czwartek, 24 kwietnia, 2025

Ustawa o Broni I Amunicji, UoBiA

Share

Streszczenie Ustawy o Broni i Amunicji z dnia 21 maja 1999 r. Potocznie zwana ubojką.

Ustawa o broni i amunicji reguluje kwestie związane z posiadaniem, nabywaniem, przechowywaniem, używaniem i zbywaniem broni oraz amunicji w Polsce. Oto kluczowe zagadnienia:

Ustawa precyzuje, co należy rozumieć pod pojęciem broni. Zalicza się do niej broń palną (bojową, myśliwską, sportową, alarmową, gazową, sygnałową), broń pneumatyczną, narzędzia mogące zagrażać życiu (np. kastety, pałki teleskopowe, kusze) oraz miotacze gazu obezwładniającego i paralizatory.

Pozwolenie na broń jest wymagane dla osób fizycznych i instytucji chcących legalnie posiadać broń. Aby je uzyskać, trzeba mieć ukończone 21 lat, być zdrowym psychicznie i fizycznie (potwierdzone orzeczeniem), nie być karanym za przestępstwa umyślne oraz wykazać cel posiadania broni (np. obrona osobista, sport, myślistwo).

Pozwolenie można uzyskać na cele takie jak ochrona osobista, sport, łowiectwo, rekonstrukcje historyczne, kolekcjonerstwo czy szkolenia i cele zawodowe.

Posiadacz broni ma obowiązek przechowywać ją w sposób uniemożliwiający dostęp osób nieuprawnionych, korzystać z sejfów spełniających normy oraz rejestrować każdą zakupioną jednostkę broni w ciągu 5 dni od jej nabycia.

Pozwolenia nie wymaga posiadanie broni pneumatycznej o ograniczonej energii kinetycznej, broni sygnałowej o kalibrze do 6 mm, miotaczy gazu obezwładniającego czy broni przeznaczonej do użytku przez instytucje państwowe (np. wojsko, policję).

Broń można nabywać wyłącznie od podmiotów posiadających koncesję. Każda jednostka broni musi zostać zarejestrowana w odpowiedniej jednostce Policji.

Noszenie broni palnej wymaga ważnego pozwolenia oraz stosowania środków bezpieczeństwa (np. kabur z blokadą).

Nieprzestrzeganie przepisów ustawy skutkuje konfiskatą broni, cofnięciem pozwolenia oraz karami administracyjnymi i karnymi, w tym pozbawieniem wolności.

Decyzje w sprawie pozwoleń podejmuje Policja lub – w szczególnych przypadkach – Minister Obrony Narodowej. Policja kontroluje przechowywanie i użytkowanie broni przez posiadaczy.

Ustawa zapewnia jasne zasady legalnego posiadania i użytkowania broni w Polsce, jednocześnie minimalizując ryzyko jej nielegalnego użycia.

Przeczytaj także

Reklama

News