czwartek, 22 lutego, 2024

Fabryka Broni Radom, producent MSBS GROT

Share

Fabryka Broni Radom (FB Radom) to polska firma z branży zbrojeniowej, znana głównie ze swojej historii produkcji broni palnej.

Historia fabryki sięga lat dwudziestych XX wieku. W 1925 roku została założona jako Państwowa Fabryka Karabinów (PFK) w Radomiu. Początkowo zajmowała się produkcją broni krótkiej i długiej, a także różnego rodzaju uzbrojenia wojskowego.

W czasie II wojny światowej fabryka była pod kontrolą Niemiec, które wykorzystywały ją do produkcji broni dla swoich wojsk. Po wojnie, w okresie powojennym, fabryka ponownie przejęta została przez polskie władze. Zmieniła nazwę na Fabrykę Broni Strzeleckiej (FBS), a następnie na Fabrykę Broni “Łucznik” (FBL).

FB Radom przeszła różne zmiany organizacyjne i produkcyjne w okresie powojennym, włączając w to produkcję broni takiej jak karabiny, pistolety, czy broń maszynowa. W późniejszych latach, fabryka stała się znana z produkcji takich pistoletów jak FB P-64 czy pistoletów maszynowych PM-63 “Rak”.

Współcześnie Fabryka Broni Radom nadal jest aktywna i specjalizuje się w produkcji różnego rodzaju broni palnej, w tym nowoczesnych karabinków, pistoletów, oraz innych rodzajów uzbrojenia. Jest jednym z głównych producentów broni strzeleckiej w Polsce i ma swoje miejsce na rynku międzynarodowym.

Fabryka Broni Radom ma długą i burzliwą historię, ale zawsze była jednym z kluczowych producentów broni palnej w Polsce, wytwarzając zarówno uzbrojenie dla wojska, jak i cywilne.

Fabryka Broni “Łucznik” w Radomiu (FB Radom) jest jednym z najbardziej znanych i historycznie istotnych polskich zakładów produkcyjnych zajmujących się produkcją broni palnej oraz sprzętu wojskowego. Przez lata w swojej historii fabryka ta wyprodukowała wiele różnych rodzajów broni, włączając w to karabiny, pistolety, pistolety maszynowe i inne rodzaje uzbrojenia. Poniżej przedstawiam kilka znaczących rodzajów broni wyprodukowanych w Radomiu:

  1. Pistolet Vis wz. 35: Symbol polskiego przemysłu zbrojeniowego lat 30. XX wieku, przyjęty jako standardowy pistolet wojskowy przez polską armię przed II wojną światową.
  2. FB P-64: Kompaktowy pistolet służbowy używany przez polskie służby mundurowe w latach 60. i 70. XX wieku.
  3. PM-63 “Rak”: Pistolet maszynowy zaprojektowany w latach 60. XX wieku, używany w polskich siłach zbrojnych oraz służbach bezpieczeństwa.
  4. Wz. 88 Tantal: Karabinek szturmowy opracowany w latach 80. XX wieku i używany przez Wojsko Polskie jako część standardowego uzbrojenia.
  5. Wz. 96 Beryl: Karabinek szturmowy wprowadzony do uzbrojenia w latach 90. XX wieku, będący modyfikacją karabinka Tantal.
  6. MSBS GROT: Współczesny modułowy karabinek szturmowy, który jest kontynuacją rozwoju broni strzeleckiej w Polsce. MSBS GROT został zaprojektowany jako system, który może być dostosowany do różnych potrzeb użytkownika.

FB Radom nadal rozwija swoje zdolności produkcyjne i jest zaangażowana w tworzenie nowoczesnej broni strzeleckiej oraz sprzętu wojskowego dla polskich sił zbrojnych i klientów zagranicznych. Zakład ten jest znany ze stosowania innowacyjnych technologii i wysokiej jakości produkcji, co przyczynia się do jego uznania zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.

fot. FB

 

Przeczytaj także

Reklama

News