poniedziałek, 15 lipca, 2024

Kto został mistrzem Europy w Strzelectwie Sportowym juniorów?

Share

 

Grand Prix Wrocławia zdobył Stanisław Kozłowski z… Poznania. Medalową stawkę otworzył jednak brązowy medal Mai Gawendy z Bierunia. A mistrzowską rywalizację juniorów zakończyła na II miejscu “srebrna trójka” młodych strzelców z Białegostoku, Wrocławia i Tarnowa.

“Srebrna trójka” zdobyła 11 września II miejsce podczas drużynowej konkurencji karabin 3 postawy juniorów. Polskę reprezentowali: Michał Chojnowski (KS Kaliber Białystok), Maciej Ogórek (WKS Śląsk Wrocław – Sekcja strzelecka), Wiktor Sajdak (TKS LOK Tarnów). W meczu o złoto zmierzyli się z drużyną z Francji, która ostatecznie wygrała 17:9.
– Chcieliśmy “przytulić złoto”, ale nikt nie narzeka na srebro – żartuje Michał Chojnowski z KS Kaliber Białystok. – W meczu o złoto najpierw wyrównaliśmy, ale później Francuzi nie dawali już nam “miejsca na punkty” i zaczęli zbierać przewagę. Mimo wcześniejszych remisów.
– To nasz pierwszy start w tym składzie – mówi Wiktor Sajdak z TKS LOK Tarnów. – Nie znałem też naszych przeciwników z Francji, ale wiedziałem że musimy się postarać. Bardzo chciałem obronić pierwsze miejsce, ale przy tym stresie popełniliśmy jednak kilka błędów.
Bo polscy strzelcy drugi etap kwalifikacji zakończyli na pierwszym miejscu. – Pokazaliśmy, na co nas stać. Mieliśmy wtedy kilka punktów przewagi nad Francją. A Wiktor Sajdak na swoim koncie miał imponujący wyniki 297 punktów. To oznacza, że stracił tylko 3 punkty na całe strzelanie – dodaje Michał Chojnowski. – Cieszę się, że z takim samym składem jedziemy w październiku na Mistrzostwa Świata do Kairu.

Ale to Stanisław Kozłowski (Dwór Grunwaldzki Poznań – Młodzieżowe Centrum Strzelectwa) ma za sobą najlepszy start na tegorocznych Mistrzostwach Europy we Wrocławiu. 10 września junior błysnął talentem w konkurencji pistolet dowolny 60 strzałów. Wywalczył złoty medal i wygraną w Grand Prix Wrocławia.
– Ten zawodnik ma w sobie to coś, czego nauczył go trener klubowy. To połączenie pracowitości, konsekwencji i talentu – mówi Wojciech Kulmatycki, trener młodych pistoleciarzy z kadry narodowej. – To nie jest jego wiodąca konkurencja, wygrał ją można powiedzieć… z marszu. Na treningach “ustawiamy się” na przykład pod pistolet sportowy, bo on to lubi strzelać i mu to całkiem nieźle wychodzi.

Apetyty na medale wyostrzyła Maja Gawenda (KSS Piast Bieruń), zdobywając 9 września pierwszy wśród juniorów, brązowy medal Mistrzostw Europy w konkurencji karabin sportowy 60 strzałów leżąc. Wystrzelała wysoki wynik 624,5 punktu i tylko milimetry oraz różnica 0,4 punktu dzieliły ją od srebra.

  • Jest w niej potencjał i jestem pewien, że może dać z siebie jeszcze więcej. Jest jeszcze juniorką młodszą, ma czas – mówi Grzegorz Pietrzyk, trener juniorów w kadrze narodowej. – Zespół dziewczyn na treningach trzymał poziom, teraz też strzelał w granicach swoich rekordów życiowych. Ale myślę, że presja w niektórych przypadkach też zrobiła swoje.
  • Myślę, że uciekły nam jednak ze dwa medale. Byliśmy blisko podium na przykład w karabinie, w miksie w trzech postawach – podsumowuje Bogdan Kowalewicz, trener kadry narodowej z Gwardii Olsztyn i dziękuje trenerom klubowym. – Bo to oni “robią robotę”, ja dokładam od siebie tylko trochę. To oni znaleźli, wychowali tych zawodników.
    Juniorzy zakończyli mistrzowską rywalizację, do startów przygotowują się seniorzy. Finały konkurencji olimpijskich będą transmitowane w mediach społecznościowych Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego oraz International Shooting Sport Federation.
    PLAN TRANSMISJI:

środa / 14 września – SENIORZY
godz. 11:00 finał 25 m pistolet sportowy kobiet (transmisja od 10:52)
godz. 17:00 finał 25 m pistolet szybkostrzelny mężczyzn (transmisja od 16:52)
godz. 19:00 finał 50 m karabin 3 postawy mężczyźni (transmisja od 18:52)

czwartek / 15 września – SENIORZY
godz. 17:00 finał 50 m karabin 3 postawy kobiety (transmisja od 16:52)

Wyniki każdej z konkurencji znajdziecie TUTAJ

IP

Przeczytaj także

Reklama

News