piątek, 29 marca, 2024

Polskie “złotka” w strzelectwie sportowym

Share

W Mistrzostwach Polski kobiet i mężczyzn w strzelectwie sportowym, 14 konkurencjach przez 6 dni, o tytuł najlepszych rywalizowało prawie 300 zawodników z 60 klubów sportowych z całej Polski. Złoto wywalczyli strzelcy m.in. z Wrocławia, Bydgoszczy, Zielonej Góry.  Choć… pogoda ich nie rozpieszczała, dość mocno wiało.

Złotą stawkę otworzył Patryk Sakowski z ZKS Gwardia Zielona Góra. W pierwszym rozegranym finale Mistrzostw Polski zdobył najwyższe miejsce na podium w konkurencji pistolet szybkostrzelny mężczyzn.

Ale to Oskara Miliwka, zawodnika CWZS Zawisza Klub Strzelecki z Bydgoszczy, po tegorocznych Mistrzostwach Polski można nazwać najlepszym pistoleciarzem wśród biało-czerwonych. W sumie zdobył 4 złote medale.

Pierwsze złoto na Mistrzostwach Polski Oskar Miliwek zdobył w konkurencji pistolet dowolny open – choć w tym roku strzelanie na otwartej osi na dystansie 50 metrów, przy złej pogodzie, było niełatwym wyzwaniem. Kolejne złote krążki zawodnik z Bydgoszczy wywalczył w konkurencjach: pistolet centralnego zapłonu 30+30, pistolet standard 3×20 indywidualnie oraz drużynowo. Ten ostatni start drużynowy przyniósł mistrzowski tytuł również Julii Chwedczuk i Klaudii Breś.

Wicemistrzyni Europy Klaudia Breś jest za to niekwestionowaną królową w pistolecie pneumatycznym. “Szósty rok z rzędu złoto Mistrzostw Polski w pneumatyku. No dumna jestem!” – skomentowała w mediach społecznościowych swój start. Klaudia Breś na wrześniowych Mistrzostwach Europy zdobyła już przepustkę na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 roku. Kolejne dobre starty dają nadzieję na znakomity wynik również na zbliżających się Mistrzostwach Świata w Kairze (12-25 października).

W gronie polskich “złotek” znalazła się również pistoleciarka Joanna Wawrzonowska (I miejsce w konkurencji pistolet sportowy 30+30) z Floty Gdynia. Mistrzem Polski w pistolecie pneumatycznym został Szymon Wojtyna z WKS Śląsk Wrocław – Sekcja strzelecka, a najlepszy duet w pistolecie pneumatycznym mix jest z Gwardii Zielona Góra (Maja Jarosińska i Grzegorz Długosz).

W konkurencjach karabinowych swoją dobrą formę potwierdziła Julia Piotrowska (WKS Śląsk Wrocław – Sekcja strzelecka). W ostatnim finale tegorocznych strzeleckich Mistrzostw Polski  zdobyła złoto w konkurencji karabin 3 postawy kobiet. I nie był to jej jedyny złoty strzał.

– Strzelecki złoty hat trick, to coś pięknego – uśmiecha się z satysfakcją młoda zawodniczka z Wrocławia. – Tym razem podium na Mistrzostwach Polski seniorów było moje! Nie byłoby tego bez mojego “teamu”, który dba o treningi i przygotowanie na każde zawody – dodaje Julia Piotrowska. Zdobyła pierwsze miejsce również w karabinie pneumatycznym na dystansie 10 m oraz karabinie leżąc na dystansie 50 m.

W karabinie leżąc wśród mężczyzn najlepszym strzelcem jest Daniel Romańczyk z Klubu Strzeleckiego AGAT Złotoryja. W karabinie 3 postawy mężczyzn – Maciej Kowalewicz z Gwardii Olsztyn. Jeżeli chodzi o karabin pneumatyczny, tu mistrzowskie tytuły wywalczyli Tomasz Bartnik z Legii Warszawa (na dystansie 10 m) oraz w MIX-ie Aneta Stankiewicz i Rafał Łukaszyk (CWZS Zawisza Klub Strzelecki z Bydgoszczy).

– We Wrocławiu trwa teraz zgrupowanie kadry strzeleckiej, do 7 października. To ostatnie przygotowanie przed wylotem do Kairu na Mistrzostwa Świata – mówi Andrzej kijowski, prezes Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Pierwsi zawodnicy do Egiptu wylatują 10 października.