo”… ale jest jak jest i nasze polskie warunki jeszcze długo nie będą w stanie operować na dywizjach sprzętowych. Jednakże, jak to jest w NRL22.
Trudno uwierzyć, ale oni tam mają aż 6 klas sprzętowych (tak, 6 dla .22LR!). Bazując na regulaminie wyszczególniamy:
- Open – i tu moglibyśmy zakończyć opisywanie klas z naszego (polskiego) punktu widzenia. Jest to najliczniejsza klasa, w której brak jest ograniczeń dotyczących modyfikacji karabinu, typu lunety, spustu itp. W tej klasie konkuruje najwięcej strzelców więc szansa na „pudło” jest najmniejsza 😀
- Standard – klasa budżetowa :D, karabinek wraz z lunetą nie powinien być droższy niż 1200 USD. W tej klasie nie dozwolone są modyfikacje systemów (takie „out of the box”). Przy naszych cenach (cła, podatki, marże, akcyzy) wręcz nie możliwe do spełnienia.
- Lady – no tu raczej nie potrzebujemy opisu, ale ciekawe jest, że Panie to Panie, nie ma rozgraniczeń czy Open czy Standard (albo nie doczytałem 😊)
- Young Guns – uczestnicy w wieku 8 – 16 lat (no chyba, że w trakcie sezonu zawodnik skończy 17 lat to również się łapie).
- Old Gun – taka nasza klasa „Senior”, czyli zawodnicy w wieku 60+
- Jest jeszcze klasa karabin pneumatyczny, ale tutaj skupiamy się na .22LR
A co z Semi-Auto… cóż, każdy zawodnik może sobie utrudniać, jak chce 😀