Bojowo i sportowo, czyli pistolet CZ P-09.

CZ konstruując broń wyciąga wnioski z lat doświadczeń, łącząc to z najnowszymi trendami w projektowaniu i testami przeprowadzonymi w ekstremalnych warunkach przez służby sektora mundurowego na całym świecie. Producent podkreśla, że wymogi testów znacznie przewyższały standardy wojskowe i policyjne. Efekt? Pistolet CZ P-09. Choć docelowo konstruowany jako broń bojowa, to świetnie sprawdza się w strzelectwie sportowym. Główne zalety? Wyjątkowa ergonomia, poręczność, niezawodność, wytrzymałość oraz gama opcji wyposażenia pozwalających na dostosowanie broni do potrzeb strzelca.

 

Konstrukcja

Ramę P-09 wykonano z nowoczesnego, stabilnego mechanicznie i termicznie polimeru wzmacnianego włóknem szklanym. Lufa wykonana jest ze stali kutej na zimno, a główne manipulatory broni są metalowe i umieszczone w klasycznych miejscach, co ułatwia obsługę. Zamek położony jest nisko i wchodzi w szkielet broni. Położenie zamka zbliżone jest do linii osi dłoni i pozwala na relatywnie niski podrzut i sprawny powrót na cel nawet podczas szybkiego ognia. Podobny trend widać w innej konstrukcji tego producenta, czyli SHADOW 2 uważanego za broń dobrze sprawdzającą się podczas zawodów dynamicznych. P-09 jest jednak pistoletem bojowym zatem i sposób ryglowania, czyli przekoszenie lufy, jak i spasowanie odpowiada broni bojowej.

 

Wyposażenie

Atutem w P-09 jest metalowy magazynek mieszczący 19 sztuk amunicji z dodatkową nakładką, dającą możliwość powiększenia pojemności o dwa pociski. To stawia P-09 wśród trzech najbardziej pojemnych pistoletów kalibru 9mm na rynku.

Uniwersalna szyna montażowa pozwala na zamontowanie dodatkowego sprzętu typu latarka czy celownik laserowy. W standardzie pistolet  wyposażony jest w stalowe przyrządy celownicze z trzema punktami luminescencyjnymi o około półgodzinnej luminescencji.

 

Komfort i ergonomia

P-09 skonstruowany jest według najnowszych trendów, więc ergonomia i komfort strzelca ma tu duże znaczenie. Objętość chwytową rękojeści możemy zmieniać za pomocą opcjonalnych nakładek w trzech rozmiarach. Wyraźnie chropowata faktura okładziny kopyta pozwala na pewny uchwyt nawet spoconą dłonią. Uchwyt wzmacniają również wypustki z przodu i z tyłu rękojeści. Stabilność poprawia wyraźny beaver tail pozwalający na wysokie trzymanie dłoni w stosunku do osi zamka, co dodatkowo minimalizuje odrzut. Dobrze zaprojektowane wyżłobienia na zamku ułatwiają odprowadzenie go do tylnego położenia. Ergonomię pistoletu podnoszą zaokrąglone krawędzie i dodanie przedniej szyjki zębatej do prowadnicy. Duże znaczenie ma dobrze zaprojektowany kształt trzpienia kurka wpływający na komfort strzelania i obsługę pistoletu.

W pistolecie zastosowano klasyczny i sprawdzony mechanizm spustowy Omega, zapewniający płynną pracę w trybie DA i bardzo dobrą w trybie SA. Dźwignie zabezpieczające umieszczono z dwóch stron.

Podsumowując, P-09 dobrze dopasowuje się do potrzeb strzelca, rewelacyjnie strzela, ma relatywnie niski odrzut i szybko wraca na cel. Choć konstruowany jako broń bojowa, to często polecany jest jako pierwszy pistolet dla strzelców sportowych.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here