sobota, 27 lipca, 2024

BulletSeeker Mach4 test na strzelnicy krytej

Share

 

Dzisiaj przedstawimy  Wam nasze wnioski z testu BulletSeeker na strzelnicy krytej. Głównym celem będzie sprawdzenie możliwości montażu BS na różnych rodzajach broni. Przetestujemy improwizowane możliwości montażu.

Żeby przeprowadzić drugi test urządzenia do pomiaru prędkości pocisku wybraliśmy się z Kubą na strzelnicę krytą Lubelskiego Centrum Strzeleckiego. Testy odbywały się w normalnych warunkach. Na sąsiednich osiach były prowadzone strzelania.

CZ 457 Lorica kal. 22LR bez hamulca wylotowego.

Na strzelnicy otwartej testowaliśmy ten karabinek z hamulcem wylotowym. Tutaj hamulec wylotowy został usunięty. Montaż urządzenia był na lewej stronie łoża na szynie. Wskazania się nie zmieniły, czas podawania wyników podobny 3-4 sekundy.

Karabin w kalibrze 308 W z hamulcem

Montaż urządzenia został przeprowadzony za pomocą podstawy montażowej, która jest w zestawie. Jako konektor została użyta mocna guma kauczukowa. Miejsce montażu to dolna część łoża. Lufa z hamulcem wylotowym. Wyniki pomiaru widoczne były w aplikacji.

Karabin w kalibrze 308 W z moderatorem dźwięku.

Montaż urządzenia został przeprowadzony za pomocą podstawy montażowej, która jest w zestawie. Jako konektor została użyta mocna guma kauczukowa. Miejsce montażu to dolna część łoża. Lufa z hamulcem tłumikiem. Nie uzyskaliśmy wyników. Podejrzenie padło na zbyt durzą odległość urządzenie od wylotu lufy, która znacznie się zwiększyła poprzez dodanie tłumika.

Karabin Victrix Gladio X w kalibrze  6,5 CM z hamulcem wylotowym

BulletSeeker został zamontowany na szynie po lewej stronie łoża. Pomiary odbywały siębez problemów.

Pistolet Canic kal. 9PARA

Montaż na szynie przeznaczonej do np. latarki. Pomiary pojawiały się w aplikacji z dłuższą zwłoką niż w przypadku testowania kalibrów karabinowych. Podczas szybkiego strzelania nie wszystkie udało się zmierzyć. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić kategorycznie który z trzech strzałów został zmierzony. Natomiast wniosek jest jeden. Da się zmierzyć prędkość pocisku kal. 9PARA wystrzelonego z broni krótkiej.

Pistolet CZ P09 kal. 9PARA  z moderatorem normalna amunicja a następnie amunicja z niebieską kropką

Montaż na szynie przeznaczonej do np. latarki. Pomiary pojawiały się w aplikacji z dłuższą zwłoką niż w przypadku testowania kalibrów karabinowych. Podczas szybkiego strzelania nie wszystkie udało się zmierzyć.

Karabinek pneumatyczny kal. 4,5 mm

 

Montaż na taktycznej gumce nad łożem. Nie uzyskaliśmy wyniku pomiaru. Nie odpuszczamy jednak i wiatrówką zajmiemy się w trzeciej części testu gdzie urządzenie będzie zamontowane na statywie i ustawione obok broni.

Pistolet pneumatyczny kal. 4,5 mm

Montaż na taktycznej gumce pod łożem. Nie uzyskaliśmy wyniku pomiaru.

Pistolet kal. 22LR z tłumikiem

Montaż urządzenia pod lufą. nie było problemu z uzyskaniem wyników pomiarów. Nawet przy szybkim strzelaniu “trójkami” uzyskaliśmy wynik 2/3.

Pistolet BUL 1911  kal. .45ACP

Montaż urządzenia pod lufą. nie było problemu z uzyskaniem wyników pomiarów.

Karabin w kalibrze 9,3×62 nabój Norma 300 gr. 5000 j na “wylocie”

Sztucer myśliwski w kalibrze 9,3×62, z takim już można wybrać się do Afryki na safari. Montaż pod lufą został przeprowadzony przy pomocy gumy taktycznej. Uzyskaliśmy pomiar bez problemów. Prędkość 625 m/s.

Nie poddajemy się, więc na koniec montujemy jeszcze BulletSeekera na karabinie w kalibrze 308w z tłumikiem. Tym razem jest to miejsce bezpośrednio na tłumiku. Zmniejszyliśmy odległość od miejsca montażu do wylotu lufy. Uzyskaliśmy powtarzalne wyniki.

Podsumowanie

Celem naszego testu było uzyskanie wiarygodnych pomiarów prędkości wylotowej pocisku mierzonej przy użyciu radaru dopplerowskiego o nazwie BulletSeeker Mach4. Wykazaliśmy, że testowanie urządzenie dzięki swoim miniaturowym wymiarom i niskiej wadze można montować zarówno na przystosowanych do tego celu szynach jak i na podstawie montażowej w sposób improwizowany. Pomiary zostały bezproblemowo przesyłane do aplikacji zainstalowanej na telefonie z systemem Android. Podczas ponad dwugodzinnego testowania urządzenia zużyliśmy 35% baterii. Nie wyłączaliśmy urządzenia podczas przerw na montaż na kolejnych egzemplarzach broni. Dwa razy BulletSeeker przyziemił. Raz bezpośrednio a drugi raz pośrednio odbijając się od stolika. Nie wpłynęło to na jego funkcje.

FILM

Zdajemy sobie sprawę, że większości strzelców nie interesuje prędkość wylotowa pocisku wystrzelonego z pistoletu. My jednak z ciekawości chcieliśmy to sprawdzić.

Podczas testu nie ucierpiały żadne zwierzęta.

cdn.

Jakub Sidorowicz i Darek Topyła

 

 

 

 

Przeczytaj także

Reklama

News