poniedziałek, 22 lipca, 2024

Long Range European Championships Drawsko-Pomorskie

Share

 

W dniach 8-10 września 2023 na poligonie Drawskim rozegrane zostały Mistrzostwa Europy w Strzelectwie Dalekodystansowym.

Zawody rozegrano w ramach Planu współpracy z podmiotami społecznymi Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych, dzięki gościnności i ogromnej pomocy Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku i komendanta pana pułkownika Krzysztofowa Dudy. W imieniu strzelców ogromnie dziękujemy.
Zawody zgromadziły 680 osobo startów zawodników z Polski, Niemiec, Holandii, Litwy, Austrii, Francji, Danii, Szwajcarii a nawet Izraela i USA i są obecnie największymi zawodami tarczowego strzelectwa dalekodystansowego w Europie.

Zawodu rozegrano w 12 klasach sprzętowych:

Semi Auto

Semi Auto Open

Sniper

Sniper Open

FTR

Open

Magnum

Ultramagnum

Karabin Historyczny Wojskowy

Karabin Historyczny Open

Rimfire

Rimfire Semi Auto

Nieoficjalne

Zawodnicy rywalizowali konkurencji trójboju na dystansach 300 metrów, 600 metrów i 800 metrów i w konkurencji najdłuższy dystans 1000+ metrów. W tym roku było to 1054m – 1058m. W przypadku Karabinu Historycznego i bocznego zapłonu zawodnicy rywalizowali w dwuboju 100m i 300m. Z wyjątkiem FTR, Open i Magnum zawodnicy strzelają w formule sniper bez strzałów próbnych. Wszystkie dystanse trójboju strzelane są w ciągu jednej zmiany, co dodatkowo podnosi trudność konkurencji. W piątek odbywa się dzień treningowy dla dystansów trójboju i dwuboju. W sobotę konkurencja właściwa. W Niedzielę konkurencja najdłuższy dystans – strzelana bez treningu.

Pogoda dopisała. Wysoka temperatura od 19 stopni na pierwszej zmianie do 35 stopni w ciągu dnia. Wiatr zmienny i trudny do odczytania 1m/s do 3 m/s z licznymi porywami nawet do 7 m/s, wiejący generalnie z godziny 11 – 1. Poziom zawodników bardzo wysoki. Wyniki które dawały zwycięstwo kilka lat temu nie zmieściły by się nawet w pierwszej dziesiątce w niektórych przypadkach.

Na razie preludium do zdjęć wykonanych przez Joannę Zimniewską – Fotografia Militarna.

Błażej Domański
Błażej Domański
Jeden z najbardziej utytułowanych strzelców Long Range w Polsce. Perfekcjonista. Prekursor strzelania i wygrywania zawodów długodystansowych z karabinków semi-auto w kalibrze .223 Rem

Przeczytaj także

Reklama

News