czwartek, 22 lutego, 2024

9 mm Parabellum vs 9 mm Luger

Share

W rzeczywistości nie ma żadnej różnicy pomiędzy nazwami “9mm Luger” a “9mm Parabellum” – są one używane zamiennie i odnoszą się do tego samego typu i kalibru amunicji. Obie nazwy odnoszą się do popularnego naboju pistoletowego o średnicy pocisku 9mm, który został opracowany przez Georga Lugera* dla niemieckiej broni o nazwie Pistole Parabellum (powszechnie znanej jako Luger).

Nazwa “9mm Parabellum” pochodzi od łacińskiej frazy “Si vis pacem, para bellum“, co oznacza “Jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny”. Ta fraza stała się mottem dla tego rodzaju amunicji i została czasami oznaczona na łuskach nabojów.

Z kolei nazwa “9mm Luger” jest odniesieniem do Georga Lugera*, projektanta pistoletu Luger, który był jednym z pierwszych pistoletów zasilanych właśnie tym typem amunicji.

W praktyce, zarówno nazwa “9mm Luger“, jak i “9mm Parabellum” odnoszą się do tego samego standardowego typu amunicji pistoletowej o średnicy 9mm. Są to synonimy i nie ma technicznych różnic pomiędzy nimi – obie nazwy odnoszą się do tego samego rodzaju naboju.

*Georg Luger był niemieckim inżynierem broni, znany głównie jako projektant słynnego pistoletu, który został nazwany Pistole Parabellum, powszechnie znanego jako Luger. Urodził się 6 marca 1849 roku w Steinach przy Monachium w Bawarii i zmarł 22 grudnia 1923 roku w Berlinie.

Georg Luger* był jednym z głównych projektantów broni dla berlińskiej firmy Deutsche Waffen und Munitionsfabriken (DWM). Jego najbardziej znanym osiągnięciem było stworzenie pistoletu, który ostatecznie przyjął nazwę “Pistole Parabellum” i był znany jako Luger. Ten pistolet stał się jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych na świecie, częściowo ze względu na jego wyjątkowy wygląd i działanie.

Pistolet Luger był pierwotnie opracowany do strzelania z nabojów 7.65mm Parabellum, później przystosowany do nowej amunicji 9mm Parabellum, która stała się standardem dla tego pistoletu. Luger jest często podziwiany za swoją precyzję i innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne, takie jak system zamek-bębenek, który był jednym z pierwszych systemów samonapinających dla pistoletów.

Georg Luger* miał duży wpływ na rozwój broni strzeleckiej, a jego nazwisko jest ściśle związane z legendarnym pistoletem, który nosi jego nazwisko – Luger, który do dzisiaj jest ceniony przez kolekcjonerów i miłośników broni palnej.

Przeczytaj także

Reklama

News