W dniach 8- 9 sierpnia na Strzelnicy Piechoty oraz Pasie Ćwiczeń Taktycznych Studnica wchodzących w skład Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, rozegrane zostały zawody Long Range Mykita.
Była to siódma edycja zawodów, cieszących się coraz większą popularnością w tej części Europy. Po ilości zapytań płynących do nas z zagranicy i coraz większej ilości strzelców z krajów ościennych, formuła zaczerpnięta z USA, czyli PRS (Practical Rifle Shooting) na dalekim dystansie, prężnie się rozwija.
W tym roku na zawody zarejestrowało się 114 zawodników. Ilość miejsc była ograniczona, w związku z obecną sytuacją epidemiczną w kraju i obostrzeniami z tego faktu płynącymi. Co ciekawe, patrząc na statystyki z lat ubiegłych, różnica w ilości strzelców zarejestrowanych, a strzelców stawiających się do rejestracji w dniu zawodów różniła się średnio o 10 %. W tym roku spodziewaliśmy się około 90 osób. Co nas niezmiernie cieszy, to fakt, że na starcie stanęło 108 zawodników. Tym bardziej, że zawodników z zagranicy było dwunastu. Przyjechali do nas strzelcy z Republiki Czeskiej, Republiki Federalnej Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Jak się okazało, była to też ekstremalna edycja, ze względu na panujące temperatury. Maksymalna temperatura w dzień pokazywała 40 stopni w cieniu.
Z roku na rok, na zawody przyjeżdża coraz większa ilość zawodników. W naszym kraju bardzo mocno rozwinięte są strzelania typowo tarczowe, na stałych dystansach 300/600/800 m. Ok, to też bardzo ciekawa formuła zawodów i w żaden sposób jej nie negujemy. Natomiast ile można „drzeć karton ołowiem”, cały czas z postawy leżąc i w dużym limicie czasu? Strzelcom, którzy wychowali się na tego typu strzelaniach zaczęło brakować chyba adrenaliny i zapragnęli wyjść ze strefy komfortu, czyli pójść tam gdzie zaczyna się przygoda 😉 oraz „czochranie blach ołowiem”. Czyli na zawody LRM.
Założenie podczas przygotowania torów w zasadzie jest jedno. Wykonalność strzelania zgodnie z wytycznymi do zadania ogniowego. Po każdej zakończonej edycji zaczynamy przygotowania do kolejnej. Tak więc mamy na spokojnie cały rok, aby przygotować i ostrzelać nasze tory. Każdy przygotowany przez nas tor jest sprawdzany pod względem wykonalności. Jeżeli nie jesteśmy w stanie wykonać zadania ogniowego, tak długo konfigurujemy tor, aż staje się on wykonalny. Proste.
Na tej edycji rozegranych było 13 torów. Dodatkowo, po za klasyfikacją rozegrany został tor Cross Run Mykita, w którym nagradzana jest tylko jedna osoba. Zwycięzca.
- Cold Bore Shot – czyli zimny strzał. To konkurencja, która otwiera nasze zawody, wprowadziliśmy ją na zeszłorocznej edycji. W tym roku rozegrana została na dystansie 656 m. Pozycja startowa: broń na stanowisku, strzelec na linii startowej
w postawie stojąc. Na komendę start strzelec z wyznaczonego stanowiska oddaje jeden strzał do swojej tarczy. Postawa dowolna. Czas 60 sek. - Long Range Mykita – tor, który jest od pierwszej edycji. Jest tak skonstruowany, że wystawiamy jeden lub dwa cele MTS TOD dostarczone przez firmę 3gun.pl maksymalnie daleko jak pozwala nam oś strzelecka. Na komendę, strzelec ze stanowiska na platformie ostrzeliwuje cel metalowy bliższy (924 m) do momentu trafienia. Po trafieniu ostrzeliwuje cel dalszy (1269 m). Czas na całe zadanie ogniowe 120 sek. Cel składa się z dwóch płyt, koła o średnicy 30 cm i torso o wymiarach 40×40 cm. Tworzy to cel sylwetkowy.
- Mykita Run – na komendę, strzelec zajmuje stanowisko na wskazanym miejscu (postawa dowolna). Ostrzeliwuje cel metalowy przemieszczający się na wózku do momentu uzyskania 3 trafień. Następnie zmienia postawę na siedzącą i ostrzeliwuje cel do momentu uzyskania 2 trafień. 5 trafień, nie więcej niż 8 strzałów. Dystans 350 – 380 m, wózek z celem porusza się po skosie względem stanowiska strzeleckiego.
- Canting – na komendę, strzelec wykonuje dobieg do stanowiska. Ostrzeliwuje cel metalowy ze wszystkich otworów w ścianie zgodnie z ich numeracją (od 1 do 4). Należy oddać strzały z każdego otworu do momentu dwukrotnego trafienia (nie więcej niż trzy strzały z jedynego otworu), a następnie samodzielnie zmienić otwór strzelniczy. Dystans 308 m, czas 150 sek.
