niedziela, 19 maja, 2024

Long Range European Championships

Share

Co prawda już po sezonie, ale największym zawodom strzeleckim w Europie należy się kilka słów podsumowania. LREC2023 ze względu na swoje wyniki był wyjątkowy. 

Dla przypomnienia: 

W dniach 8-10 września 2023 na poligonie Drawskim rozegrane zostały Mistrzostwa Europy w Strzelectwie Dalekodystansowym. Zawody zgromadziły 680 osobo startów zawodników z Polski, Niemiec, Holandii, Litwy, Austrii, Francji, Danii, Szwajcarii a nawet Izraela i USA i są obecnie największymi zawodami tarczowego strzelectwa dalekodystansowego w Europie.

Zawodu rozegrano w 12 klasach sprzętowych:

 • Semi Auto
 • Semi Auto Open
 • Sniper
 • Sniper Open
 • FTR
 • Open
 • Magnum 
 • Ultramagnum
 • Karabin Historyczny Wojskowy
 • Karabin Historyczny Open
 • Rimfire
 • Rimfire Semi Auto

Zawodnicy rywalizowali konkurencji trójboju na dystansach 300 metrów, 600 metrów i 800 metrów i w konkurencji najdłuższy dystans 1000+ metrów. W tym roku było to 1054 m – 1058 m. W przypadku Karabinu Historycznego i bocznego zapłonu zawodnicy rywalizowali w dwuboju 100m i 300m. Z wyjątkiem FTR, Open i Magnum zawodnicy strzelają w formule sniper bez strzałów próbnych. Wszystkie dystanse trójboju strzelane są w ciągu jednej zmiany, co dodatkowo podnosi trudność konkurencji. W piątek odbywa się dzień treningowy dla dystansów trójboju i dwuboju. W sobotę konkurencja właściwa. W Niedzielę konkurencja najdłuższy dystans – strzelana bez treningu.  

Pogoda dopisała. Niektórzy twierdzą, że aż za bardzo. Wysoka temperatura od 19 stopni na pierwszej zmianie do 35 stopni w ciągu dnia. Wiatr zmienny i trudny do odczytania 1m/s do 3 m/s z licznymi porywami nawet do 7 m/s, wiejący generalnie z godziny 11 – 1. 

Podczas zawodów padło kilka wyników, które niewątpliwie przejdą do historii polskiego Long Range.

Klasa Snajper Open 299 pkt średnie skupienie z 30 strzałów 0.540 MOA Piotr Suchecki. Wynik wręcz nieprawdopodobny do osiągnięcia na poligonie. Niezwykle utalentowany bardzo młody zawodnik. Można powiedzieć debiutant. Biorąc pod uwagę, iż wygrał on także klasę F/TR oraz znając klasyfikację rocznych wyników końcowych Ligi F-class w której Piotr wygrał klasę Sniper i Klasę Sniper Open i był drugi w F/TR wynik nie jest przypadkowy. Ogromne brawa dla Piotra i ogromny szacun dla Ojca, który zaszczepił w nim pasję. Piotr podniósł poprzeczkę ogromnie wysoko.

Cóż idzie nowe. Nie wystarczy już kupić sobie odpowiednio drogi sprzęt i zrobić elaboracje. Wypadało by jednak poćwiczyć, gdyż przyjdzie młodzież i rozstawi po kontach całe to nasze towarzystwo snajperów w średnim wieku. Oczywiście w tym wypadku są też wyjątki. Niektórzy nie muszą ćwiczyć. W Snajper Open 2 miejsce Rafał Walczowski 292 skupienie średnie 0.613 MOA. Pomijając nawet stres związany z organizacją tej rangi zawodów… ostatnie strzelanie rok przed zawodami a z łusek do elaboracji zrobionej na szybko przez zawodami wysypywał się jeszcze zeszłoroczny drawski piasek… Tak więc niektórzy nie muszą ćwiczyć.

W klasie Sniper po roku przerwy triumfowała znakomita Lilianna Badura. Powrót i zwycięstwo w pięknym stylu. Cieszymy się ogromnie, że jesteś znów z nami. Nie tylko jej przykład pokazuje, że Panie choć mniej licznie reprezentowane jeżeli biorą się już za strzelanie to robią to świetnie. 

