sobota, 20 kwietnia, 2024

Niepełnosprawni strzelcy powalczą podczas Pucharu Świata we Wrocławiu

Share

W dniach 10-20 kwietnia 2021 r. na terenie strzelnicy klubu sportowego WKS Śląsk Wrocław odbędą się zawody Pucharu Świata w Strzelectwie Sportowym Osób Niepełnosprawnych, których organizatorami są: Światowa Federacja Strzelectwa Niepełnosprawnych – World Shooting Para Sport (WSPS) oraz Polski Związek Strzelectwa Sportowego (PZSS).
W zmaganiach uczestniczyć będzie około 150 zawodników z całego świata. Nasz kraj reprezentuje dwudziestu trzech Polaków. W skład zespołu z Polski wchodzi dziewięć osób pod przewodnictwem Marka Maruchy, Trenera Kadry Narodowej Osób Niepełnosprawnych oraz piętnastu zawodników niewidomych i słabowidzących pod opieką trenerską Adama Dobosza, Trenera Kadry Narodowej Osób Niewidomych. Program zawodów obejmuje strzelanie w konkurencjach karabinowych i pistoletowych, które rozegrane zostaną na trzech dystansach: 50 m, 25 m i 10 m. Polskę reprezentować będą m.in.:
Barbara MOSKAL, Przemyski Klub „Podkarpacie”: Mistrzyni Świata z 2019 roku z Sydney, rekordzistka świata oraz dwukrotna złota medalistka Pucharów Świata w konkurencji karabin pneumatyczny VI w postawie stojącej.
Maria CIUPIŃSKA-NARWOJSZ (“Sudety” Kłodzko): Finalistka Pucharów Świata w Osijeku w 2019 roku (5-ta w postawie leżącej i 6-ta w postawie stojącej) i w Chateauroux w 2018 roku (5-ta w postawie leżącej i 9-ta w postawie stojącej). Uczestniczka Mistrzostw Świata w 2016 roku, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w konkurencji karabin pneumatyczny VI [osób niewidomych i słabowidzących]. Grzegorz KŁOS (Łuczniczka Bydgoszcz): Finalista Mistrzostw Świata w Olsztynie w 2016 roku (6-te miejsce w konkurencji karabin pneumatyczny leżąc). Rekordzista Polski w konkurencji karabin pneumatyczny leżąc (612,4 pkt), dwukrotny Mistrz Polski i wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w konkurencji karabin pneumatyczny VI [osób niewidomych i słabowidzących].
Szymon SOWIŃSKI (START Zielona Góra): posiadający kwalifikację paraolimpijską TOKIO-2020, srebrny i brązowy medalista Mistrzostw Świata z Sydney-Australia 2019 rok, brązowy medalista Mistrzostw Świata z Cheongju – Korea z 2018 roku, rekordzista Świata i Europy, 24-krotny Mistrz Polski. Filip RODZIK (SKORPION Polkowice): posiadający kwalifikację paraolimpijską TOKIO-2020, brązowy medalista Mistrzostw Świata z Sydney-Australia 2019 rok, Mistrz Europy z Alicante – Hiszpania z 2013 roku, medalista Pucharów Świata.
Sławomir OKONIEWSKI (START Szczecin): srebrny medalista Mistrzostw Świata z Sydney-Australia 2019 rok, brązowy medalista Mistrzostw Świata z Cheongju – Korea z 2018 roku, dwukrotny srebrny medalista Mistrzostw Europy z Alicante – Hiszpania z 2013 roku, medalista Pucharów Świata.
Warto podkreślić, że do końca 2017 roku strzelectwo osób niewidomych i słabowidzących

organizowane było przez IBSA (International Blind Sports Federation). Obowiązywały wtedy inne przepisy – m.in. rywalizowano strzelając do tarcz wykorzystywanych w strzelaniach z pistoletu pneumatycznego, które są większe w stosunku do tarcz karabinowych, zawodnikom łatwiej więc było uzyskiwać lepsze rezultaty. Dla przykładu – liczba punktów, jaką uzyskano ustanawiając Rekord Świata w 2016 – w konkurencji karabin pneumatyczny (przy oddanych 60-ciu strzałach w pozycji leżącej) wynosił 641,5 pkt., zaś po zmianie przepisów Rekord Świata ustanowiony podczas Mistrzostw Świata w Sydney w 2019 roku w tej samej konkurencji to 610,7 pkt. Od 2018 roku, od kiedy rywalizację w tej kategorii prowadzi WSPS (World Shooting Para Sport) uregulowane zostały przepisy, zbliżające je do reguł, w ramach których rywalizują pozostali niepełnosprawni, będących z kolei pochodną przepisów ISSF (International Shooting Sport Federation), obejmujących rywalizacje w strzelectwie osób pełnosprawnych. Ta istotna zmiana przybliża strzelectwo niewidomych do włączenia do programu Igrzysk Paraolimpijskich, zapowiedziane na 2028 rok – w czasie Igrzysk w Los Angeles. Planowane konkurencje w tej rywalizacji to strzelanie z karabinu pneumatycznego w pozycji leżącej i stojącej.

– Jesteśmy podekscytowani, zawody Pucharu Świata to dla nas wielkie wydarzenie. Cieszymy się, że mamy szansę zadebiutować jako organizatorzy, tworząc przy tym jak najlepsze możliwości zaprezentowania formy naszych znakomitych sportowców. Wierzymy, że zawody będą prawdziwą ucztą dla fanów tego sportu, a także dla fanów rywalizacji i hartu ducha – mówi Joanna Karasewicz, Competition Manager Zawodów.
Zawody organizowane na nowoczesnej strzelnicy WKS Śląsk Wrocław przy ul. Świątnickiej we Wrocławiu zawsze okazywały się „strzałem w dziesiątkę”.
Zgodnie z obowiązującymi dziś ograniczeniami – zmagania finalistów będzie można śledzić online, na dedykowanej Zawodom stronie, dostępnej pod adresem:
Kibiców czeka wyjątkowe widowisko i prawdziwe emocje.
Zapraszamy więc do obserwowania rywalizacji i trzymania kciuków za polską reprezentację.
Portal Strzelecki jest oficjalnym Partnerem Pucharu Świata. Na naszej stronie będziecie mogli śledzić zmagania sportowców.

Darek Topyła
Darek Topyłahttps://portalstrzelecki.pl
Redaktor naczelny Portalu Strzeleckiego. Pomysłodawca i założyciel serwisu internetowego portalstrzelecki.pl, strzelec sportowy, dalekodystansowy, myśliwy. Instruktor strzelectwa sportowego, sędzia PZSS kl. III. Sędzia i instruktor strzelectwa myśliwskiego. Autor rozwiązań informatycznych dla organizatorów zawodów strzeleckich. Pomysłodawca aplikacji webowej shooterstats.pl.

Przeczytaj także

Reklama

News