sobota, 20 kwietnia, 2024

Jak przeprowadzić docieranie lufy

Share

Używane przez strzelców precyzyjnych nowe karabiny w większości nie są seryjną bronią “z taśmy produkcyjnej”. Możemy zatem założyć, że o docieranie lufy zadbał producent przed przekazaniem broni do sprzedaży. Niektóre firmy o takich zabiegach informują nawet w instrukcji obsługi. Kolejna grupa to broń wykonana przez zakład rusznikarski na zamówienie. W takim przypadku możemy mieć pewność, że jest gotowa do strzelania.

Po co się to robi?

Lufa w procesie produkcji niezależnie od sposobu wykonania gwintu jest dosyć mocno traktowana. Po procesie gwintowania powierzchnia lufy wewnątrz może mieć nierówną powierzchnię, która działa jak tarka zatrzymując w tych niedoskonałościach fragmenty płaszcza pocisku. To wszystko będzie miało wpływ na późniejszą celność broni dlatego lepiej zadbać o dotarcie lufy samodzielnie. Dociera się tylko nowe lufy.

Doskonałe skupienie.

Co jeśli nie jesteśmy pewni czy taki zabieg został wykonany? Lub nie możemy tego sprawdzić u siebie w domu? Trzeba wykonać docieranie nowej lufy. Tu moja uwaga. Nie słuchajcie się wszelkich “doradzaczy”, którzy mogą Was próbować lekko wyśmiać. To Wasza broń i to Wam ma służyć długo, bez awarii i z doskonałym skupieniem.

Czego potrzebujemy do przeprowadzenia tego procesu?

  1. Zestaw do czyszczenia broni z wyciorem
  2. Solwent do czyszczenia lufy z osadów płaszcza pocisku
  3. Olej do czyszczenia broni
  4. Coś do odtłuszczania lufy, ja używam acetonu technicznego
  5. Przecieraki filcowe dobrane do Waszego kalibru
  6. Odpowiedni zapas amunicji
  7. Stojak do czyszczenia lub imadło modelarskie z odpowiednim zabezpieczeniem szczęk.
  8. Odpowiedni zapas czasu, niech nikt Was “nie goni” – luzik

Oczywiście samo strzelanie przeprowadzamy w formie treningu. Jest to nie ocenione w przypadku zapoznania się z nową bronią a poza tym bardzo przyjemne.

Przygotowujemy sobie wygodne stanowisko strzeleckie. Mata i te sprawy. Ustawiamy tarczę, lub kilka tarcz i zaczynamy strzelanie. Przy okazji możemy dokonać koniecznych poprawek po wstępnej konfiguracji karabinu w domu. Regulujemy długość kolby, wysokość i położenie baki, wysokość stopki, odległość lunety od oka, ustawienie bipodu i dobór odpowiedniej podpórki tylnej (najczęściej worka).

Zaczynamy.

Etap pierwszy:

strzelamy 10 razy po każdym strzale czyścimy dokładnie lufę i na koniec ją odtłuszczamy.

Etap drugi:

strzelamy w sekwencji po 3 strzały. Robimy to 5 razy. I czyścimy dokładnie lufę.

Etap trzeci:

strzelamy strzelamy po 5 strzałów. Robimy to 5 razy. I co? dokładnie czyścimy lufę… taaak.

Jak łatwo policzyć zużyjemy na ten proces dokładnie 50 szt. amunicji.

Istnieje kilka podobnych sposobów docierania luf, ale w gruncie rzeczy są bardzo podobne.

Jeśli macie doświadczenia z docieraniem lufy w swoich karabinach zapraszamy do pozostawienia komentarza pod tym artykułem.


Tekst został pierwotnie wyemitowany 23.02.2023

Przeczytaj także

Reklama

News