niedziela, 19 maja, 2024

Uroczyste rozpoczęcie sezonu polowań

Share

Polowania hubertowskie to obok polowania wigilijnego jedno z najważniejszych spotkań myśliwych. Takie polowanie ma uroczystą oprawę. Często rozpoczyna je msza.

Myśliwi rozpoczynają sezon polowań, w odświętnej atmosferze ślubowanie składają adepci łowiectwa. Powinno to być dla nich duże przeżycie gdyż muszą zapamiętać na całe życie słowa przysięgi i przesłanie Św. Huberta.

On również był zapalonym myśliwym, z niepohamowaniem oddany łowieckiej pasji i uciechom życia. Jednak pewnego dnia, jak źródła podają, w Wielki Piątek, podczas kolejnej wyprawy, Hubertowi ukazał się dorodny, biały jeleń z promieniejącym w wieńcu krzyżem. Kiedy trafił na cel myśliwego, przemówił ludzkim głosem, prosząc o darowanie mu życia. Jednocześnie upomniał Huberta, by zaniechał hulaszczego życia, uganiania się za leśną zwierzyną, bo dusza jego jest zagrożona.

Powyższe przesłanie jest zawsze aktualne. Polowania zbiorowe, jako jedyne pozostają wolne od wszelkich nowinek technicznych, które ostatnio zostały dopuszczone do użytku. Podczas takich łowów można poczuć prawdziwą atmosferę.

Darz Bór!

Przeczytaj także

Reklama

News