wtorek, 22 października, 2024

Jedne z najlepszych zawodów taktycznych w Europie. Jak je zorganizowano?

Share

 

Niedawno zakończyły się charytatywne zawody “Sniper Extreme”. To międzynarodowe zawody par snajperskich. Terenem działań był Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce. Urokliwe plaże południowego Bałtyku i lasy sosnowe typowe dla nadmorskich wydm. Organizatorem jest Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM i Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce, współorganizatorami byli ZACHAR Selekcja, Mykita Rifle Series i Team99.

 

 

O samych zawodach, pętli taktycznej, torach strzeleckich i uczestnikach zostało już napisane wiele zarówno w naszym portalu jak i w mediach społecznościowych. W tym artykule chciałbym pokazać  ludzi, którzy pracowali żeby to wszystko się udało a także instytucje i firmy, które wsparły organizatorów. Będzie to także sposób na podziękowanie im za trud włożony w zawody. Postaram się skupić właśnie na warstwie organizacyjnej, Darczyńcach, Partnerach i woluntariuszach.

Na początek trochę twardych danych później przejdziemy do szczegółów. Wystartowało 19 par to 38 zawodników. Kilka teamów w tym dwa z zagranicy nie mogło dojechać ze względów rodzinnych lub zawodowych. Pozdrawiam tu Admirała Petera Gyűrűsi i jego węgierskiego kolegę a także naszych kolegów z Hamburga. Do dyspozycji tych 38 zawodników było 60 instruktorów reprezentujących różne środowiska strzeleckie.

Pomysłodawcą charytatywnych zawodów jest Marcin Tokarski. Po spotkaniu z Prezesem Fundacji SPRZYMIERZENI z Grom Grzegorzem Wydrowskim powstał plan zorganizowania imprezy charytatywnej gdzie zmagać się będą pary snajperskie. Tego typu zawody wymagają bardzo wszechstronnego wyszkolenia, praktycznego posługiwania się różnymi rodzajami broni, znajomością survivalu i ponad przeciętnej odporności psychicznej i fizycznej. Efektem tego spotkania są jedne z najlepiej zorganizowanych i najciekawszych zawodów taktycznych w Europie. Razem z redaktorem Pawłem mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tego typu zawodach wielokrotnie. Toskania-dwukrotnie, Słowacja- trzykrotnie, Finlandia i Polska – pięciokrotnie.

To już druga edycja tych charytatywnych zawodów. Rok temu Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM zbierała pieniądze na rehabilitację dla Piotrka “Zięby”. W tym pomagają małemu Arkowi. Akcja zbiórki pieniędzy dla Arka rozpoczęła się podczas spływu kajakowego gdy członkowie Fundacji przepłynęli 1047 km. od źródeł do ujścia Wisły. Charytatywność zawodów polega na tym, że dochód z zawodów jest przeznaczony dla Arka. Dodatkowo wszystkie osoby, które pomagały w charakterze woluntariuszy i instruktorów nie czerpały z tego jakichkolwiek korzyści finansowych.

Bezpośredni czas, który zakończył etap planowania tegorocznej edycji czyli rekonesans na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych rozpoczął się już na trzy miesiące przed startem.

Podczas rekonesansu została zaplanowana i wstępnie oznakowana pętla taktyczna a także stanowiska strzeleckie. Po spotkaniu z Komendantem poligonu Organizatorzy uzgodnili gdzie będzie baza zawodów i gdzie będą zakwaterowani zawodnicy, woluntariusze i instruktorzy. Zawodnicy otrzymali do dyspozycji dwuosobowe pokoje z łazienką. Organizatorzy pokoje sześcio-osobowe, w których mieszkało odpowiednio mniej gości ze względu na ograniczenia związane z zagrożeniem covid-19. Stan epidemiczny wymusił także inne działania. Podczas rejestracji zawodników i odprawy przed zawodami ciągi komunikacyjne zostały tak zaplanowane żeby ograniczyć do minimum nadmierne gromadzenie się ludzi. To wszystko dało się wykonać dzięki możliwości jakie dał nowoczesny budynek hotelowo-konferencyjny CPSP.

Fundatorzy pucharów dla zwycięzców:

I Miejsce – Komendant Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce

II Miejsce – Dyrektor Centrum Weterana Działań Poza granicami Państwa

III Miejsce – Prezes Zarządu Zakładów Mechanicznych z Tarnowa.

