wtorek, 18 czerwca, 2024

KONKURS ŚWIĄTECZNY BLACK RIFLE

Share

Uwaga strzelcy, żony, dzieci i bibliofile

Mamy dla was ciekawe prezenty gwiazdkowe. We współpracy z wydawnictwem Almapress mamy dla was nagrody tematycznie powiązane z naszym nowym działem „Black Rifle”; są to dwa egzemplarze książki „Karabiny AR historia i współczesność” Michała Martyniaka.

Autor na 176 stronach bogato ilustrowanej pozycji w twardej oprawie opisuje historię i współczesność karabinu AR.

Opis książki ze strony wydawnictwa:

Bogato ilustrowana, pierwsza na polskim rynku wydawniczym monografia poświęconą genezie, rozwojowi i współczesnym konstrukcjom, jakie powstały w oparciu o tzw. platformę AR. Karabinek AR jest cywilną wersją karabinka automatycznego M16 – podstawowej broni strzeleckiej armii amerykańskiej od lat 60. XX wieku.

W całej historii broni strzeleckiej nie ma drugiego, tak różnorodnie przebudowywanego i modyfikowanego karabinu. Zmiany i próby dostosowania AR do warunków realizacji konkretnych zadań w walce zaczęły się już w momencie wprowadzenia broni na wyposażenie armii amerykańskiej w Wietnamie.

Równolegle, w latach 60. XX wieku, w ręce strzelców sportowych trafiły cywilne wersje M16, umożliwiając w ten sposób prace badawcze i modernizacje prowadzone przez mniejsze firmy nieskrępowane rygorami specyfikacji militarnych. W efekcie część nowych rozwiązań trafiała ponownie do źródła, czyli do oferty dla wojska.

Intencją autora było umożliwienie lepszego poznania istoty konstrukcji tej broni i uświadomienie bezpośredniego wpływu wszystkich elementów na funkcjonowanie całego jej układu. Książka zawiera też, do pewnego stopnia, odpowiedź na magiczne i odwieczne pytanie: co warto mieć – AK czy AR?

Aby wsiąść udział w konkursie należy w komentarzu pod artykułem odpowiedzieć na dwa pytania:

  1. Jaką broń w Armii Stanów Zjednoczonych zastąpił M16?
  2. Jaki najdłuższy system gazowy można zastosować przy lufie 16,5′ aby zachować prawidłowe działanie automatyki w karabinie DI AR 15?
Konkurs trwa od momentu publikacji do dnia 20 grudnia 2022 roku do godziny 20.00. Rozwiązanie konkursu zostanie opublikowane do godziny 8.00 dnia 21.12.2022 tak aby zwycięscy mogli podłożyć sobie lub obdarowanym książki pod choinką (wysyłka paczkomatem Inpost w dniu 21.12.2022)

Jako bonus i dodatkową nagrodę dla wszystkich mamy coś co każdy ARowiec powinien mieć. Animowaną instrukcję M16 udostępnioną przez military.com

pełna instrukcja do pobrania:

M-16A1 Rifle
źródło: military.com
Awatar użytkownika
Paweł Stempniak
Strzelec dalekodystansowy. Brał udział w wielu zawodach w kraju i za granicą. sześciokrotnie ukończył zawody Sniper`s Mission, Rekonstruktor, uczestniczył w rekonstrukcjach historycznych w Normandii i wielu innych miejscach w Europie.

Przeczytaj także

Reklama

News