poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Polacy z sukcesami na Mistrzostwach Europy w strzelectwie!

Share

Ostatnimi czasy strzelectwo sportowe na starym kontynencie stało pod znakiem Mistrzostw Europy. Najlepsi strzelcy z naszego kontynentu przyjechali do Włoch, aby walczyć o medale oraz miejsca olimpijskie. W tej batalii uczestniczyli również Polacy. 

Walkę o palmę pierwszeństwa rozpoczęli strzelcy do rzutków. Polska reprezentacja w składzie 7 zawodników, 2 trenerów i fizjoterapeuty podjęła rywalizację o medale, miejsca olimpijskie oraz realizację swoich marzeń. Najlepiej z całej naszej kadry wypadli Sandra Bernal i Remigiusz Charkiewicz w konkurencji Trap mix. Nasza para wśród juniorów zdobyła srebrny medal. W pozostałych konkurencjach nasi reprezentanci notowali pozycje poza pierwszą dziesiątką. 

Kilka dni później rywalizację o schedę najlepszego strzelca w Europie rozpoczęli pistoleciarze i karabiniarze. Nasz kraj reprezentowało 31 zawodników, 6 trenerów, fizjoterapeuta oraz lekarz. 

W mieszczącej się w północnej części Włoch miejscowości Bolonii pierwsi strzelali juniorzy. Na początku zawodów już mieliśmy powody do dumy. Pochodząca z Zielonej Góry, Maja Jarosińska zakwalifikowała się do finału w pistolecie sportowym 30+30. Kwalifikacje zakończyła na 5 miejscu, natomiast w finale zajęła 8 miejsce.

fot. Jolanta Samulewicz
fot. Jolanta Samulewicz

Tego samego dnia w konkurencji Karabin leżąc, nasza młoda juniorka z Wrocławia, Julia Piotrowska wywalczyła 5 miejsce. Wrocławianka straciła do pozycji medalowej jedynie pół punktu. Kolejnego dnia Polacy świętowali kolejny sukces. Zawodnik Gwardii Olsztyn w konkurencji Karabin 3×40 do finału wszedł z 3 miejsca i takie samo miejsce wywalczył w finale. Tym samym stał się pierwszym polskim medalistą w Bolonii. 

fot. Tomasz Łukaszewski

Po juniorach do boju ruszyli seniorzy. Nasi reprezentanci lepiej nie mogli sobie wyobrazić początku mistrzostw. W postawie leżącej Marcin Majka wywalczył tytuł Mistrza Europy, natomiast Tomasz Bartnik stanął na trzecim miejscu podium. Ponadto Daniel Romańczyk w tej konkurencji zajął 10 miejsce, a to dało naszym strzelcom pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej. Panowie również ustanowili nowy rekord świata

fot. Wojciech Kulmatycki
fot. Wojciech Kulmatycki

 

 

 

 

 

 

 

Kolejnym startam wartym odnotowania był występ Oskara Miliwka, który w swojej koronnej konkurencji pistoletu szybkostrzelnego zajął 10 miejsce, a do finału zabrakło mu 2 punktów. 

Po konkurencjach na 25 i 50 metrów część zawodników przejechało do Tolmezzo aby rozegrać konkurencje na dystansie 300 metrów. Na tym dystansie nasi sportowcy nie zdobyli medali. Najlepsze starty zanotowali Tomasz Bartnik w konkurencji karabin standard leżąc zajmując 7 miejsce, natomiast w trzech postawach uplasował się tuż za podium na 4 miejscu. Wśród naszych Pań najlepszy start zanotowała Karolina Kowalczyk, która w trzech postawach zajęła 10 miejsce. 

Skład reprezentacji:

Strzelba:
Kowalczyk Piotr
Pasibierski Tomasz
Bernal Sandra
Mrozek Daniel
Charakiewicz Remigiusz
Jarmolinska Aleksandra
Baksalary Kacper

Trenerzy: Iryna Yukhatova, Wiesław Gawlikowski

Karabin i Pistolet:
Borsuk Dominika
Jarosińska Maja
Piotrowska Julia
Bykowska Weronika
Szutko Aleksandra
Kowalewicz Maciej
Sadowski Kacper
Jurasz Kacper
Piwowarski Tomasz
Wagner Filip
Stankiewicz Aneta
Kochańska Natalia
Nagay Agnieszka
Bartnik Tomasz
Romańczyk Daniel
Wojtasiak Maciej
Majka Marcin
Daniluk Piotr
Miliwek Oskar
Sakowski Patryk
Tomala Joanna
Nowak Agata
Król Natalia
Klimek Damian
Bogacka Sylwia
Wrońska Paula
Kowalczyk Karolina
Burda Andrzej
Kraskowski Robert
Skorupa Bartosz
Łukaszyk Rafał

Trenerzy: Jolanta Samulewicz, Andrzej Kijowski, Cezary Staniszewski, Wojciech Kulmatycki, Tomasz Łukaszewski, Grzegorz Pietrzyk

Awatar użytkownika
Bartosz Czerniawski
Asystent trenera Kadry Narodowej Juniorów w Pistolecie oraz sędzia klasy Państwowej. Założyciel oraz instruktor firmy szkoleniowej Gun n’ Fun.

Przeczytaj także

Reklama

News