poniedziałek, 28 kwietnia, 2025

Rzeczoznawstwo uzbrojenia – kształcenie ekspertów w dziedzinie bronioznawstwa.

Share

W dzisiejszym świecie wiedza specjalistyczna w dziedzinie strzelectwa i bronioznawstwa jest na wagę złota. Studia podyplomowe “Rzeczoznawstwo uzbrojenia” oferowane przez Uniwersytet Łódzki stanowią unikatową propozycję dla wszystkich zainteresowanych zdobywaniem wiedzy związanej z szeroko pojętym tematem broni i militariów.

Program studiów, trwający dwa semestry w rzeczywistości został zaprojektowany tak, aby przekazać słuchaczom kompleksową wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności niezbędne do pracy w charakterze biegłych sądowych lub rzeczoznawców uzbrojenia.

Do kogo kierowane są te studia?

Studia Rzeczoznawstwo Uzbrojenia adresowane są do szerokiego grona odbiorców, w tym pracowników służb mundurowych, rusznikarzy, muzealników, strzelców sportowych, a także osób związanych ze środowiskami kolekcjonerskimi i rekonstruktorów historycznych. Tak naprawdę, jest to kierunek dla każdego zainteresowanego tematami bronioznawczymi. Studia te są idealne, dla tych którzy pragną pogłębić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie nauk o broni białej, palnej oraz rzeczoznawstwa uzbrojenia historycznego i współczesnego.

Kolekcja toporków średniowiecznych z okolic Ostrowa Lednickiego eksponowana w tamtejszym muzeum. Fot. Maciej Sokołowski [Anatomia Broni Palnej]

Program studiów.

Program nauczania podzielony został na dwa semestry. Obejmuje on szeroki zakres tematów, od historii uzbrojenia, przez jego konserwację, warsztaty rzeczoznawcze aż po aspekty prawne związane z ochroną zabytków, posiadaniem amunicji, broni z różnych okresów historycznych oraz jej obrotem. Studia te są w stanie przygotować kandydata do pracy w charakterze biegłego sądowego. Oferują one jednocześnie możliwość zdobycia kwalifikacji rzeczoznawcy uzbrojenia po spełnieniu odpowiednich wymagań.

Jeden z trzech wyprodukowanych przez Fabrykę Broni w Radomiu pełnosprawnych przekrojów pistoletu Vis wz. 35, będący unikatem na skalę światową. Fot. Maciej Sokołowski [Anatomia Broni Palnej]

Rekrutacja i kontakt

Kolekcja broni białej używanej w wojsku pruskim podczas I Wojny Światowej prezentowana przez rekonstruktora. Fot. Maciej Sokołowski [Anatomia Broni Palnej]
Rekrutacja na studia odbywa się zgodnie z harmonogramem ustalonym rokrocznie przez uczelnię. Szczegółowe informacje dotyczące procesu rekrutacyjnego, opłat oraz kontaktu z koordynatorem studiów można znaleźć na stronie internetowej Uniwersytetu Łódzkiego. Zostanie słuchaczem “Rzeczoznawstwa uzbrojenia” to doskonała okazja dla pasjonatów broni i militariów do zdobycia unikatowej wiedzy i umiejętności, które otworzą przed nimi nowe perspektywy zawodowe w fascynującej dziedzinie broni i uzbrojenia.

Dodatkowe informacje.

Studia podyplomowe “Rzeczoznawstwo uzbrojenia” to nie tylko możliwość zdobycia specjalistycznej i wyselekcjonowanej wiedzy bronioznawczej ale również rozwijanie umiejętności analitycznego i krytycznego myślenia oraz możliwość nawiązania wartościowych znajomości. Będą one często kluczowym aspektem do rozszyfrowywania często trudnych zagadnień związanych z określaniem danych przedmiotów militarnych oraz w pracy jako biegły lub rzeczoznawca.

Zbiór karabinów jednego z polskich kolekcjonerów broni palnej. Na szczególną uwagę zasługuje Karabin Maroszka wz. 38M. Fot. Maciej Sokołowski [Anatomia Broni Palnej]

Studenci będą mieli możliwość możliwość zobaczyć jedne z większych oraz ciekawszych w naszym kraju kolekcji uzbrojenia lub amunicji i materiałów wybuchowych. Dodatkowo absolwenci przygotują się do profesjonalnej praktyki rzeczoznawczej, zyskają zdolność do oceny autentyczności, wartości historycznej oraz stanu technicznego różnorodnych zabytków, typów uzbrojenia i przedmiotów militarnych.

Więcej informacji na temat studiów Rzeczoznawstwo Uzbrojenia znajdziecie Państwo w materiale o tytule „Rzeczoznawstwo Uzbrojenia. Studia podyplomowe które warto zrobić.”  na kanale Anatomia Broni Palnej.

 

Przeczytaj także

Reklama

News