sobota, 22 czerwca, 2024

Jak prawidłowo zamontować i wypoziomować lunetę

Share

Poprawne zamontowanie lunety celowniczej na broni to prosta czynność. Trzeba tylko pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Oprócz odpowiedniej odległości okularu od oka strzelca, odpowiedniego dokręcenia śrub montażu ważne jest odpowiednie wypoziomowanie lunety.

Wszyscy strzelcy wiedzą, że przy dalekich strzałach wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Obserwacja poziomicy na broni nic nie da jeśli nasza luneta będzie źle wypoziomowana.

Czego potrzebujemy przy poziomowaniu lunety?

We wcześniejszym artykule o tym “Jak zamontować lunetę celowniczą na karabinie” opisywaliśmy sposób poziomowania przy wykorzystaniu … pionu. Dzisiaj pokażemy jak można to zrobić w domu. Będziemy potrzebowali:

a. mocną latarkę

b. poziomicę za pomocą, której wyznaczymy poziomą linie np. na ścianie

Jak przygotowujemy się do poziomowania?

Broń umieszczamy w stojaku lub opieramy na bipodzie. Chodzi o to żeby była stabilna. Zadbajmy o swobodny dostęp do broni. Luneta musi być wstępnie ustawiona w obejmach montażu. Musicie wcześniej sprawdzić wasz skład i zaznaczyć sobie odległość okularu od oka. Konieczne jest takie ustawienie żeby widzieć pełne światło lunety.

Na ścianie musicie wyznaczyć poziom przy pomocy poziomicy. Lub zastosować pion, który już znacie.

Nie możecie zapomnieć o dokładnym wypoziomowaniu karabinu.

Ustawienie karabinka na bipodzie
Poziomowanie.

Na broni montujecie latarkę kierując ją bezpośrednio w obiektyw Waszej lunety na na ścianie oglądacie siatkę celowniczą. Teraz wystarczy tylko zgrać poziome belki z wyznaczonym wcześniej poziomem lub pionowe z zawieszonym pionem. Prosto łatwo i przyjemnie.

Odwzorowana na ścianie podświetlona siatka celownicza
Widok od strony oświetlanego obiektywu

Po wypoziomowaniu należy dokręcić śruby obejm montażu. Zazwyczaj moment z jakim trzeba to zrobić to 2,5 Nm. Luneta, którą widzicie to Delta Optical STRYKER HD 4,5 – 30 z siatką w pierwszym planie FFP, LRD1T. Luneta została zamontowana na montażu ROME.

To kompaktowa luneta, która sprawdza się zarówno na karabinie w kalibrze 6,5 na długim dystansie, jak i w AR15 w kal. 5,56×45 (.223rem) na średnim dystansie.

Jak zamontować lunetę celowniczą na karabinie

Przeczytaj także

Reklama

News