poniedziałek, 15 lipca, 2024

Pierwsze “olimpijskie” finały juniorów na strzeleckich ME we Wrocławiu

Share

 

Pierwsze złoto w pierwszym finale konkurencji olimpijskiej tegorocznych Mistrzostw Europy w strzelectwie sportowym trafiło do Miriam Jako z Węgier. Strzelcy-juniorzy walczyli o miejsce na podium również w innych olimpijskich konkurencjach, w karabinie 3 postawy kobiet i mężczyzn. Złoto trafiło do Francji i Norwegii.

Miriam Jako z Węgier w pistolecie sportowym kobiet na dystansie 25 m (juniorów) w finałowym meczu wyraźnie prowadziła od samego początku. Ostatecznie pokonała rywalkę z Francji wynikiem 26:21. Heloise Fourre (FR) zdobyła srebro, brąz wywalczyła Viliena Bevz z Ukrainy. Co ciekawe, to właśnie Ukraina miała najliczniejszą reprezentację (trzy zawodniczki) w ósemce najlepszych pistoleciarek, które miały szansę powalczyć o złoto.

Mecz o złoto w konkurencji karabin 3 postawy mężczyzn (juniorzy) to był… przewrotny pojedynek 20-latków. W pierwszej połowie prowadził Edoardo Bonazzi z Włoch, ale ostatecznie wyprzedził go Nathan Bailly (Francja) i wygrał wynikiem 17:13. Brąz natomiast trafił do drugiego w finale Francuza. Różnica zaledwie 0,3 punktu sprawiła, że Romain Aufrere musiał zadowolić się III miejscem. W konkurencji na 41 zawodników w sumie startowało czterech Polaków. Najwyżej uplasował się Maciej Ogórek z WKS Śląsk Wrocław. Zdobytych 578 punktów dało mu 13 miejsce.

Na początku wyrównany pojedynek w karabinie 3 postawy kobiet (juniorki) toczyły ze sobą Larissa Weindorf (Niemcy) i Julie Johannessen (Norwegia). Niemka była jednak zdecydowanie bardziej skupiona w środkowych seriach i w pewnym momencie wydawało się, że wygra mecz o złoto. Ale  od 12 serii młoda Norweżka zaczęła gonić rywalkę i po zremisowaniu 15:15, celnym strzałem w ostatniej serii (10.6 pkt) wywalczyła mistrzowski tytuł. Brązowy medal zdobyła Finnja Rentmeister (Niemcy), która stoczyła niełatwą walkę… sama z sobą. Bo do finału weszła na ósmej pozycji, a skończyła na trzecim miejscu.

W karabinie 3 postawy kobiet (juniorki) mierzyło się w sumie 56 zawodniczek, z czego 4 reprezentowały Polskę. Najwyższą pozycję w kwalifikacjach do finału wywalczyła Maja Gawenda (Piast Bieruń) – to 13 miejsce w rankingu i 581 punktów.

Jutro ostatni finał juniorów w konkurencjach olimpijskich – o godz. 11:15 finał w pistolecie szybkostrzelnym mężczyzn na 25 m, który będzie transmitowany w mediach społecznościowych oraz na kanale YT International Shooting Sport Federation.

 

Przeczytaj także

Reklama

News