- Monopod Challenge – na komendę, strzelec zajmuje stanowisko. Ostrzeliwuje cel metalowy z postawy stojąc z pastorału do momentu dwukrotnego trafienia (nie więcej niż cztery strzały). Następnie zmienia postawę i strzela klęcząc do tego samego celu do momentu dwukrotnego trafienia (nie więcej niż cztery strzały). Na koniec zmienia postawę na siedzącą i ostrzeliwuje ten sam cel do momentu dwukrotnego trafienia (nie więcej niż cztery strzały). Dystans 466 m, czas 150 sek.
- Lack of Ammo – pozycja startowa: broń na platformie. Strzelec na linii startowej. W puszce 10 sztuk luźnej amunicji, włożonej przed startem przez strzelca. Na komendę start strzelec pobiera dwa naboje z puszki, biegnie do stanowiska, gdzie ładuje broń i ostrzeliwuje każdy cel tylko jeden raz (w kolejności bliższy-dalszy). Ww. czynności wykonuje do momentu wystrzelenia wszystkich naboi ze swojej skrzynki umieszczonej na linii startowej. Cel bliższy na dystansie 466 m, cel dalszy 565 m, czas 150 sek.
- Mańkut – pozycja startowa: strzelec ma założoną specjalną rękawicę na ręce dominującej. Na komendę, strzelec zajmuje stanowisko (nr1) w postawie leżąc
i ostrzeliwuje 2 cele metalowe do momentu trafienia (nie więcej niż trzy strzały na cel) w kolejności bliższy, następnie dalszy. Po ostrzelaniu celów zmienia stanowisko na siedzące za stołem (nr 2) i w ten sam sposób ostrzeliwuje cele. Następnie zdejmuję specjalną rękawicę i zaczynając od stanowiska nr 2 ostrzeliwuje cele z postawy siedząc, a w następnej kolejności z postawy leżąc ze stanowiska nr 1. Sposób ostrzelania celów na stanowiskach 1 – 2: do momentu trafienia celu lub oddania trzech strzałów do tego celu. Dystanse do celu 488 m i 597 m, czas 150 sek. - Wulkanizacja – na komendę, strzelec zajmuje stanowisko (nr1) w postawie leżąc (przyjmuje taką postawę, aby ostrzelać cele przez wewnętrzną przestrzeń opony)
i ostrzeliwuje cel metalowy do momentu trafienia (nie więcej niż trzy strzały). Po ostrzelaniu celu zmienia stanowisko na siedzące/klęczące z wykorzystaniem opon (stanowisko nr 2) i ostrzeliwuje cel metalowy do momentu trafienia (nie więcej niż trzy strzały). Następnie zmienia stanowisko na stojące (stanowisko nr 3)
z wykorzystaniem słupa z oponami i ostrzeliwuje cel metalowy do momentu trafienia (nie więcej niż trzy strzały). Dystans do celu 607 m, czas 150 sek. - Car’s Safari – na komendę, strzelec zajmuje stanowisko w pojeździe i ostrzeliwuje cele metalowe do momentu dwukrotnego trafienia celu (nie więcej niż cztery strzały na cel) w kolejności bliższy, następnie dalszy. Przejście na następny cel tylko wtedy, gdy poprzedni cel został trafiony 2 razy lub w jego kierunku oddano 4 strzały. Cele na dystansach 430 m, 506 m, 706 m. Czas 150 sek.
- Biathlon – na komendę, strzelec podbiega na nartach do stanowiska i ostrzeliwuje cele metalowe do momentu dwukrotnego trafienia celu z postawy stojąc przy wykorzystaniu kijków narciarskich, a następnie z postawy klęcząc (nie więcej niż cztery strzały na cel). Ostrzeliwanie celów w kolejności bliższy, następnie dalszy. Cele na dystansach 315 m i 410 m, czas 150 sek.
- Defence – na komendę strzelec zajmuje stanowisko na wskazanym miejscu. Następnie ostrzeliwuje metalowy cel ukazujący się do momentu trafienia w kolejności bliższy, następnie dalszy. Pierwsze trzy cele ostrzeliwuje z postawy stojąc, następne dwa cele z postawy klęcząc i ostatnie dwa z postawy leżąc. Cele na dystansach: 250, 300, 350, 400, 500, 600, 700 metrów. Czas 150 sek.
- Multi Multi – Chybił Trafił. Na komendę, strzelec zajmuje stanowisko w postawie leżąc i ostrzeliwuje cele metalowe do momentu trafienia (nie więcej niż trzy strzały na cel) według wylosowanej kolejności liter kodowych celu. Wyrazy złożone z liter A K O B L. Np., OBLAK, KOLBA itp. Dystanse do celu 426 m, 488 m, 506 m, 538 m, 596 m. Czas 150 sek.
