piątek, 26 kwietnia, 2024

MRTM.22LR – czas do gawry „Miśki”… byle nie na długo

Share

Dla wielu strzelców PRS/NRL22 jesienna edycja MRTM.22 – Autumn Edition kończy sezon strzelecki, nasze „dzidy” trafiają na warsztat (w końcu jest czas na „deep cleaning”…) jest to również czas na reparację naszych celów – „miśki idą do gawry” (po całym sezonie zawodów i cyklu treningowym należy im się małe SPA – BTW w znajdę tych złośników z „HV’kami” i wciągnę do „kółka opieki nad miśkami” – kierownik kółka Quba chętnie przygarnie i przydzieli odpowiednie zadania 😊)

Jak wspomniałem, w ostatni weekend zakończyliśmy całoroczny cykl zawodów w formule PRS/NRL22 MRTM.22LR. Od kilku lat zawody te organizowane są przez KS Expert Jaworzno. Tegoroczna edycja była już czwartą z kolei i nic nie zapowiada, aby w przyszłym roku nie było kolejnej – zaczynamy już w Lutym 2023! Jak zawsze strzelcy dopisali, pełne obłożenie w klasie repetier oraz tylko 1 miejsce wolne w klasie semi-auto potwierdza, że zawody cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem. Podczas tej edycji mieliśmy okazję gościć kolegów-zapaleńców w wielu różnych regionów Polski (jak np. Ostróda, Lublin, Warszawa, Wrocław oraz wielu bliższych regionów aglomeracji śląskiej). Cieszy nas to tym bardziej, bo udowadnia, że dla wielu z nas – społeczność strzelców PRS .22LR spędzanie 4 lub 6 godzin w drodze na zawody jest tylko małą niedogodnością, która nie powstrzyma nas przed przyjazdem na zawody i wymianą doświadczeń.

Jesienna edycja MRMT.22 – Autum Edition składała się z 6 zróżnicowanych techniczne torów. Niestety późna pora roku oraz ilość zarejestrowanych zawodników zmusiła nas do zrezygnowania z jednego toru – opinie uczestników potwierdzają, że odbyło się to bez strat dla ducha zawodów (wspomnę tylko, że edycje Zimowe i Jesienne oparte są standardowo o 7 torów). Podczas zawodów zawodnicy zostali podzieleni na 5 drużyn przypisanych do określonej „ekipy” sędziowskiej i rozeszli się na poszczególne tory. Następnie po zrealizowaniu zadania na określonym torze i zgodnie z ustalonym harmonogramem zespoły przemieszczali się na (no prawie się udało … 😉).

Tory i ich organizacja – czyli strzelamy

Tor 1 „The Truck” – nazwa dość jasno sugeruje jak zorganizowane było stanowisko strzeleckie. Dzięki Damian Quba na stanowisku pojawił się „pancerny” Ford Transit stanowiący „barykadę”, z której zawodnicy realizowali swoją „inwencję tówrczą” niezbędną do realizacji zadania strzeleckiego. Na torze należało ostrzelać 5 celów ze wskazanego stanowiska – przestrzeń robocza (paka) a następnie z szoferki przez okno kierowcy (następnym razem poproszę o automat, bo ta dźwignia zmiany biegów…). Sekwencja wymagała ostrzelania naprzemiennie celów w kolejności bliższy(e) cele KYL (dystans ok 27 m) a następnie cele dalsze na dystansie ok 46 m. Wielkość celów dopasowana została do dystansu, na którym zostały umieszczone – 3 cele KYL o wielkości 2 cm, 1,5 cm, 1 cm oraz cele dalsze 2 cm.

Pomimo faktu, że odległość do celów nie była zbyt duża to ostrzelania wszystkich z nich w rygorze 120 sekund nie była łatwym zadaniem. Nie był to tor na „max’a” i wyniki potwierdziły, że tylko niektórym z strzelców udało się zrealizować bez błędnie.

