czwartek, 25 kwietnia, 2024

Polacy z sukcesami na Mistrzostwach Europy w strzelectwie!

Share

Ostatnimi czasy strzelectwo sportowe na starym kontynencie stało pod znakiem Mistrzostw Europy. Najlepsi strzelcy z naszego kontynentu przyjechali do Włoch, aby walczyć o medale oraz miejsca olimpijskie. W tej batalii uczestniczyli również Polacy.

Walkę o palmę pierwszeństwa rozpoczęli strzelcy do rzutków. Polska reprezentacja w składzie 7 zawodników, 2 trenerów i fizjoterapeuty podjęła rywalizację o medale, miejsca olimpijskie oraz realizację swoich marzeń. Najlepiej z całej naszej kadry wypadli Sandra Bernal i Remigiusz Charkiewicz w konkurencji Trap mix. Nasza para wśród juniorów zdobyła srebrny medal. W pozostałych konkurencjach nasi reprezentanci notowali pozycje poza pierwszą dziesiątką.

Kilka dni później rywalizację o schedę najlepszego strzelca w Europie rozpoczęli pistoleciarze i karabiniarze. Nasz kraj reprezentowało 31 zawodników, 6 trenerów, fizjoterapeuta oraz lekarz.

W mieszczącej się w północnej części Włoch miejscowości Bolonii pierwsi strzelali juniorzy. Na początku zawodów już mieliśmy powody do dumy. Pochodząca z Zielonej Góry, Maja Jarosińska zakwalifikowała się do finału w pistolecie sportowym 30+30. Kwalifikacje zakończyła na 5 miejscu, natomiast w finale zajęła 8 miejsce.

Tego samego dnia w konkurencji Karabin leżąc, nasza młoda juniorka z Wrocławia, Julia Piotrowska wywalczyła 5 miejsce. Wrocławianka straciła do pozycji medalowej jedynie pół punktu. Kolejnego dnia Polacy świętowali kolejny sukces. Zawodnik Gwardii Olsztyn w konkurencji Karabin 3×40 do finału wszedł z 3 miejsca i takie samo miejsce wywalczył w finale. Tym samym stał się pierwszym polskim medalistą w Bolonii.

Po juniorach do boju ruszyli seniorzy. Nasi reprezentanci lepiej nie mogli sobie wyobrazić początku mistrzostw. W postawie leżącej Marcin Majka wywalczył tytuł Mistrza Europy, natomiast Tomasz Bartnik stanął na trzecim miejscu podium. Ponadto Daniel Romańczyk w tej konkurencji zajął 10 miejsce, a to dało naszym strzelcom pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej. Panowie również ustanowili nowy rekord świata

Kolejnym startam wartym odnotowania był występ Oskara Miliwka, który w swojej koronnej konkurencji pistoletu szybkostrzelnego zajął 10 miejsce, a do finału zabrakło mu 2 punktów.

Po konkurencjach na 25 i 50 metrów część zawodników przejechało do Tolmezzo aby rozegrać konkurencje na dystansie 300 metrów. Na tym dystansie nasi sportowcy nie zdobyli medali. Najlepsze starty zanotowali Tomasz Bartnik w konkurencji karabin standard leżąc zajmując 7 miejsce, natomiast w trzech postawach uplasował się tuż za podium na 4 miejscu. Wśród naszych Pań najlepszy start zanotowała Karolina Kowalczyk, która w trzech postawach zajęła 10 miejsce.

Łukaszyk Rafał

Trenerzy: Jolanta Samulewicz, Andrzej Kijowski, Cezary Staniszewski, Wojciech Kulmatycki, Tomasz Łukaszewski, Grzegorz Pietrzyk

Awatar użytkownika
Bartosz Czerniawski
Asystent trenera Kadry Narodowej Juniorów w Pistolecie oraz sędzia klasy Państwowej. Założyciel oraz instruktor firmy szkoleniowej Gun n’ Fun.