poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Wielkokalibrowy karabin Snipex M75: ukraiński niszczyciel opancerzonych celów.

Share

Snipex M75 to wielkokalibrowy karabin wyborowy w kalibrze .50BMG (12,7 x 99 mm), który został zaprojektowany i wyprodukowany przez ukraińską firmę Snipex, należącą do XADO Chemical Group.

Karabin jest przeznaczony do zwalczania lekko opancerzonych pojazdów, stanowisk ogniowych, radarów i innych celów technicznych na odległości do
2 km.

Broń ma konstrukcję typu bullpup (układ bezkolbowy), co znacznie wpływa na zmniejszenie jego gabarytu oraz ułatwia transport i obsługę samej broni.

Opis i charakterystyka konstrukcji.

Długość całkowita karabinu Snipex M75 wynosi 1260 mm, a jego masa bez załadowanego magazynka to 14,7 kg. Mierząca 750 mm lufa posiada skok gwintu o wartości 1:15,
ponadto komora zamkowa została wyposażona w pochyloną o 35 MOA szynę Picatinny, co pozwala na montaż lunety lub innego urządzenia celowniczego. Karabin ma również potężny hamulec wylotowy, który znacznie zmniejsza odrzut i podrzut broni.

Zdecydowanie dużym plusem konstrukcyjnym karabinu Snipex M75 jest wykorzystanie oporopowrotników, które przejmują dużą część energii po oddaniu strzału jednocześnie odryglowując zamek i wyrzucając pustą łuskę. Sam proces ekstrakcji jest na tyle opóźniony, że pozwala pociskowi opuścić lufę z wciąż zaryglowanym zamkiem, co przekłada się na maksymalną energię pocisku. Broń wyposażona jest w zintegrowany i regulowany dwójnóg oraz również regulowaną podporę na końcu kolby w postaci monopodu, co pozytywnie wpływa na stabilność i ergonomię strzelania. Wbudowany chwyt transportowy pozwala wygodnie przemieszczać się z bronią pomiędzy stanowiskami strzeleckimi.

Przewaga i postrach na polu bitwy.

Pocisk z karabinu Snipex M75, którego prędkość początkowa pocisku wynosi 780-850 m/s. jest w stanie przebić 10 mm warstwę stali z odległości 1500 m. Według danych taktyczno technicznych broń w rękach wyszkolonego strzelca jest w stanie skutecznie razić cel
do 2000 m a jego maksymalny zasięg to aż 6800 m. Karabin Snipex M75 jest używany przez ukraińskie siły zbrojne na froncie, gdzie ma służyć do eliminacji zagrożeń ze strony rosyjskich żołnierzy i ich sprzętu. Karabin Snipex M75 jest przykładem ukraińskiej innowacyjności i kreatywności w dziedzinie broni strzeleckiej.

Prowadzenie ognia z tego tego karabinu, biorąc pod uwagę jego kaliber jest jedną
z „przyjemniejszych” konstrukcji, która pozwala prowadzić ogień bez negatywnych odczuć dla samego strzelca. Broń ta stanowi skuteczne narzędzie do walki z przewagą techniczną przeciwnika i pokazuje, że Ukraina potrafi stworzyć własną, wysokiej jakości broń. Przekaz ukraiński niesie, że żołnierze uzbrojeni w te karabiny sieją postrach w szeregach Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Dziękujemy sklepowi i rusznikarni Top Gun za udostępnienie broni do zdjęć.

Przeczytaj także

Reklama

News