czwartek, 22 lutego, 2024

King of 2 Miles 2024: Polska drużyna na prestiżowych zawodach strzeleckich w Camp de Canjuers

Share

Zawody “King of 2 Miles” (KO2M) to prestiżowy event strzelecki na ekstremalnie długie dystanse, przyciągający najlepszych strzelców z całego świata. Edycja na rok 2024 zaplanowana jest na dni 25-28 kwietnia we Francji. 

*Zdjęcia wykorzystane w artykule są jedynie zdjęciami ilustracyjnymi. Pochodzą z zawodów, które sie już odbyły.

Polskę będzie reprezentować drużyna portalstrzelecki.pl. w składzie: Jakub MURASZ Sidorowicz i Maciej STACHU Stasiak. 

fb KO2M

Konkurencja opiera się na zespołach dwuosobowych, składających się ze strzelca i obserwatora, które muszą pozostać niezmienione od eliminacji aż do finałów. Udział strzelców w zawodach jest określany na podstawie ich rankingu, a kolejność strzelania ustalana przez losowanie.

Zawody składają się z kilku etapów, zaczynając od rund eliminacyjnych, gdzie zespoły strzelają na coraz większe odległości. Aby przejść do kolejnego celu, zespół musi trafić w obecny cel. Te rundy testują nie tylko umiejętności strzeleckie, ale również strategiczne planowanie drużyn, gdyż są one ograniczone pod względem amunicji i czasu. Rundy finałowe obejmują strzelanie na jeszcze dłuższe dystanse, z tą samą zasadą “traf i przejdź”.

Reguły dotyczące sprzętu są ściśle przestrzegane, aby zapewnić równy poziom rywalizacji. Istnieją ograniczenia dotyczące wagi karabinów i dodatkowego wyposażenia, takiego jak bipody i optyka. Obowiązkowe jest stosowanie zabezpieczenia słuchu i wzroku. Dodatkowo, istnieją określone procedury, które należy przestrzegać w przypadku awarii sprzętu.

System punktacji kładzie nacisk na precyzję, ze szczególnym uwzględnieniem trafień zimnego strzału, a punkty są także przyznawane w oparciu o odległość celu.

Więcej szczegółowych informacji na temat zawodów i ich regulaminu można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej zawodów lub odnoszących się do nich platform poświęconych sportom strzeleckim a także na naszej stronie internetowej gdzie utworzony został dział specjalny poświęcony zawodom King Of 2 Miles.

Camp de Canjuers to poligon znajdujący się w departamencie Var w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe, w południowo-wschodniej Francji. Jest to jeden z największych poligonów wojskowych w Europie Zachodniej, wykorzystywany przez armię francuską. 

google MAPS

Według francuskojęzycznej Wikipedii, Camp de Canjuers to teren wojskowy należący do francuskiej armii lądowej, znajdujący się w departamencie Var we Francji. Został utworzony w 1970 roku i obejmuje 35 000 hektarów terenu, z czego 14 hektarów to zabudowania obozowe. Jest to największy poligon strzelecki w Europie Zachodniej. Obecnie jest wykorzystywany do szkolenia jednostek francuskich i zagranicznych, z około 2500 stałymi mieszkańcami i 10 000 odwiedzającymi rocznie. Na terenie poligonu przeprowadza się 75 000 wystrzałów artyleryjskich, 1000 odpaleń pocisków rakietowych i 1 600 000 strzałów z różnych rodzajów broni w ciągu 330 dni strzeleckich każdego roku. Camp de Canjuers jest szczególnie przeznaczony do treningów strzeleckich, w tym wystrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych (LRM). Znajduje się tam również monumentalna rzeźba o wysokości 20 metrów, wykonana przez rzeźbiarza Francesco Marino Di Teana z stali Corten, która została wzniesiona w wyniku konkursu 1% we współpracy z architektem Louisem Schneiderem.

Anglojęzyczna Wikipedia informuje, że Camp de Canjuers to wapienne płaskowyż i obóz wojskowy w Prowansji, w południowo-wschodniej Francji. Jest największym obozem wojskowym w kontynentalnej Europie. Jego nazwa pochodzi od Campus Julii: “Obóz Juliusza”. Juliusz Cezar założył obóz w tym regionie przed podbojem Galii. Tereny wokół płaskowyżu zostały zajęte przez wojsko od 1970 roku. Obóz Canjuers jest największym obozem wojskowym w Europie, zajmującym 350 km². Wiele farm i osad zostało ewakuowanych i opuszczonych.

Zdjęcia: FB KO2M, Google Maps

Źródło: Wikipedia, FR, EN.

 

Darek Topyła
Darek Topyłahttps://portalstrzelecki.pl
Redaktor naczelny Portalu Strzeleckiego. Pomysłodawca i założyciel serwisu internetowego portalstrzelecki.pl, strzelec sportowy, dalekodystansowy, myśliwy. Instruktor strzelectwa sportowego i bojowego, sędzia PZSS kl. III. Sędzia i instruktor strzelectwa myśliwskiego. Autor rozwiązań informatycznych dla organizatorów zawodów strzeleckich. Pomysłodawca aplikacji webowej shooterstats.pl.

Przeczytaj także

Reklama

News