sobota, 22 czerwca, 2024

Mistrzostwa Europy w strzelectwie sportowym we Wrocławiu 

Share

W najbliższych dniach, dniach zwariowanych dla całego świata pragniemy przypomnieć najważniejsze zawody z poprzedniego miesiąca. We Wrocławiu byliśmy świadkami święta strzelectwa sportowego. Stolica Dolnego Śląska była gospodarzem pneumatycznych Mistrzostw Europy. 

Foto: PZSS

Mistrzostwa odbywały się od 23.02 do 02.03. 2020 roku. Ostatni raz takie widowisko sportowe Polska miała zaszczyt organizować w 1997 roku w Warszawie na terenie Wojskowej Akademii Technicznej. Tym razem areną naszych zmagań była Hala Stulecia oraz przyległy budynek Wrocławskiego Centrum Konferencyjnego. Lokalizacja zawodów była istnym strzałem w dziesiątkę. Strzelnica główna prezentowała się przepięknie, 90 stanowisk z tarczami elektronicznymi marki SIUS robiło duże wrażenie. Natomiast hala finałowa nie była tylko sportowym zwieńczeniem zmagań sportowych, wizualnie była tzw. „wisienką na torcie”. Renata Mauer Różańska po zastanowieniu powiedziała, że ładniej położoną strzelnicą podczas Mistrzostw Europy była tylko ta mieszcząca się nad brzegiem morza w Deauville, w północnej Francji. Od aspektów estetycznych znacznie ważniejsze są aspekty organizacyjne a nade wszystko ważny jest poziom rywalizacji sportowej. Większość sportowców wypowiadała się o organizacji w samych superlatywach. Organizatorzy zadbali o każdy aspekt funkcjonowania na strzelnicy, w tym również o higienę. Na każdym kroku stały dezynfektory. Widoczna była również armia wolontariuszy, którzy byli pomocni w kwestiach funkcjonowania na hali. 

Foto: PZSS

Poziom sportowy mistrzostw można zaliczyć jako wysoki. Ustanowiono 3 rekordy świata oraz 12 rekordów Europy. Rywalizacja w finałach była bardzo wyrównana i często  o tym kto okazał się mistrzem decydowały dziesiętne części punktu. Najlepiej wypadła reprezentacja Federacji Rosyjskiej. Rosyjscy strzelcy zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej zdobywając 29 medali, druga była reprezentacja Ukrainy z dorobkiem 17 medali, a trzecie miejsce wywalczyli Szwedzi ostatecznie wygrywając 8 medali. Te liczby pokazują, jak silnymi reprezentacjami dysponuje Rosja i Ukraina. Polska zajęła 7 miejsce mając na koncie 5 medali. 

Foto: PZSS

Złoty medal dla Polski zdobyła Aleksandra Szutko w Kpn 60 Juniorek. Po bardzo emocjonującej walce pokonała Francuzkę Bordet Jade, trzecie miejsce zajęła Węgierka Maszaros Eszter. Należy również zaznaczyć, że Polki wygrały brązowy medal drużynowo. W składzie Grzybowska Julia (Legia Warszawa), Piotrowska Julia (Śląsk Wrocław) oraz wspomniana Szutko (Kaliber Białystok) pokonały w meczu o brązowy medal reprezentantki Ukrainy wynikiem 17:15. 

Foto: PZSS
Foto: PZSS

Kolejny medal dla naszej reprezentacji zdobył multimedalista w Ruchomej Tarczy Łukasz Czapla vel Goldi. Tym razem stanął na najniższym stopniu podium, jednocześnie dokładając kolejny medal do swojej kolekcji.

Foto: PZSS

Następne medale nasi reprezentanci zdobywali już drużynowo. Brązowy medal w Kpn Kobiet zdobyła drużyna w składzie: Stankiewicz Aneta (Zawisza Bydgoszcz), Kochańska Natalia (Gwardia Zielona Góra), Nagay Agnieszka (Społem Łódź). Był to niezwykle ekscytujący finał, ze zwrotami akcji, niemniej nasze Panie zachowały zimną krew i ostatecznie pokonały Francuzki z wynikiem 16:8.

Foto: PZSS
Foto: PZSS

Kolejny medal w drużynie wywalczyły również Panie, tym razem w pistolecie. Klaudia Breś (Zawisza Bydgoszcz), Beata Bartków Kwiatkowska (Grunwald Poznań), Joanna Tomala (Flota Gdynia) dzielnie walczyły w meczu o złoto, jednak Serbki okazały się silniejsze i wygrały 12:16. Na tym zakończył się dorobek medalowy Polskiej reprezentacji.