Tor 2 „World of Tanks” – czyli to co PRS kocha najbardziej 😈… „Tank Trap”. Tor składał się z 2 barykad typu „Tank Trap” i drabiny. Zawodnicy ostrzeliwali 5 celów z 10 stanowisk strzeleckich umiejscowionych na trzech barykadach (3 ramiona na niskim „Tank Trap”, 3 szczeble drabiny 1-3-5 szczebel, 3 ramiona na wysokim „Tank Trap” i na końcu… pętla z elastycznej linki zamocowana na prawym skrajnym ramieniu wysokiego „Tank Trap’a”). Osobiście uważam (i chyba nie jestem odosobniony w mojej opinii) był to najtrudniejszy technicznie tor. Wymagał on przyjęcia 10 postaw na 3 barykadach w czasie 120 sek. Tor ten wymagał od strzelców bardzo dobrego przygotowania taktycznego i planowania przebiegu toru – zawodnicy mieli dowolność w zaplanowaniu kolejności stanowisk wykorzystywanych na przeszkodach. Procedura zakładała ostrzelanie pierwszego celu KYL umieszczonego na dystansie ok 66 m, następnie celu na dystansie 102 m i zakończenia sekwencji na celu zawieszonym w odległości 80 m. Procedura była powtarzana na każdej barykadzie z tym jednym wyjątkiem, że pierwszy w sekwencji cel KYL był co raz mniejszy. Wielkość celów zaskoczyła strzelców, którzy systematycznie biorą udział w zawodach MRTM.22 – były DUŻE jak „drzwi od stodoły” 😊. Ze względu na konieczność zaopiekowania się naszymi „standardowymi miśkami” zmuszeni byliśmy skorzystać z „większych braci” :D. Na KYL umieszczone były cele o wielkości 2,5 cm, 2 cm i 1,5 cm, natomiast cel na 100 m miał 6 cm (w porównaniu ze standardową „4” był wielki jak „Stodoła”), na 80 m przywitał uczestników cel o wielkości 3,5 cm.

Jak już wspomniałem był to dla wielu zawodników (w tym i dla mnie) dość trudny tor, zebrałem na nim naj mniej punktów … ale cóż trzeba wyciągnąć wnioski i trenować 😊

Gratuluje zawodnikom, którzy uzyskali na tym torze powyżej 80 punktów!

Tor 3 „Sniper GYM” – coś dla tych którzy lubią ruch. W oparciu o wyniki, mogę stwierdzić, że był to najłatwiejszy z torów na tych zawodach. Zadanie wymagało szybkiego przemieszczania się pomiędzy pięcioma stanowiskami strzeleckimi i ostrzelanie dwukrotnie celu na dystansie 102m (wykorzystywaliśmy tutaj cel z poprzedniego zadania… więc duży 😊). Oczywiście podczas przemieszczania odległość do celu zmieniała się z każdym stanowiskiem strzeleckim i wynosiła odpowiednio: 102, 93, 78, 72 i 56 m. Było to tor typu „Hit to move on” wiec zawodnik nie mógł przejść do kolejnego stanowiska, jeżeli nie realizował zadania. Wniosek z tego toru – czas powinien wynosić 90 s a nie jak zaplanowaliśmy 120 s.😊 … co ciekawe tor bardzo się podobał wiec będziemy tego typu tory planowali w kolejnych edycjach.

Tor 4 „Chinese Food” – tutaj było zabawnie, część zawodników stwierdziła, że zdecydowanie „nie lubi” albo właśnie „przestała lubić” chińskie dania. Tor wymagał ostrzelania 2 celów z pięciu różnych stanowisk wyznaczanych przez umieszczenie poprzeczki (pałeczki) w odpowiednim otworze znajdującym się na przeszkodzie. Niestety nie każdemu udało się zachować wymaganą sekwencję lewa-prawa strona oraz umieścić poprzeczkę w odpowiednim otworze… (takie błędy nie omijały nawet doświadczonych strzelców jak np. Michał P., który rozpoczął bardzo dobrze, perfekcyjnie realizując zadanie, aż tu nagle… ) Zawodnicy ostrzeliwali cele w kolejności bliższy– dalszy cel, aby następnie przełożyć poprzeczkę na przeciwną stronę barykady i powtórzyć procedurę. Konkurencja realizowana w rygorze 90 s. Cele rozmieszone na dystansach54 m bliższy o wielkości 2,3 cm oraz dalszy 3,5 cm na dystansie około 84 m. Był to również tor trudny technicznie i wymagający dobrego przygotowania strzeleckiego, dodatkowo bez możliwości na utratę skupienia przy zmianie położenia poprzeczki.

Ja osobiście polubiłem ‘Chinese Food” 😊 … i uważam, że każdy kto organizuje zawody w tej formule powinien posiadać taką przeszkodę na wyposażeniu, jest naprawdę niezastąpiona.

Tor 5 „Super Mario – Sniper Challenge” – tutaj to “poszliśmy po bandzie” – to tylko jedna z łagodnych opinii wyrażanych przez zawodników. 😈Dwa stanowiska strzeleckie umieszczone zostały na dwóch kondygnacjach wieży zbudowanej z profesjonalnych rusztowań budowlanych (co ja bym zrobił bez Quby ?). Zawodnicy mieli za zadanie ostrzelać 3 cele z wspomnianych stanowisk. Podczas czasy 120 s zawodnicy musieli bezpiecznie przemieścić się pomiędzy piętrami wieży i zrealizować zadanie. Ta konkurencja była niejako lekcją pokory dla mnie 😊 zmieszczenie się w całym oporządzeniu w otworze pomiędzy piętrami nie było łatwe… teraz już wiem, dlaczego większość „budowlańców” to „chude” chłopaki :D. Postanowienie przednoworoczne – idziemy na dietę 😀

Zawodnicy ostrzeliwali cele z wymuszonych postaw – stojąca i siedząca/klęcząca. Wielkość i dystanse do celów były następujące 42 m, 54 m i 84 m (wielkość odpowiednio 2 cm, 2,5 cm i 3 cm). Wszyscy bawili się świetnie i dzięki zastosowanym „szczególnym środkom ostrożności” strat w sprzęcie i ludziach nie odnotowano.

