Wrześniowy weekend okazał się bardzo dobry żeby spotkać się i potrenować strzelectwo dynamiczne. Szkolenie przygotowuje do strzelania na zawodach dynamicznych takich jak Mykita Rifle Series czy PRS Series.
Czynności wstępne przed strzelaniem.
Po ustawieniu celów metalowych na dystansach 100, 150, 200 i 300 m odbyła się odprawa. Został wyznaczony prowadzący strzelanie podobnie jak osoby odpowiedzialne za konkretne działania podczas nieoczekiwanych lub niebezpiecznych zdarzeń mogących się wydarzyć podczas zajęć na strzelnicy. Omówiliśmy warunki bezpieczeństwa na tym konkretnym obiekcie, kąty bezpieczeństwa i inne możliwe sytuacje mające wpływ na bezpieczeństwo strzelania. Na koniec pozostała tylko prezentacja tematyki szkolenia, harmonogram strzelań i podział na grupy. Trening odbywał się wg. zasad obowiązujących na zawodach PRS Series Poland.
Na początku trochę teorii.
Kuba omówił i zaprezentował wyposażenie indywidualne, które powinien posiadać strzelec. W dalszej kolejności zagłębił się w szczegóły budowy broni i akcesoriów potrzebnych strzelcowi do poprawnego wykonania zaplanowanych ćwiczeń.
Zero to podstawa.
Zerowanie broni poszło sprawnie, strzelcy mieli do dyspozycji urządzenie do mierzenia prędkości pocisku i tarcze ustawione na dystansie 100 m. Celne strzelanie na podstawowym dystansie, który w tym przypadku wynosił 300 m. wymaga od zawodnika uzyskanie dokładnego “zera”.
Trzy postawy.
Dwie grupy trenowały w parach (strzelec i spotter) na dwóch stanowiskach. Wynik strzelania i czyli trafienie w gong i czas przebiegu toru nie były tu najważniejsze. Zwracaliśmy uwagę na zaplanowanie przebiegu, poprawność postaw strzeleckich i sposób wykorzystania akcesoriów takich jak dostępne worki strzeleckie, bipody i tripody.
Postawa leżąca, tank trap i tripod. Na początku strzelanie odbywało się na dystansie 300 m. Następnie podczas zmiany postaw zawodnicy zmieniali także ostrzeliwany dystans.
Platforma strzelecka.
Kolejnym ćwiczeniem było strzelanie z platformy zawieszonej na czterech łańcuchach. Postawa leżąca, cel na dystansie 300 m. Podczas omawiania tego zadania zwróciliśmy uwagę na zachowanie strzelca na platformie i specyficzny sposób celowania.
Postawa stojąca z tripodu ustawionego na platformie. To już “creme de la creme” jako ciekawe zakończenie strzelań. Zawodnik stawał na platformie, która była wstępnie ustabilizowana i wykonywał strzelanie do metalowego dzwonu na dystansie 300 m.
To ćwiczenie uczy strzelca celować przy wykonywaniu jak najmniejszej liczby potrzebnych ruchów. Doskonale uczy panowania nad bronią i składem. W tym przypadku każdy niepotrzebny ruch powoduje nieprzewidywalne ruchy platformy i w efekcie pudło. To trudne ćwiczenie uczy opanowania, spokoju, płynności wykonywania minimalnej ilości ruchów.
“Slow is Smooth, Smooth is Fast” to mantra żołnierzy Navy SEALs przypomina nam, abyśmy podchodzili do każdego zadania świadomie i dokładnie je przemyśleli, oraz że najszybszą drogą do wykonania zadania jest metodyczność i płynność.