poniedziałek, 4 listopada, 2024

Konkurencje Olimpijskie w strzelectwie sportowym

Share

Polscy strzelcy są w trakcie rywalizacji o możliwość startu (Quota Place)
w Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020. Międzynarodowy Komitet Olimpijski zatwierdził piętnaście konkurencji w ramach strzelectwa sportowego, w tym konkurencję Mix. Będą to pierwsze Igrzyska, gdzie strzelcy będą również rywalizować w takim formacie.

 

Program Igrzysk Olimpijski znacząco zmienił się od tego co mogliśmy obserwować
w Rio de Janeiro. Usunięto konkurencje Pistoletu Dowolnego 50 metrów, Karabinu Dowolnego Leżąc na 50 metrów oraz Double Trap. Ogromną kontrowersją w świecie strzeleckim odbiło się usunięcie z Igrzysk Pistoletu Dowolnego. Była to konkurencja, która wymagała ogromnej precyzji, a przede wszystkim bez większych zmian była rozgrywana
od pierwszych igrzysk. 

W Japonii strzelcy będą rywalizować w 15 konkurencjach, które są podzielone względem płci. Rozgrywane będą również konkurencje drużynowe w formule mix. Zespół może składać się z Kobiety i Mężczyzny z jednego kraju. Tokijskie Igrzyska są pierwszymi, gdzie Panie oraz Panowie oddają taką samą liczbę strzałów oraz tyle samo konkurencji. Wszystkie konkurencje indywidualne rozgrywane z rozróżnieniem ze względu na płeć.

Rozróżniamy trzy dystanse: 10, 25 oraz 50 metrów. Konkurencje pneumatyczne w kalibrze 4,5 milimetra rozgrywane są na dystansie 10 metrów. Tarcze w strzelaniach z broni bocznego zapłonu (kaliber 5,6) oddalone są 25 metrów od pistoleciarzy natomiast karabiniarze swoje tarcze mają 50 metrów od siebie. 

W pistolecie oraz karabinie pneumatycznym strzelcy oddają w kwalifikacjach 60 strzałów ocenianych, a następnie 8 najlepszych kwalifikuje się do finału.Konkurencje mix zarówno
w karabinie oraz pistolecie rozgrywane są w broni pneumatycznej. Kobieta i mężczyzna
z jednego państwa oddają w pierwszych kwalifikacjach po 30 strzałów, a wynik jest sumą obu strzelań. Następnie 8 najlepszych par kwalifikuje się do drugich kwalifikacji, gdzie każda osoba z pary oddaje 20 strzałów (razem 40 strzałów). Do meczów medalowych kwalifikują się 4 najlepsze pary. 

Kolejnymi konkurencjami jest Karabin Dowolny 3×40 na dystansie 50 metrów rozgrywany
w trzech postawach, tj. klęczącej, leżącej oraz stojącej. W kwalifikacjach zawodnicy oddają 40 strzałów w każdej postawie, a następnie 8 najlepszych kwalifikuje się do finału. 

Konkurencje pistolet szybkostrzelny oraz pistolet sportowy rozgrywane są na dystansie 25m. Mężczyźni uczestniczą w konkurencji pistolet szybkostrzelny, która to składa się
z dwóch takich samych części (2×30). Każda część składa się z dwóch pięciostrzałowych serii 8 sekundowych, 6 sekundowych oraz 4 sekundowych. Zawodnik oddaje po jednym strzale do pięciu oddzielnych ustawionych obok siebie tarcz.

Natomiast kobiety uczestniczą w konkurencji pistolet sportowy. Składa się ona również
z 2 części dokładnej oraz szybkiej(30+30). Część dokładna składa się z 6 pięciostrzałowych serii, na każdą serię zawodniczki mają 5 minut.Część szybka pistoletu sportowego składa się z 6 serii pięciostrzałowych w której to zawodniczki od momentu zapalenia się zielonego światła mają 3 sekundy na oddanie strzału i 7 sekund przerwy w postawie gotów. W tej konkurencji zawodniczki strzelają do jednej tarczy.

W strzelaniach do rzutków podczas Igrzysk w Tokio zawodnicy oraz zawodniczki będą uczestniczyć oddzielnie w konkurencjach Skeet 125, Trap 125 oraz Trap mix. 

W konkurencji Skeet rzutki wyrzucane są z maszyn umieszczonych w dwóch budkach (niskiej i wysokiej), umieszczonych po bokach pola pod różnym kątem. W skeecie strzela  się do 125 rzutków z ośmiu stanowisk, z których siedem jest rozmieszczonych po łuku łączącym obie budki a ósme w centralnym punkcie między budkami na osi pola. Maszyna wyrzucająca rzutki powinny być tak ustawione, by przecięcie się dróg rzutków nastąpiło na osi pola.

W trapie strzela się do 125 rzutków z pięciu stanowisk rozmieszczonych po łuku oddalonym o 15 metrów od wyrzutni. Maszyna wyrzucająca rzutki znajduje się na przedłużeniu środkowego stanowiska nr 3 i wyrzuca cele w losowy sposób w stożku 44°.

Bartosz Czerniawski
Asystent trenera Kadry Narodowej Juniorów w Pistolecie oraz sędzia klasy Państwowej. Założyciel oraz instruktor firmy szkoleniowej Gun n’ Fun.

Przeczytaj także

Reklama

News