czwartek, 19 września, 2024

Rusza druga edycja akcji „Strzelanie dla każdego”

Share

 

Od 15 lipca rozpoczną się zapisy na darmowe szkolenie w ramach rządowego programu „Strzelanie dla każdego”. Nauczyć się strzelać może każdy powyżej 26 roku.

To już druga edycja projektu Ministerstwa Sportu i Turystyki, realizowana przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego. W ubiegłym roku na ten cel przeznaczono 2,5 mln zł, w tym roku ta kwota jest dwa razy wyższa.

– Pierwsza edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, stąd i jego kontynuacja – podkreśla Andrzej Kijowski, prezes Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. – Założenie Programu Wspieranie Upowszechniania Strzelectwa jest proste. Chodzi bowiem o to, by pokazać uczestnikom, jak wiele satysfakcji może nieść ze sobą strzelectwo oraz zachęcić ich do uprawiania tej właśnie dyscypliny sportu.

Z programu skorzysta 6 400 osób z całej Polski. Najlepiej jest znaleźć kluby w swoim województwie i wybrać miejsce, w którym chce się odbyć szkolenie.

– Szkolenia odbywają się w grupach liczących maks. 20 osób. Każda grupa realizuje ten sam 12-godzinny program obejmujący zarówno część teoretyczną jak i praktyczną – informuje Jolanta Jarczewska, koordynatorka projektu.

W programie szkolenia jest 1 godzina teorii (m.in. zasady bezpieczeństwa na strzelnicy oraz bezpiecznego posługiwania się bronią) oraz 11 godzin praktyki i prawie 200 strzałów z wykorzystaniem różnych rodzajów broni (w tym Glock, karabin typu AK-47).

 Zapisy na szkolenia są możliwe jedynie przez stronę internetową https://strzelectwodlakazdego.pl/. Co ważne, będą uruchamiane 14 dni przed początkiem konkretnego szkolenia w konkretnym klubie.

– Szkolenia będą realizowane są przez 52 kluby strzeleckie w 13 województwach. Szczegółowy ich przebieg zależy już od klubu. Mogą to być szkolenia realizowane wieczorami lub na przykład w trybie weekendowym – wyjaśnia Jolanta Jarczewska.

Wykaz klubów strzeleckich biorących udział w projekcie

Pierwsze szkolenia rozpoczną się już pod koniec lipca. W szkoleniu nie mogą brać udziału osoby, które mają z bronią do czynienia zawodowo lub są członkami klubów strzeleckich, kolekcjonerskich.

O przyjęciu na szkolenie decyduje kolejność zgłoszeń. Trzeba mieć powyżej 26 lat. Uczestnikami zadania nie mogą być osoby:

  1. a) będące członkami stowarzyszeń o charakterze strzeleckim w rozumieniu ustawy o broni i amunicji,
  2. b) będące członkami stowarzyszeń o charakterze kolekcjonerskim w rozumieniu ustawy o broni i amunicji,
  3. c) posiadające pozwolenie na broń,
  4. d) posiadające patent strzelecki lub licencję Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego,
  5. e) posiadające dopuszczenie do broni na „świadectwo” w rozumieniu ustawy o broni i amunicji,
  6. f) funkcjonariusze służb mundurowych, którym przydzielona jest broń służbowa,
  7. g) osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia zajęć strzeleckich lub prowadzenia strzelnic,
  8. h) instruktorzy lub trenerzy strzelectwa sportowego.

Przeczytaj także

Reklama

News