wtorek, 18 czerwca, 2024

Złoty duet z Polski

Share

 

Złoto dla polskich strzelców na Pucharze Świata Juniorów. To drugi medal polskiej reprezentacji – drugi w strzelaniu z karabinu pneumatycznego. Złoty duet stworzyli: Julia Piotrowska i Wiktor Sajdak. 

To ich pierwszy wspólny start w konkurencji karabin pneumatyczny mix na dystansie 10 metrów. W meczu o złoto wygrali z reprezentacją Indii różnicą aż 4 punktów (17:13), choć w kwalifikacjach to zawodnicy z Indii (628 punktów) byli lepsi od Polaków (626.6 pkt.).

– Indie od kilku lat mają bardzo silną reprezentację strzelecką, zwłaszcza wśród juniorów – zaznacza Andrzej Kijowski, prezes Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

– Warto też zwrócić uwagę na to, co Indie “wyprawiają” na tych zawodach – dodaje trener Bogdan Kowalewicz, który przyglądał się finałowemu starciu – Nie lubię mówić “udało się”, bo nic nie jest dziełem przypadku. Nasi zawodnicy po prostu solidnie zapracowali na wygraną.

Co Indie “wyprawiają”? Kolekcjonują medale, tak można to najprościej opisać. Na przykład w pierwszym dniu Pucharu Świata Juniorów zdobyli 7 z 12 medali do wygrania. W czwartym dniu zawodów mieli już 10 (4 złote i 6 srebrnych) z 20 medali do zdobycia.

– Widziałem wcześniejsze finałowe pojedynki w wykonaniu zawodników z Indii i szczerze mówiąc, nie spodziewałem się naszej wygranej. Daliśmy z siebie wszystko – mówi Wiktor Sajdak. – A kluczem do sukcesu okazało się przygotowanie do startu z trenerem Jerzym Madejem oraz Bogdanem Kowalewiczem.

Polska reprezentacja ma na swoim koncie 2 medale (złoto i brąz). Autorką tych sukcesów jest Julia Piotrowska (WKS Śląsk Wrocław, CWSZ), która brąz wywalczyła w środę (11.05) w konkurencji karabin pneumatyczny juniorek na dystansie 10 metrów. W czwartek (12.05) strzelała też nieco celniej od swojego partnera w mixie. Julia Piotrowska na Pucharze Świata Juniorów kończy juniorską karierę.

– To doświadczona zawodniczka, chciałem przed nią jak najlepiej wypaść i nie zawieść, bo nam obu bardzo zależało na dobrym wyniku – podsumowuje wspólny start Wiktor Sajdak, złoty medalista. – Po prostu zrobiłem to, co do mnie należało. Nasz duet okazał się najlepszy.

Wiktor Sajdak (TKS LOK Tarnów) jest uczniem LO w Krośnie. Od trzech lat jest członkiem strzeleckiej, polskiej kadry narodowej. Od siedmiu – trenuje strzelectwo sportowe. Na swoim koncie ma dwa rekordy Polski: w karabinie sportowym 3×20, w karabinie pneumatycznym 50 m. Jest złotym medalistą strzeleckich Mistrzostw Polski Juniorów, a w marcowych Mistrzostwa Europy Juniorów w strzelectwie sportowym zajął 11 miejsce (w karabinie pneumatycznym 10 m). – W tym roku idzie mi bardzo dobrze, mam coraz lepsze wyniki – podsumowuje Wiktor Sajdak. – Nie mam zamiaru się zatrzymać.

W sumie Polskę na zawodach reprezentuje ponad 20 młodych zawodników. A w całym Pucharze Świata Juniorów – rozgrywanym z niemieckim Suhl – bierze udział ponad 500 zawodników z 50 krajów z całego świata.

Przeczytaj także

Reklama

News