czwartek, 22 lutego, 2024

Zawody F-CLASS już w naszym kalendarzu

Share

F-class to coraz popularniejsza na prawie całym świecie – Od USA i Kandady poprzez Niemcy, Wielką Brytanię, Holandię czy Hiszpanię po Australie i Nową Zelandię -formuła strzelań długodystansowych. Ostatnią dużą miedzynarodową imprezą były mistrzostwa świata rozgrywane z końcem lipca 2009 w Bisley, Wielka Brytania. W F-class strzela się dystanse od 300 do 1000 jardów/metrów, na leżąco korzystając z jednej lub dwóch podpórek na których można oprzeć broń.

Zawody F-Class są dyscypliną strzelecką, która skupia się na precyzyjnym strzelaniu na długim dystansie przy użyciu karabinów wyposażonych w lunetę. Zostały one stworzone, aby umożliwić strzelcom rywalizację na dużej odległości z wykorzystaniem karabinów strzeleckich z dużym kalibrem.

Istnieją dwie główne kategorie w zawodach F-Class:

  1. F-Open: W tej kategorii strzelcy używają karabinów wyposażonych w lunety o dowolnej wielkości, a także mogą korzystać z trójnogów lub innych podpór strzeleckich. Karabiny w tej kategorii często posiadają większe kalibry.
  2. F-T/R (F-Target Rifle): W tej kategorii strzelcy używają karabinów z lunetami, ale istnieją ograniczenia dotyczące masy i kalibru broni oraz wyposażenia. Strzelcy muszą strzelać z podpórą jedynie w formie dwójnogu (bipod) lub worka strzeleckiego.

W zawodach F-Class, strzelcy są oceniani na podstawie trafności strzałów w określonych strefach celu umieszczonych na znacznych odległościach, często dochodzących do kilkuset, a nawet ponad tysiąc metrów. Wyjątkowa precyzja i umiejętności korekcji strzałów w różnych warunkach atmosferycznych są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w tych zawodach.

Zawody F-Class są popularne wśród pasjonatów strzelectwa precyzyjnego, ponieważ stanowią wyzwanie techniczne oraz wymagają doskonałej znajomości broni, balistyki i umiejętności celowania na duże odległości. Te zawody są również doskonałą okazją do poznania i współzawodnictwa z innymi strzelcami, wymieniającym doświadczenia i techniki strzeleckie.

Wśród startujących w zawodach F-Class można zauważyć strzelców z trzech środowisk: sportowcy, myśliwi i strzelcy z służb mundurowych (czynni i emerytowani). Tego typu rywalizacja jest świetną okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy wśród wymienionych grup bo każda z nich może się czegoś nauczyć od innych.

Regulamin F-Class Polska jest oparty na zasadach światowych. W zawodach rozgrywanych w 2009 roku nie było wydzielenia klas z osobną klasyfikacją ale od 2010 obwiązuje podział klas F/TR i Open.

Przeczytaj także

Reklama

News