Tor 6 „Marksmanship basic course” – ostatni z torów prezentował najbardziej klasyczne podejście do realizacji torów w formule PRS/NRL22. Założenia: wymuszana zmiana postaw i strzelanie w rygorze czasowym 90 s. Zawodnicy ostrzeliwali naprzemiennie cele w sekwencji górny-dolny cel na dystansie 52 m z dwóch różnych przeszkód: beczka oraz opona taczki, a następnie czterokrotnie cel specjalny o rozmiarze 1 cm na dystansie 12 m. Klasyka stylu, brak „ciepłych słów” w kierunku organizatorów… czyli „dzień jak co dzień” na MRTM.22. Wyzwaniem dla wielu zawodników na tym torze było ostrzelanie celu specjalnego, gdyż wymagało to bardzo precyzyjnego trafienia oraz znajomości balistyki (jak trafić w cel przez otwór o średnicy 1 cm na dystansie 12 m…? o to jest pytanie 😊)

“The Best of the Best”

Przejdźmy teraz do gratulacji dla Zwycięzców. Jak już wspomniałem, ta edycja kończyła roczny cykl zawodów MRTM.22 w 2022LR roku. Będzie więc okazja do gratulacji zarówno najlepszym na edycji MRTM.22 Autumn Edition Final jak i Zwycięzcom całej serii w tym roku.

Każda z edycji MRTM.22 rozgrywana jest w dwóch kategoriach sprzętowych: repetier i semi-auto.

Zwycięzcami MRTM.22 – Autumn Edition Final w klasie repetier zwycięzcami są:

  1. Damian Bartosik – I miejsce

  2. Michał Urbański – II miejsce

  3. Adrian Ziętek – III miejsce

W klasie semi-auto lista zwycięzców:

  1. Michał Bogdański – I miejsce

  2. Tomasz Woliński – II miejsce

  3. Marek Pyka – III miejsce

W ramach tej edycji otworzyliśmy nową kategorię wiekową – młodziki. W tej grupie zwycięzcami byli:

  1. Olaf Krup – I miejsce

  2. Olgierd Bogdański – II miejsce

  3. Tosia Bartosik – III miejsce

Pewnie to czas, kiedy powinniśmy już otworzyć klasę senior :D… pojawiły się takie głosy „z sali”😈

Nie można też pominąć szczerych gratulacji dla wszystkich, którzy zmagali się z zadaniami strzeleckimi sezonu 2022LR. Zawodnicy przez cały sezon zbierali punkty za zajęte miejsca w poszczególnych edycjach MRTM.22 i dzięki nim zostają wyłonieni zwycięzcy całej serii. W roku 2022LR dla serii zawodów MRTM.22 są:

  • Klasa Repetier

  1. Damian Bartosik – I miejsce

  2. Adrian Ziętek – II miejsce

  3. Jarosław Zydroń – III miejsce

  • Klasa Semi-Auto

  1. Michał Bognadński – I miejsce

  2. Marek Pyka – II miejsce

  3. Bartosz Chuderski – III miejsce

Na koniec kilka słów o tych, bez których te zawody by się nie odbyły – SPONSORACH!

Chciałbym bardzo podziękować Gunmonkey.pl, Ulfhednar Polska Strzelnica Hubertech Jaworzno za wasze wsparcie zaangażowanie i rozwój PRS22LR w Polsce! Bez waszego wsparcia trudno byłoby zorganizować cały cykl zawodów MRTM.22!! Dziekuje!

Jeszcze raz Gratulacje, zapraszamy na kolejny sezon 2023 i do zobaczenia na osi.

Keep Calm and Pew Pew Pew .22LR

Marek

Awatar użytkownika
Marek Pyka
Strzelec od wielu lat związany z Long Range, F-Class oraz strzelectwem praktycznym w formule PRS oraz NRL22. Aktywnie promujący strzelectwo praktyczne, pasjonat .22LR w wydaniu PRS, współorganizator zawodów, szkoleń i treningów strzeleckich. Aktywny strzelec Ulfhednar Sniper Team oraz MRTM22 Expert Team. Zdrowo "zakręcony", ale Nasz... jak to mawia ekipa z KS Expert Jaworzno

Przeczytaj także

Reklama

News