Wicemistrzem Europy w klasie Snajper został Tomasz Łuksza. Wynik tym bardziej fantastyczny, że Tomek strzela z seryjnej Tikka T3X TAC A1 .308 w… Brawo!!! 

W klasie Magnum identyczne wyniki Dariusza Sobkowiaka i Sebastiana Szymańskiego – o zwycięstwie zdecydowało skupienie. Na 3 miejscu fenomenalny Adam Dadaczyński Skupienie średnie na 30 strzałów 0.487 MOA. Coś nieprawdopodobnego. Oglądając wyniki Adama śmiać mi się chce z opowieści niektórych zawodników, że na 100m i 300m im się magnum nie stabilizuje… i muszą strzelać dalej niż 300 600 800 bo z Magnum to nie ma sensu…  

W Semi Auto zasłużone zwycięstwo i świetny wynik jak na poligon Artura Kamińskiego. W Semi Auto Open Mistrzem Europy został Ryszard Srokosz. Warto podkreślić, że strzelał on z amunicji fabrycznej. Ogromny szacun! Wynik świetny!

Jeżeli drugą rozgrywaną konkurencję czyli najdłuższy dystans 1100 metrów, który dodatkowo rozgrywany jest bez treningu. Warte podkreślenia są: Znakomity wynik Iwony Wysokińskiej 88 pkt ze skupieniem 0.756MOA – w tych warunkach wybitne osiągnięcie ogromne brawa!!! Kolejna wybitna zawodniczka, która od lat zdobywa medal za medalem w tej zdominowanej przez samców dyscyplinie. Świetny wynik Artura Kamińskiego w klasie Semi Auto – .308 w semi na tym dystansie to trochę tak jakby, małą żaglówką pokonać Atlantyk. Jeżeli mogę sobie w tym przypadku pozwolić na odrobinę prywaty, to także moje skromne zwycięstwo kalibrem 6.5 creedmore z wolnym pociskiem nad zawodnikami z Niemiec strzelającymi kalibrami magnumowymi dającymi w tym przypadku ogromną przewagę balistyczną. W pozostałych klasach triumfowali: Piotr Siezieniewski klasa Sniper, Stefan Clement Sniper Open, Tomasz Badura F/TR, Mariusz Łokaj-Magnum, Stefan Clement Ultra Magnum.

Tyle o wynikach. Wszystkim medalistom ogromnie gratuluje. Nie sposób opisać wszystkich więc z góry przepraszam jeśli kogoś pominąłem. 

Pogoda dopisała. Dopisali również wystawcy. W czasie wolnym spędziliśmy sporo czasu buszując po stoiskach i prowadząc bardzo interesujące rozmowy z producentami importerami i rusznikarzami. 

Tam był cień… Na osi nie było… W tym miejscu chciałbym ogromnie podziękować Sędziom prowadzącym strzelania. Cały dzień na osi w ultra upale to praktycznie nadludzki wysiłek. Zwłaszcza, że na osiach na raz strzela 80 osób, a decyzje sędziego to sprawa bezpieczeństwa i nie można sobie tutaj pozwolić na nawet najmniejszy błąd. Ogromny Szacun!!! 

Zawody zakończyły się dekoracją zwycięzców oraz loterią w której można było wygrać nagrody sporej wartości – na czele z wyśmienitym celownikiem Nightforce Competition od Hubertus Pro Hunting. 

Moim ogromnym marzeniem jest aby za rok spotkać się z zawodnikami z całej Europy na poligonie Drawskim i po raz kolejny uczestniczyć w tej świetnej imprezie. Ważne, że to dzięki przychylności i współpracy z Wojskiem Polskim i  Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku możemy w Polsce mieć taką dużą i prestiżową  imprezę.  Aby przybliżyć jej klimat tym razem już całość materiału zdjęciowego przygotowanego przez znakomitą Joannę Zimniewską – Fotografia Militarna. Facebook

Galeria: