Luneta którą dzisiaj opisujemy jest przeznaczona do zastosowań taktycznych i LR. Javelin to tańsza wersja znanej i sprawdzonej lunety STRYKER HD.
O FIRMIE
Delta Optical
Delta Optical to Polska rodzinna firma z branży optycznej. Rozpoczęła swoją działalność w 1989 roku. W ofercie Delty znajduje się sprzęt optyczny mający zastosowanie w różnych branżach. Korzystają z niego służby mundurowe, profesjonaliści i hobbyści. Firma jest także dystrybutorem urządzeń optoelektronicznych wiodących firm. My rzecz jasna skupimy się na produktach do strzelectwa. Dzisiaj przedstawimy Wam tańszą wersję lunety Stryker HD o nazwie JAVELIN.
PRODUKT: Luneta Delta JAVELIN 4.5-30×56
OPIS i ZASTOSOWANIE
Luneta może znaleźć zastosowanie w długodystansowym strzelectwie taktycznym. Posiada dobrej jakości szkła pokryte powłokami antyodblaskowymi.
Dane techniczne lunety:
Zakres powiększenia 4,5-30×56. Parametr ten pozwala na wykonywanie strzelań w różnych warunkach i na różne dystanse. Siatka celownicza jest umieszczona w pierwszym planie FFP. Parametry i funkcjonalności jakie posiada siatka celownicza opiszemy w późniejszej części artykułu. Pole widzenia lunety przy powiększeniu 4,5 to 8,2 m na dystansie 100 m. Przy pełnym trzydziesto krotnym powiększeniu jest to nadal 1,3 m.
Obiektyw o średnicy 56 mm pozwala na działanie w warunkach ograniczonego światła nawet przy relatywnie dużych powiększeniach. W zestawie jest także osłona przeciwsłoneczna. Szczególnie przydatna w momencie gdy światło pada bezpośrednio na obiektyw.
Odległość okularu od oka to 10 cm, zapewnia to wystarczającą i bezpieczną odległość od oka strzelca. Montaż lunety nie przysparza żadnego problemu.
Luneta posiada regulację ostrości w okularze w zakresie -2D/+2D.
Bębny regulacyjne są wyskalowane w MRAD, jeden klik to 0,1 MRAD. Zakres regulacji elewacji to aż 32 MRAD. Regulacja na bębnie wiatru to także 32 MRAD. Wieżyczki regulacyjne są blokowane, posiadają także znacznik kolejnych obrotów.
Siatka celownicza jest umieszczona w pierwszym planie FFP (first focal plane). Przy pomocy takiej siatki możliwy jest pomiar odległości do celu gdy znamy jego wymiar. Krzyż posiada bardzo precyzyjną podziałkę co 0,1 MRAD zarówno na osi poziomej jak i pionowej. W porównaniu z opisywaną już u nas lunetą STRYKER HD (z siatką LRD-1T) siatka JAVELINA jest dużo cieńsza i posiada te dodatkowe precyzyjne znaczniki. Punkt celowania na przecięciu siatki to jedynie 0,05 MRAD. NA 100 m przysłania zaledwie 0,5 cm! Punkt jest podświetlany.
Ogólnie rzecz biorąc to przy ustawieniu podświetlania w maksymalnych pozycjach świeci się cała siatka. Nie traktowałbym tego jako błąd, rozumieją to wszyscy strzelcy taktyczni, którzy np. na zawodach Tactical Polish Sniper mieli ostrzelać podświetlone cele na osi do 900 m w krótkim czasie. Nie było mowy o kręceniu bo nic nie było ogólnie widać a czasu i tak nie było.
Siatka jest wyskalowana w pionie do 10 MRAD. Pozwala to ogarnąć dystanse do 1000 m w większości kalibrów. Nawet .223 rem do 800 m.
Dostępne siatki celownicze:
SMR-1
SMR-2
SMR-2 4,5x i 30x
SMR-1 4,5x i 30x
Luneta jest oczywiście wodoszczelna w wystarczającym do taktyki zakresie. Posiada zero stop co jest ogólnie rzecz biorąc dużym ułatwieniem. Ta funkcja może generować jedynie problem przy strzelaniu cantingu*. Produkt jest fabrycznie wyposażony w bardzo zgrabne osłony obiektywu i okularu.
Średnica tubusa to 34 mm. Testowany egzemplarz lunety został zamontowany na karabinku AR 15 w kalibrze 5,56 mm na montażu włoskiej Firmy ROME. Strzelanie odbyło się podczas treningu LR zorganizowanego przez naszych Przyjaciół z Team Grey Accuracy. Używaliśmy amunicji o wadze pocisku 77 gr.
Luneta została wyzerowana na dystansie 100 m. Następnie po określeniu prędkości początkowej testowanej amunicji przeprowadziliśmy strzelanie na trzech dystansach 300/600/800. Na każdym z nich “złapaliśmy” kontakt z tarczą. Grupy były zadowalające, nie wiele więciej niż 1 MOA.
Materiał powstał we współpracy z: Delta Optical Sp. z o.o. Sp. K.
*canting, technika strzelania po uprzednim przechyleniu karabinu pod określonym kątem w lewo lub prawo. Najczęstsze kąty to 45st. i 90 st.
Galeria