- 5 Positions – na komendę, strzelec zajmuje stanowisko (nr1) w postawie leżąc
i ostrzeliwuje cel metalowy. Po ostrzelaniu celu zmienia stanowisko na siedzące
z wykorzystaniem niższej ściany murka (nr 2). Następnie zmienia pozycję na klęcząc
z wykorzystaniem wyższej ściany murka (nr 3). Po tym, wykonuje strzelanie z postawy stojącej z wykorzystaniem pala (nr 4), a następnie ze stanowiska (nr.5) w postawie leżącej. Sposób ostrzelania celów na wszystkich stanowiskach – do momentu trafienia, nie więcej niż trzy strzały na cel. Dystans do celu 503 m, czas na wykonanie zadani ogniowego 150 sek.
Konkurencja dodatkowa CROSS RUN MYKITA. Zawodnik na sygnał sędziego na stejdżu LACK OF AMMO zajmuje stanowisko leżąc i ostrzeliwuje swój cel do momentu trafienia (nie więcej niż 3 strzały). Następnie przemieszcza się do BIATHLON i z postawy dowolnej ostrzeliwuje cel. Dalej przemieszcza się do WULKANIZACJA i z tego punktu w postawie leżąc ostrzeliwuje cel. Na kolejnym stejdżu MAŃKUT ostrzeliwuje cel z postawy siedząc za stołem. Po ostrzelaniu celu przemieszcza się do stedżu CANTING, a tam wykonuje strzelanie stojąc przez otwór do celu metalowego i po ostrzelaniu kończy swój przebieg. Max. 3 naboje w magazynku, czas 23 minuty na ukończenie całej konkurencji. Dystans do przebiegnięcia 1700 m.
Zawody uważamy za udane. Mieliśmy dwie sytuacje do delikatnej poprawki, pierwsza to błąd pomiaru odległości do celu na jednym stejdżu. Problem został rozwiązany, dystans poprawiony, a zawodnik strzelił reshoot. Pogoda byłą ekstremalna, nie tylko za sprawą żaru lejącego się z nieba. Na stejdżu Car’s Safari pojawiła się mała trąba powietrzna, która uniosła i przeniosła ważący blisko 100 kg namiot o 15 metrów. Niby nic, ale… namiot spadł na samochód jednego z sędziów uszkadzając go. Do tego na stole pod namiotem były metryczki, które Aeolus poniósł w świat. Dość poważna sprawa. Sytuacja nietypowa. Dzięki sprawnemu systemowi rejestracji obecności zawodników na poszczególnych stejdżach po chwili wiedzieliśmy, czyje metryczki zwiało i z jakich one były stejdży. Decyzja mogła być tylko jedna. Reshoot stejdży.
Po za tym mamy kilka spraw do przemyślenia. Po pierwsze kubki, myśleliśmy, że się przejadły zawodnikom. Okazało się, że to swego rodzaju „Święty Grall” po który przyjeżdżają na zawody. Cieszy nas to i w 2021 r., pojawią się na pewno ;-). Kolejna kwestia, to poziom zawodów. Tak, uważamy, że nie należą do najłatwiejszych. I łatwiejsze w przyszłości nie będą. Bardziej wymagające, na pewno. Jednakże, aby nie zrazić zawodników, którzy przyjeżdżają do nas pierwszy i drugi raz, od przyszłej edycji utworzona zostanie klasa NOVICE OPEN. Szczegóły pozostawimy jednak na razie sobie.
Na koniec, chcielibyśmy serdecznie podziękować naszym kolegom sędziom z TEAMu LONG RANGE MYKITA, kawał, jak zwykle, bardzo dobrze wykonanej roboty – Dziękujemy.
Dodatkowo, podziękowania kierujemy do sponsorów, bez których, ciężko było by przeprowadzić zawody:
- Helikon – Tex – firma, która dostarcza rewelacyjne ubrania dla sędziów oraz nagrody dla zawodników;
- Delta Optical – zapewnia nam świetnej jakości lunety do obserwacji celów oraz nagrody dla zawodników;
- RWS CETUS – zapewnia wsparcie organizacyjne oraz nagrody dla zwycięzców;
- BUOS – sponsor nagród dla zwycięzców;
- Zakład Rusznikarski Janczewski Olsztyn – zapewnia nagrody dla zwycięzców;
- Buła Knife – zapewnia nagrody dla zwycięzców w postaci perfekcyjnie wykonanych noży;
- 3gun.pl – dostarcza cele MTS;
- Tactical Evo – nagroda dla zwycięzcy konkurencji Cross Run Mykita.
-
Ten artykuł ukazał sie 14 sierpnia 2020r.