sobota, 20 kwietnia, 2024

Myśliwskie strzelanie z nutką dekadencji

Share

W sobotę, 15.07.23 r. na strzelnicy PZŁ w Puławach, odbyła się  kolejna, piąta już edycja zawodów “Azotrop i Przyjaciele” , o  charakterze myśliwskim z dodatkiem PRS-u i pewnej nutki dekadencji . 

Inicjatywa zawodów zrodziła się w głowach Tomka Wójcickiego, ówczesnego Prezesa KŁ „Azotrop” w Puławach i Henryka Zająca, członka zarządu przy udziale Jana Piotrowskiego, popularyzatora polowań na drapieżniki, co ma swoje odzwierciedlenie w regulaminie zawodów. Pozornie proste konkurencje okazały się wymagające, szczególne KYL (poznaj swoją granicę)  i “Lisi snajper”. 

Zawody w konkurencjach kulowych, centralnego zapłonu. Wszyscy uczestnicy podkreślali, że tak przyjaznej i koleżeńskiej atmosfery nie spotkali na żadnych zawodach.

Podczas rozmów przy nieźle zastawionym stole ( dziękujemy organizatorom ! ) powracał wątek nienależytej wagi zarządów kół łowieckich do treningów strzeleckich wśród myśliwych. Oczywiście każdy myśliwy ma możliwość indywidualnego doszkalania się ale wiadomo – w grupie raźniej i weselej. Jan Piotrowski, jako wzór – wskazał KŁ nr 8 „Łoś” w Lublinie, gdzie przykłada się należytą wagę do umiejętności strzeleckich swoich członków, organizując corocznie dwukrotne treningi/zawody o Puchar Prezesa Koła. To mobilizuje. 

Szkoda tylko, że kilku zgłoszonych Kolegów nie pojawiło się, blokując tym samym miejsca dla innych chętnych. Mamy nadzieję, że nie wystraszyło ich wpisowe w wysokości 15 zł (opłata za strzelnicę) 

Zasady KYL są ogólnie znane, natomiast “Lis A4”  Utrudnieniem na strzelaniu ze słupka do kozła i lisa, było ograniczenie pola punktowego o prawie połowę. Zahaczenie o “drzewo”  czy “zboże” dawało wynik zerowy. 

Na podium stanęli : 

1. Jan Piotrowski 

2. Tomasz Wójcicki

3. Ryszard Napora.  

Dla zwycięzców sympatyczne i praktyczne nagrody  – zestawy do pielęgnacji broni ufundował “Salon myśliwski  Dudra”.

  1. „Lisi snajper ” – 100 m, 5 strzałów z postawy siedząc, 1 punkt podparcia broni , max 50 pkt,  tarcza A4 lis na blat . Czas przygotowania 1 min, czas strzelania – 5 min. Konkurencja ta wymagała  wyboru : albo strzelasz bezpieczniej ale możesz uzyskać max 5 x7 = 35 pkt lub  ryzykujesz pudło strzelając na łeb lisa ale do uzyskania jest 50 pkt (tu pole punktowane miało ok, 35 mm).

W tej konkurencji najlepszy strzelec uzyskał 49 pkt

  1. ”Poznaj swoje możliwości” (Know Your Limit) – 100 m, do 4 strzałów  Postawa siedząc, 1 stały punkt podparcia broni. Można przestać w każdej chwili, liczą się zdobyte punkty. Niezaliczenie kolejnej sylwetki = utrata wszystkich pkt. tej konkurencji, max 28 pkt. Punktuje się tylko białe pole 

wraz z linią wraz z linią. Pole za 10 pkt ma średnicę 17 mm.

  1. „Kozioł i lis ze słupka  ” – postawa  stojąc, 100 m, 5 strzałów, tarcza „Kozioł w zbożu” oraz 5 strzałów tarcza „Lis zza drzewa” „ ocena wg przepisów PZŁ z tym, że przecięcie linii drzewa lub zboża to 0 pkt. Czas przygotowania 1 min, czas strzelania –10 min. Do zdobycia po 50 pkt, łącznie max 100 pkt. Pole punktowane zmniejszone prawie o połowę. 
  1. „Dzik w przebiegu ” – Tarcza PZŁ „Dzik w przebiegu” , 10 strzałów, 50 metrów, postawa stojąc „z wolnej ręki” , ocena wg przepisów PZŁ, z postawy „Gotów” na komendę „Daj”, max  100 pkt. Strzał ze składu niedozwolony. 

Przeczytaj także

Reklama

News