poniedziałek, 15 lipca, 2024

Czy ceny amunicji “zabiją” sport strzelecki?

Share

 

Wszyscy strzelcy biorąc aktywnie udział w zawodach strzeleckich odczuli trudności z dostępnością gotowej amunicji ale także komponentów do elaboracji. Składa się na to wiele czynników, które powodują zmiany popytu i podaży amunicji.

Głównym wyznacznikiem jest rynek amerykański. Pamiętamy zamieszanie jakie powstało w 2020 r. po wyborze J. Bidena na urząd Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zapowiedzi ograniczenia dostępu do broni wbrew drugiej poprawce spowodowały problemy z dostępnością amunicji i broni także w Polsce. Prezydent USA zapowiedział zmiany po strzelaninie w supermarkecie w miejscowości Boulder. Zginęło wówczas 10 osób.

Wspomniałem o rynku amerykańskim, który jak na nasze Polskie warunki jest ogromny. tylko w styczniu tego roku Amerykanie kupili 2.2 miliona sztuk broni co daje wzrost r/r o 79%. (Washington Examiner) To oczywiście wiąże się z zakupami amunicji do tej broni.

Rozmawiam z Kierownikiem Działu Handlowego Firmy Incorsa Bartłomiejem Borysiukiem.

DT : Bartek jak wygląda rynek amunicji w tej chwili i jakie są perspektywy na rok 2022?

BB: Incorsa nie przewiduje w przyszłym roku przerw w dostawach amunicji. Zapewnimy odpowiedni poziom zaopatrzenia w amunicję Lapua zarówno dla myśliwych jak i dla strzelców sportowych.

DT: Strzelcy sportowi zużywają przede wszystkim amunicji 9 mm Para a także 5,56 (.223 Rem). Jak kształtują się dzisiaj ceny tej amunicji.

BB: Kolejne dostawy jakie docierają do nas są coraz droższe. Wynika to z wielu czynników. Drożeją metale kolorowe (+300%), drożeje paliwo, drożeje nitroceluloza itd. Powoduje to wzrost ceny produktu którym jest gotowa amunicja a także komponenty. Posłużę się dobrym przykładem. Amunicja NORMA 9 Para kosztuje u nas około 1,6 zł. Jeszcze trzy miesiące temu można było ją uważać za drogą. Dzisiaj gdzie ceny amunicji elaborowanej dochodzą do 1,46 zł nie jest to już takie oczywiste. Kolejny przykład to wzrost cen komponentów np. spłonki CCI BR wzrost o 58%. Do tego dochodzi duży popyt. Rynek amerykański jest w stanie importować całe zapasy magazynowe europejskich producentów. Amerykanie robią zapasy.

DT: Co z cenami amunicji myśliwskiej, bocznego zapłonu i śrutu do wiatrówek?

BB: Ceny amunicji myśliwskiej zanotują rynkowe wzrosty i podobnie będzie w przyszłym sezonie. Natomiast amunicja bocznego zapłonu jeszcze nie zdrożała aż tak bardzo jednak widać już ruch cen w górę. Przewidujemy dużo większe zainteresowanie bocznym zapłonem właśnie ze względu na rosnące ceny amunicji centralnego zapłonu.
Amunicja śrutowa również zdrożeje. Prognozuje że koszt paczki amunicji śrutowej sportowej przekroczy 30 zł dla klienta detalicznego.

DT: Dziękuję za rozmowę.

Polscy strzelcy będą musieli nauczyć się z tym jakoś żyć, ale tanio nie będzie. W naszych warunkach gdzie ciągle jesteśmy na początkowym etapie rozwoju rynku strzeleckiego w takich dyscyplinach jak strzelectwo długodystansowe, taktyczne, mid-range to na pewno wpłynie hamująco na dopływ nowych zawodników.

Przeciętny strzelec będzie musiał wydać znacznie więcej na amunicję. Przypuszczalnie, w sytuacji możliwych ograniczeń dostępności i wzrostu cen pojawi się większe zainteresowanie elaboracją amunicji. Wiadomo, że z tym wiąże się zakup sprzętu i komponentów.

 

 

Darek Topyła
Darek Topyłahttps://portalstrzelecki.pl
Redaktor naczelny Portalu Strzeleckiego. Pomysłodawca i założyciel serwisu internetowego portalstrzelecki.pl, strzelec sportowy, dalekodystansowy, myśliwy. Instruktor strzelectwa sportowego, sędzia PZSS kl. III. Sędzia i instruktor strzelectwa myśliwskiego. Autor rozwiązań informatycznych dla organizatorów zawodów strzeleckich. Pomysłodawca aplikacji webowej shooterstats.pl.

Przeczytaj także

Reklama

News