niedziela, 19 maja, 2024

Startuje strzelecki Puchar Polski

Share

 

Od Wrocławia zacznie się w tym roku rywalizacja strzelców w Pucharze Polski. Stawką jest miejsce w kadrze narodowej i możliwość startów na arenie międzynarodowej.

Archiwum PZSS

W trakcie czterech dni I rundy Pucharu Polski – od 21 do 24 kwietnia – zaplanowanych jest około 860 osobostartów w 26 konkurencjach. – Do Wrocławia w ten weekend przyjedzie w sumie 360 strzelców, juniorów i seniorów z 28 klubów z całej Polski. Startów jest dużo, bo niektórzy zawodnicy chcą sprawdzić się w kilku konkurencjach – wyjaśnia Andrzej Kijowski, prezes Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. – W tym roku będą to jedne z większych zawodów.

Jest to ważny sprawdzian formy zawodników. Udany start w jednej z trzech zaplanowanych rund Pucharu Polski umożliwia start w Finale Pucharu Polski. To może być też przepustka do reprezentowania kraju na arenie międzynarodowej.

– To nie jest rywalizacja amatorów. Do Wrocławia przyjadą zawodnicy, którzy chcą w polskim strzelectwie zabłysnąć. Starty otwierają im szansę na wejście do kadry narodowej, bo tym zawodom uważnie przyglądają się nasi trenerzy – mówi Tomasz Kwiecień, wiceprezes Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. – Ale Puchar Polski to także okazja do tego, by ocenić stopień przygotowania zawodników z kadry narodowej do międzynarodowych zawodów.

W zawodach weźmie udział również strzelecka reprezentacja Ukrainy. – To są głuchoniemi zawodnicy, którzy mają właśnie teraz we Wrocławiu zgrupowanie i 27 kwietnia wylatują na mistrzostwa świata do Brazylii – wyjaśnia prezes Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.

Organizatorem I rundy Pucharu Polski we Wrocławiu jest Sekcja Strzelecka Wojskowego Klubu Sportowego „Śląsk”, a zawody rozgrywane będą na strzelnicy przy ulicy Świątnickiej 36. Mistrzów strzelectwa sportowego można podpatrzeć za darmo, ograniczeniem jest jedynie liczba miejsc na widowni.

Archiwum PZSS

Rywalizację rozpoczną w czwartek (21.04) o godzinie 14.00 juniorzy, od 60 strzałów z pistoletu na dystansie 50 metrów. Zakończą w niedzielę (24.04) około godziny 14.00 juniorki – 60 strzałami z karabinu leżąc, na dystansie również 50 metrów. Będzie też rywalizacja na dystansie 10, 25 oraz 50 metrów, a zawodnicy będą strzelać m.in. z broni pneumatycznej, pistoletów i karabinów.

Kolejne dwie rundy Pucharu Polski odbędą się wiosną i latem w Bydgoszczy i Ustce. – Zawodnicy startując w poszczególnych rundach zbierają punkty w rankingu, by zakwalifikować się do Finału Pucharu Polski – mówi Andrzej Kijowski. A ten rozegrany zostanie między kilkunastoma najlepszymi zawodnikami w Starachowicach, w terminie 18-21 sierpnia.

 

Przeczytaj także

Reklama

News