Foto: PZSS

Należy również podkreślić, że nasi reprezentanci walczyli w finałach. W Kpn 60 Kobiet niezwykle dzielnie walczyła Aneta Stankiewicz, strzelając same dziesiątki w finale, jednak to wystarczyło jedynie na 5 miejsce. Tym bardziej szkoda wysokiej formy Polki, gdyż podczas tego finału zawodniczka z 4 miejsca wygrywała przepustkę na Igrzyska Olimpijskie (Quota Place). Anecie zabrakło 0,7 do spełnienia marzenia czyli do uzyskania przepustki na Igrzyska Olimpijskie. Życzymy powodzenia w kolejnych startach. Drużynowo w meczu o brąz walczyli nasi juniorzy w pistolecie pneumatycznym. Skład Wagner Filip (Grunwald Poznań), Chojnowski Gabriel (Kaliber Białystok) oraz Rosa Jakub (Gwardia Zielona Góra) w boju o brązowy medal trafili na doświadczoną reprezentację Włoch. Mecz okazał się jednostronny i zakończył się wynikiem 16:8 dla Włochów. 

Foto: PZSS

Podsumowując start Polaków, można go określić jako poprawny. Zaznaczyliśmy swoje miejsce, jednak pozostał mały niedosyt w aspekcie Quota Place oraz indywidualnych medali w konkurencjach olimpijskich.

Rezultaty

Skład Reprezentacji:

Borsuk Dominika, Dwór Grunwaldzki Poznań – 19 miejsce Ppn 60 Juniorki

Głaszcz Marcelina, Flota Gdynia – 26 miejsce Ppn 60 Juniorki

Jarosińska Maja, Gwardia Zielona Góra – 21 miejsce Ppn 60 Juniorki

Chojnowski Gabriel, Kaliber Białystok – 33 miejsce Ppn 60 Juniorzy

Rosa Jakub, Gwardia Zielona Góra – 37 miejsce Ppn 60 Juniorzy

Wagner Filip, Grunwald Poznań – 19 miejsce Ppn 60 Juniorzy

Grzybowska Julia, Legia Warszaw – 50 miejsce Kpn 60 Juniorki

Piotrowska Julia, Śląsk Wrocław – 13 miejsce Kpn 60 Juniorki

Szutko Aleksandra, Kaliber Białystok – 1 miejsce Kpn 60 Juniorki

Krzyśka Kajetan, Zawisza Bydgoszcz – 40 miejsce Kpn 60 Juniorzy 

Pokorowski Sebastian, Zawisza Bydgoszcz – 48 miejsce Kpn 60 Juniorzy

Ratajczak Rafał, Gwardia Zielona Góra – 47 miejsce Kpn 60 Juniorzy

Breś Klaudia, Zawisza Bydgoszcz – 12 miejsce Ppn 60 Kobiety

Tomala Joanna, Flota Gdynia – 46 miejsce Ppn 60 Kobiety

Bartków Kwiatkowska Beata, Grunwald Poznań – 26 miejsce Ppn 60 Kobiety

Kochańska Natalia, Gwardia Zielona Góra – 20 miejsce Kpn 60 Kobiety

Stankiewicz Aneta, Zawisza Bydgoszcz – 5 miejsce Kpn 60 Kobiety

Nagay Agnieszka, Społem Łódź – 18 miejsce Kpn 60 Kobiety

Bartnik Tomasz, Legia Warszawa – 40 miejsce Kpn 60 Mężczyzn 

Kowalewicz Maciej, Gwardia Olsztyn – 43 miejsce Kpn 60 Mężczyzn

Łukaszyk Rafał, Zawisza Bydgoszcz – 24 miejsce Kpn 60 Mężczyzn

Wojtyna Szymon, Śląsk Wrocław – 44 miejsce Ppn 60 Mężczyzn

Długosz Grzegorz, Gwardia Zielona Góra – 37 miejsce Ppn 60 Mężczyzn

Knapik Wojciech, Kobudowo Opole – 36 miejsce Ppn 60 Mężczyzn

Czapla Łukasz, Petarda Kraków – 1 miejsce Rt Mężczyzn

Drożdż Olga, GKS Flota Gdynia – 11 miejsce Rt Kobiet

Skład szkoleniowy:

Jolanta Samulewicz
Andrzej Kijowski
Cezary Staniszewski

Tomasz Łukaszewski
Grzegorz Pietrzyk
Wojciech Kulmatycki 

Monika Skrzypiec – Spring – lekarz

Justyna Macur – psycholog
Hubert Trzebiński – psycholog

Edmund Cichomski – fizykoterapeuta
Krystian Mrozik – fizjoterapeuta 

Awatar użytkownika
Bartosz Czerniawski
Asystent trenera Kadry Narodowej Juniorów w Pistolecie oraz sędzia klasy Państwowej. Założyciel oraz instruktor firmy szkoleniowej Gun n’ Fun.

Przeczytaj także

Reklama

News