poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Broń PCU (pozbawiona cech użytkowych). W dalszym ciągu broń czy element wystroju wnętrz?

Share

W ostatnich latach broń pozbawiona cech użytkowych (PCU) zyskała na popularności, zarówno wśród kolekcjonerów, jak i osób szukających unikatowych elementów dekoracyjnych. Ale czy broń PCU powinna być nadal traktowana jako broń czy raczej jako bezpieczny dodatek do wystroju wnętrz?

Stan prawny broni pozbawionej cech użytkowych w Polsce.

Zgodnie z polskim prawem, broń PCU (pozbawiona cech użytkowych) to broń palna, która została trwale zmodyfikowana tak, aby nie była zdolna do oddawania strzałów. Posiadanie takiej broni nie wymaga zezwolenia, lecz jedynie karty rejestracyjnej. Nie trzeba jej również przechowywać w specjalnie określonych warunkach.

Proces pozbawiania broni cech użytkowych jest ściśle regulowany i musi być potwierdzony przez uprawnione instytucje, takie jak Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji lub Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia.

Zainteresowanie PCU. Gdzie takowe spotkać? 

Broń PCU często znajduje swoje miejsce w domach, restauracjach czy innych lokalach usługowych lub instytucjach jako element dekoracyjny, podkreślający pasję właściciela do historii, militariów, jak i jego bezpośredni związek z bronią palną.

Broń PCU na bazie Karabinu Berthier – wersja kawaleryjska

Dla wielu jest to sposób na posiadanie w najbliższym otoczeniu namiastki świata strzeleckiego czy też części historii bez konieczności spełniania specjalnych wymogów przechowywania na równi z funkcjonalną bronią palną.

Pozbawienie cech użytkowych PCU a deko.

Widoczne przefrezowanua luf pod dolnym kluczem strzelby horyzontalnej. Część składowa procedury pozbawiania cech użytkowych tego rodzaju broni.

Niestety egzemplarze PCU różnią się znacznie od niegdyś popularnej broni zdekowanej (potocznie nazywanej deko), gdzie jej większość elementów pozostawała ruchoma a prezentując taką broń mogliśmy śmiało manipulować elementami przesuwnymi i nastawnymi. Dziś posiadając egzemplarze istotnie pozbawione cech użytkowych broń ta w zasadzie jest tylko nieruchomym przedmiotem zewnętrznie przypominającym karabiny, strzelby czy pistolety.

Procedura wytworzenia broni pozbawionej cech użytkowych

Przykładowy certyfikat wydawany po pozytywnej weryfikacji przez upoważnioną instytucje.

Ściśle określone procedury i instrukcje stosowane przez rusznikarnie, trwale pozbawiają potencjału bojowego oraz cech użytkowych dany egzemplarz. Niestety wiąże się to również z wysokim kosztem samej usługi i certyfikacji, co przekłada się na całkiem wysoką cenę końcowego produktu w postaci broni pozbawionej cech użytkowych która oscyluje w granicach 2500-4000 zł. Koszt wykonania takiej broni zależny jest głównie od jej gabarytów, oraz stopnia skomplikowania operacji pozbawiania jej potencjału bojowego.

Po wykonaniu szeregu operacji frezersko-spawalniczych, taka „broń” zostaje przekazywana na ekspertyzę właściwemu organowi takiemu jak WITU lub CLKP. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, broń zostaje wtórnie przekazana do rusznikarni celem dokonania poprawek lub wydawany zostaje już certyfikowany egzemplarz faktycznie pozbawiony możliwości oddania strzałów broni wraz z nowo nadanymi numerami i glejtem potwierdzającym zgodność.

Świadectwo dawnych czasów.

Jednakże, pomimo że broń PCU jest pozbawiona możliwości strzelania, wciąż pozostaje żywym świadectwem historii strzelectwa i bronioznawstwa. Jest to świetny sposób na zachowanie pamiątek po zmarłych krewnych lub po prostu pomysł na urozmaicenie wnętrza naszych nieruchomości. Choć cena niestety jest wysoka a broń trwale unieruchomiona, to na pewno będzie ona przywoływała serie najciekawszych wspomnień oraz cieszyła oko domowników lub interesantów i klientów.

 

Przeczytaj także

Reklama

News