piątek, 26 kwietnia, 2024

Cztery centymetry od podium

Wyniki zawodów

Share

Jesteśmy już po pierwszym strzeleckim weekendzie Long Range. Sezon uważamy za otwarty. XIII zawody “Zimowy Snajper” zebrały zawodników z całej Polski na strzelnicy w Marcinkowie koło Mrągowa. Głównym Organizatorem zawodów „Zimowy Snajper 2021” jest firma „WOLF Szkolenia Strzeleckie Sp. z o.o.” przy współpracy Klubu Strzeleckiego SNAJPER w Mrągowie.

Warunki pogodowe były dosyć stabilne. Mróz od -1 do 3,4 stopni w niedzielę. Ciśnienie rosło a w niedzielę osiągnęło 1030 hPa. Wilgotność wahała się na poziomie 75-90%. O wietrze, który dla strzelca jest najważniejszy piszę na końcu bo warunki terenowe na strzelnicy w Marcinkowie pozwalają zapomnieć o wpływie wiatru. W piątek były porywy a w sobotę i niedzielę wiatr był na tyle słaby, że nie miał najmniejszego wpływu.

PIĄTEK- TRENING

W piątek zawodnicy mieli możliwość sprawdzenia swojej broni. Do dyspozycji mieli oś 200 a także 300 m. Trening przebiegł sprawnie i o14.00 zawodnicy opuścili strzelnicę.

SOBOTA I NIEDZIELA

W sobotę i niedzielę zawodnicy podzieleni na dwie grupy wystartowali w zwodach. Jedna grupa udała się na zaśnieżoną oś 200 m z Michałem Dudzikiem na konkurencję niespodziankę. Tegoroczna edycja ‘Niespodzianki” nie była aż takim zaskoczeniem jak poprzednia. Zawodnicy zbliżając się do tarcz ostrzeliwali wyznaczone cele z trzech postaw. Konkurencje strzeleckie były poprzedzone ćwiczeniami fizycznymi. Pompki, przysiady i burpeesy. Na tarczach były następujące cele. Kwadrat ostrzeliwany był z różnych postaw. Na tarczy wiatrówkowej zawodnik musiał odstrzelić 21 punktów. “Buźki”, które musiał odnaleźć, rozpoznać i trafić były bardzo trudną konkurencją ze względu na ograniczony czas na realizację zadania. Był jeszcze jeden cel w postaci czarnej kropki, którą należało trafić ze stu metrów z postawy dowolnej.
Wyniki zawodów

Nie sposób nie wspomnieć o smacznym jedzeniu, które przygotował Piotrek. Karkówka w stylu barbecue, pieczone ziemniaczki, surówka a do tego … wiśniowy sos na bazie Jacka Dannielsa.

Druga grupa rozpoczęła wielobój strzelecki.

“Zimny strzał”, czas 1 minuta, cel czarna zaklejka na dystansie 300 m. Postawa leżąca. Za każdy centymetr odległości od celu zawodnik tracił 5 punktów, które były odliczane od 100. Zawodnik oddawał jeden strzał.

“Zimna dziesiątka” czas 1 minuta, cel gong o średnicy 20 cm, odległość 300 m. Postawa leżąca. Cel należało trafić 10 razy. Ładowanie broni musiało przebiegać pojedynczo. Zawodnik mógł uzyskać maksymalnie 100 pkt. za 10 trafień.

“Zimny Snajper” cel 3 tarcze mini, odległość 300 m. Postawa leżąca. Zawodnik ostrzeliwał każdą tarczę 10 razy. Maksymalnie mógł zdobyć 300 pkt.

Dokładny opis konkurencji.

1. „Zimny strzał” – czas – 1 minuta.
Po sygnale Sędziego z wyznaczonego miejsca przemieścić się na stanowisko, załadować broń i oddać jeden strzał do specjalnej tarczy (biała karta o wymiarach 210 x 297 mm ułożona pionowo, z czarnym punktem o średnicy 14 mm umieszczonym pośrodku). Całe używane wyposażenie zawodnik rozkłada na stanowisku wcześniej, w czasie przygotowawczym, który wynosi dla obu klas sprzętowych 3 minuty.
Broń można jedynie na wyznaczonym stanowisku postawić, a amunicję jedynie położyć. Nie wolno się składać, ustawiać przyrządów, i wykonywać innych czynności przy broni przed sygnałem START.
Zakończenie konkurencji – sygnał timera lub sygnał głosowy.
Konkurencja „Zimny Strzał”, poza częścią Trójboju, stanowi także pierwszą część oddzielnie punktowanego zadania o nazwie „Zimny Dzwon”:
Po wykonaniu strzelania opisanego w pkt. 1, bez zbędnej zwłoki, Zawodnik wykonuje 5 pompek (Panowie) lub 5 przysiadów (Panie) i oddaje drugi strzał – do metalowego celu reaktywnego – dzwonu strzeleckiego o średnicy 1 MOA.
Zakończenie konkurencji – drugi strzał (czas spisywany z timera). Maksymalnie, łącznie – trzy minuty.
Do Trójboju zalicza się jedynie wynik konkurencji „Zimny Strzał”. Udział w konkurencji „Zimny Dzwon” będzie premiowany ciekawą nagrodą oraz dyplomem – dodatkowo.
2. „Zimna dziesiątka” – czas – 1 minuta.
Po sygnale Sędziego zawodnik oddaje 10 strzałów do metalowego celu reaktywnego.
Strzały chybione będzie na głos komunikował Sędzia obserwujący cel.
Czas przygotowawczy:
w klasie sprzętowej Repetier – 3 minuty.
w klasie sprzętowej Semi-Auto – 5 minut.
Zawodnicy klasy sprzętowej Repetier ładują karabiny pojedynczo po sygnale START.
Zawodnicy klasy sprzętowej Semi-Auto ładują dowolną liczbę magazynków w czasie przygotowawczym i podpinają załadowany magazynek po sygnale START.
Zakończenie konkurencji – sygnał timera lub sygnał głosowy.
3. „Zimny Snajper”
Po sygnale Sędziego zawodnik:
W klasie Repetier oddaje 30 strzałów ocenianych w czasie 15 minut do trzech tarcz w typie Np23p (po 10 strzałów do każdej).
W klasie Semi-Auto: zawodnik oddaje 30 strzałów ocenianych w czasie 5 minut do trzech tarcz w typie Np23p (po 10 strzałów do każdej).

W tym punkcie regulamin uległ zmianie. Pierwotnie czas na wykonanie strzelania miał wynosić 10 minut.

Czas przygotowawczy w klasie Repetier: 3 minuty.
Czas przygotowawczy w klasie Semi-Auto: 5 minut.
Zawodnicy klasy sprzętowej Repetier ładują karabiny pojedynczo po sygnale START.
Zawodnicy klasy sprzętowej Semi-Auto ładują dowolną liczbę magazynków w czasie przygotowawczym i podpinają załadowany magazynek po sygnale START.
Rozpoczęcie i zakończenie konkurencji na komendę Sędziego.
Darek Topyła
Darek Topyłahttps://portalstrzelecki.pl
Redaktor naczelny Portalu Strzeleckiego. Pomysłodawca i założyciel serwisu internetowego portalstrzelecki.pl, strzelec sportowy, dalekodystansowy, myśliwy. Instruktor strzelectwa sportowego, sędzia PZSS kl. III. Sędzia i instruktor strzelectwa myśliwskiego. Autor rozwiązań informatycznych dla organizatorów zawodów strzeleckich. Pomysłodawca aplikacji webowej shooterstats.pl.

Przeczytaj także

Reklama

News