Po raz pierwszy przy organizacji zawodów spotkały się osoby, które z powodzeniem organizują swoje serie zawodów. Myślę tutaj o Teamie Mykita i Teamie99. Oba zespoły zostały zaangażowane w organizację torów strzeleckich na SE21. Nigdy wcześniej nie ustawiali celów strzeleckich na plaży i wydmach ale nie był to problem i wywiązali się z tego doskonale.

 

Firma Concept zapewniła pojazdy WIRUS, które pełniły funkcje transportowe. Pojazdy wyposażone w napęd na cztery koła, wyciągarki i wszelkie możliwe blokady doskonale dawały sobie radę w ciężkim terenie. Aby dojechać na miejsce stalkingu musieliśmy dwa razy skorzystać z wyciągarki. To nic, że kilometr dalej równolegle biegła asfaltowa droga.

 

Stalking został przygotowany i przeprowadzony przez Chłopaków z Tac-Kos, Marcina Tokarskiego (nie mylić z Tokarem) ze Stowarzyszenia Miłośników Survivalu “RYŚ”. Stalking to duże wyzwanie logistyczne, żeby wszystko się powiodło misi być zapewnione odpowiednie obsadzenie stanowisk doświadczonymi instruktorami. Pomogła tutaj ekipa Roberta. Doświadczenie z kursów snajperskich w Kanadzie i USA a także z misji przydały się tutaj bardzo. Stalking to bardzo trudny do przeprowadzenia element zawodów. szczególnie gdy nie pomaga krótki listopadowy dzień.

19 Lubelska Brygada Zmechanizowana i 9ŁBOT zapewniła środki transportu dzięki, którym zawodnicy mogli przemieszczać się pomiędzy punktami strzeleckimi.

Stowarzyszenie Wolontariuszy działająych pod Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM NEUTRINOS. zapewniła obsługę foto i video na najwyższym poziomie. Efektem ich działań jest galeria z zawodów. W przygotowaniu jest także film.

Ludzie:

W organizację zawodów włączyło się wiele jednostek wojskowych:

18 Dywizja Zmechanizowana (18DZ), 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana (19LBZ), 19 Chełmski batalion zmechanizowany (19Chbz), Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych / Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych (CSWS-DKWS), 9 Łódzka Brygada Obrony terytorialnej (9ŁBOT), 12 Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych (12BBSP), 56 Baza Lotnicza (56BL), 9 Brygada Wsparcia Dowodzenia DG RSZ (9BWD DGRSZ), Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu (SPWLąd), 43 Baza Lotnictwa Marynarki Wojennej (43BLMW), 15 Brygada Wsparcia Dowodzenia Garnizonu Warszawa (15BWD GW), Batalion Dowodzenia Marynarki Wojennej (BDMW).

Darczyńcami wspomagającymi Fundację SPRZYMIERZENI z GROM w organizacji tegorocznych zawodów Sniper Extreme 2021 dla Arka są także:

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), Fundacja PGZ, Zakłady Mechaniczne Tarnów (ZMT), Mesko, RWS Cetus, Zero Compromise Optic, Ulfhednar Polska, TAK-Kos, Direct Action, Helikon Tex, TREC Nutrution, NFM GROUP, Delta Optics, Polaris/Motocykle City/Indian, Garand, Concept, 3gun.pl, Tech Robotics, Arpol, Bullet Prove, BulletBrothers, Blik, Stowarzyszenie Miłośników Survivalu “RYŚ”, Morska Baza Szkoleniowa Mechelinki, drukarniacyfrowa24.eu. BLIK Agencja Reklamowa.

Patronami medialnymi imprezy SE21 dla Arka są:

 

 

Wszystkie zdjęcia użyte w tym artykule pochodzą z archiwum Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM i archiwum portalu strzeleckiego.
Podczas organizacji i rozgrywania zawodów nie ucierpiało żadne zwierzę. 

 

 

 

 

 

 

Darek Topyła
Darek Topyłahttps://portalstrzelecki.pl
Redaktor naczelny Portalu Strzeleckiego. Pomysłodawca i założyciel serwisu internetowego portalstrzelecki.pl, strzelec sportowy, dalekodystansowy, myśliwy. Instruktor strzelectwa sportowego, sędzia PZSS kl. III. Sędzia i instruktor strzelectwa myśliwskiego. Autor rozwiązań informatycznych dla organizatorów zawodów strzeleckich. Pomysłodawca aplikacji webowej shooterstats.pl.

Przeczytaj także

Reklama

News