wtorek, 18 czerwca, 2024

Sniper Extreme 2023 wyniki, galeria i video

Share

Zakończyły się międzynarodowe zawody par snajperskich Sniper Extreme dla Tasiora. Już od kilku lat zawody goszczą na Centralnym poligonie Sił Powietrznych w Ustce. 

Zawody SNIPER EXTREME, organizowane przy udziale przyjaciół Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM, żołnierzy w służbie czynnej, weteranów wojsk specjalnych, utytułowanych zawodników wielu dyscyplin sportowych. Cel jest ten sam od pierwszej edycji, pomoc Podopiecznym Fundacji.

Tegoroczna edycja była rozgrywana w celu zbiórki  pieniądzy na rehabilitację podopiecznego Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM Mariusza Tkaczyka “Tasiora”.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem.

Całość poprowadzili doświadczeni instruktorzy strzelectwa, weterani Wojsk Specjalnych, funkcjonariusze pododdziałów AT, instruktorzy SERE i cywilnego SURVIVALU, ratownicy medyczni. Wszystko po to by jak najbardziej urealnić całość zawodów do zadań i misji, które zostały zaprojektowane z wykorzystaniem terenu poligonu w Ustce.

To zawody o charakterze taktyczno-strzeleckim. Zawodnicy mają możliwość sprawdzić się w działaniach snajperskich, rozpoznawczo-wywiadowczych oraz survivalu. Dwuosobowe zespoły, rywalizują między sobą podczas dwóch etapów trwających ponad 30 godzin.

Etap 1. Na terytorium wroga.

Etap ten polegał na wykonaniu szeregu zadań rozpoznawczo-wywiadowczych, medycznych, nawigacyjnych takich jak: ciągły marsz z zastosowaniem skrytego przenikania, stalkingu, zakładania OPI, szkiców terenu, składania meldunków radiowych, zadań survivalowych na terenie przeciwnika

Etap 2. Po nocy nastaje dzień.

Po wykonaniu wszystkich zadań taktycznych, zespoły przemieściły się na wyznaczone stanowiska strzeleckie. Były to taktyczne tory strzeleckie na różnych dystansach od 5 m do ponad 750 m. W konkurencjach ogniowych wykorzystane są cele typu gongi, poppery, jak i cele reaktywne.

Edycja SE 2023 w liczbach.

Wystartowało 36 par, Polacy, Słoweńcy, Słowacy, Niemcy. W zawodach wzięli udział cywilni strzelcy i wojskowi snajperzy z różnych jednostek wojskowych.

Zawody składały się z dwóch części:
1) taktycznej: przenikanie oraz nocna nawigacja w trudnych warunkach terenowych
2) strzeleckiej: 5 zróżnicowanych konkurencji (broń krótka, długa), strzelanie dynamiczne, długodystansowe, w realnych sytuacjach taktycznych, w bardzo trudnych warunkach pogodowych.
2) konkurencje strzeleckie były urozmaicone elementem MEDEVAC, gdzie strzelcy musieli prawidłowo opatrzyć rannych i ich ewakuować w bezpieczne miejsce.

Zawodnicy z roku na rok prezentują coraz wyższy i bardziej wyrównany poziom.
O zwycięstwie w tym roku decydowały dziesiąte części punktów!
W tym roku, po raz pierwszy historii cyklu SE, zwycięzca pętli taktycznej nie wygrał całych zawodów. Tym nie mniej czołówka zawodów to zwycięzcy nocnej pętli taktycznej. Umiejętność nawigacji w trudnym terenie opanowanym przez przeciwnika, w ekstremalnych warunkach pogodowych są niezbędne w snajperskim rzemiośle, i naturalnie stanowią klucz do odniesienia sukcesu w zawodach cyklu SE.

Wyniki zawodów SE23 

Aktualizacja 6 GRU 2023 g.14:48

Gratulujemy wszystkim, którzy ukończyli zawody a szczególnie ZWYCIĘZCOM!

Kilka wpisów z FB:

 

Instytucje i Firmy wspierające zawody Sniper Extreme.

 

 

Przeczytaj także

Reklama

News