czwartek, 22 lutego, 2024

Dalmierze

Share

Dalmierze wojskowe laserowe są zazwyczaj zaawansowanymi urządzeniami wykorzystywanymi do celów taktycznych, obserwacyjnych. Pomagają w celowaniu. Ich działanie jest podobne do cywilnych dalmierzy laserowych, ale wyposażone są w zaawansowane funkcje i mogą być zintegrowane z innymi systemami wojskowymi.

Ogólnie rzecz biorąc, dalmierze laserowe działają na zasadzie emisji promieniowania laserowego w kierunku celu, a następnie pomiaru czasu, jaki upływa od wysłania impulsu do jego odbicia od celu i powrotu do detektora w dalmierzu. Jednakże, dalmierze wykorzystywane w wojsku często posiadają dodatkowe funkcje i zdolności, takie jak:

  1. Zwiększona dokładność: wojskowe dalmierze mogą być bardziej precyzyjne niż ich cywilne odpowiedniki, umożliwiając dokładniejsze określenie odległości do celu.
  2. Integracja z systemami celowania: Dalmierze laserowe mogą być zintegrowane z innymi systemami wojskowymi, takimi jak lunety celownicze, celowniki laserowe lub systemy kierowania ogniem.
  3. Pomiar ruchomych celów: Niektóre wojskowe dalmierze są zdolne do pomiaru odległości do ruchomych celów, co jest istotne w sytuacjach taktycznych.
  4. Odporność na warunki atmosferyczne: Dalmierze wojskowe są często zaprojektowane tak, aby działać w różnych warunkach atmosferycznych, w tym podczas deszczu, mgły czy kurzu.
  5. Funkcje pomiaru multipleksowego: Niektóre dalmierze mogą prowadzić pomiar wielu celów jednocześnie.
  6. Bezpieczeństwo i szyfrowanie danych: W przypadku wojskowych zastosowań, istnieje również znaczne zabezpieczenie danych oraz możliwość szyfrowania komunikacji i informacji przekazywanych przez te urządzenia.

Dalmierze laserowe są ważnym elementem w taktyki militarnych operacji, wspomagając identyfikację celów, celowanie, obserwację oraz prowadzenie działań na polu walki. Są one używane przez różne gałęzie sił zbrojnych, w tym piechotę, artylerię, marynarkę wojenną czy lotnictwo.

Fot. Delta Optical

Przeczytaj także

Reklama

News