wtorek, 5 grudnia, 2023

Finnsniper 2019

Share

Team pod patronatem Delta Optical, Helikon-Tex i potralstrzelecki.pl kończy przygotowania do startu w zawodach FinnSniper 2019.

Skład na te zawody to trzech strzelców: Darek, Paweł i Arek.

Darek i Paweł już mają doświadczenie w startach za granicą. Arek natomiast to doświadczony strzelec osiągający sukcesy na Tactical Polish Sniper w Wędrzynie a także na innych zawodach.

Do zmagań w tegorocznej edycji przystąpi 20 zespołów w tym 16 z Finlandii i 4 z zagranicy.

Taktyka
Finnsniper to prestiżowe zawody organizowane przez Ostrebothnia Sniper Association i Armię Finlandii. Tegoroczna edycja odbywa się niedaleko miejscowości Niinisalo 270 km na północ od Helsinek. Zawody są zawsze perfekcyjnie zorganizowane. Tory są ciekawe i wymagające, strzelanie odbywa się na nieznane dystanse do celów reaktywnych, które są bardzo często ukryte.

Role w trzyosobowym teamie muszą być wcześniej zaplanowane i przećwiczone. Sędziowie nie oceniają tylko wyników strzelań. Ocenie na każdym torze podlega kamuflaż, maskowanie twarzy, rąk, broni, ale także sposób komunikacji pomiędzy strzelcami. Zawodnicy mogą się spodziewać konkurencji medycznych, gdzie np. trzeba na przykład przez radio wezwać MEDEVAC i odpowiednio zabezpieczyć miejsce podjęcia rannego. Zespół musi być bardzo skupiony i gotowy do odpowiedzi na nietypowe pytania nawet podczas przemarszu pomiędzy kolejnymi zadaniami.

Sprzęt

Do Finlandii zabierają następującą broń:

Maskowanie

Do maskowania będą używać mundurów MBDU (Modern Battle Dress Uniform) Helikon-Tex w kamuflażu Pencott Wildwood. Mundur wykonany został z najwyższej klasy materiałów, których odpowiedni dobór zapewnia nie tylko jego wysoką wytrzymałość, ale przede wszystkim pełną swobodę ruchów. Zarówno spodnie jak i bluza posiadają wstawki z elastycznej tkaniny. Do maskowana broni użyją jutowych taśm z siatki w różnych kolorach. Każdy z zawodników posiada indywidualnie wykonane ubranie maskujące (ghillie suit).

Amunicja

Amunicja to indywidualne elaboracje każdego z zawodników. Arek i Paweł będą używać pocisków 139 gr. Darek 140 gr.

Pozostały sprzęt

Dalmierz, GPS, piłka, sekator, multitool, nóż, latarka, czołówka z czerwonym światłem,  mapnik na przedramię, wiatromierz, kompas, lornetka, notes do notowania- odporny na wilgoć, apteczka, C-A-T, paracord, pokrowiec na mapę, środek odstraszający komary, racje żywnościowe,

Zawody rozpoczną siew piątek 5 lipca o g. 17.00 czasu lokalnego a zakończą w niedzielę około 13.00.

 

 

Przeczytaj także

News