środa, 24 kwietnia, 2024

„Czochranie blach” z karabinków .22LR – jak zacząć przygodę z…

Share

 

Praktyczne strzelectwo karabinowe przeżywa obecnie okres bumu i wzrostu zainteresowania szerszego grona strzelców. Obecnie to już nie tylko grupa „pozytywnie zakręconych wariatów” zgromadzonych w około zawodów takich jak Mykita Series, TPS czy Sniper Extreme praktykuje strzelectwo praktyczne, co raz częściej wielu „normalnych” strzelców zauważa piękno tego typu współzawodnictwa.

Ostanie zmiany na arenie światowej związane z rozwojem federacji IPRF dały szansę współzawodnictwa w tej formule na arenie krajowej i między narodowej. Zmiany i trend ten nie ominął „wyznawców” kalibru .22LR. Cieszy mnie to, gdyż od lat uważam, że jest to najlepszy kaliber, aby rozpocząć… i kontynuować swoją przygodę ze strzelectwem praktycznym. W niniejszym artykule postaram się pokazać moją drogę do tworzenia serii zawodów MRTM22 (Minirifle Tactical Marksman .22LR). Być może pomoże to innym Klubom w rozszerzeniu swojej oferty zawodów o tę formułę.

Na początku było…

Ilość zawodów typu „PRS” w kalibrze .22LR rośnie bardzo dynamicznie. Dorobiliśmy się szeregu zawodów przygotowywanych na bardzo profesjonalnym poziomie (nie odstających od standardów jakie możemy zobaczyć w Europie lub „za Wielką Wodą”). Wspomnę tylko o kilku: tegoroczna edycja Ulfhednar MOA Culpa .22LR, seria zawodów pod logiem STRIX, czy też wspomniana seria MRTM22 (to oczywiście nie jedyne zawody!)

Nieprzypadkowo podałem te trzy przykłady, bo każde z nich różni się trochę założeniami (IPRF, PRS, NRL22) jednakże główne założenia są takie same „CZOCHRAMY BLACHY” …

Te różnice mogą powodować lekkie zamieszanie wśród strzelców, dlatego postaram się przybliżyć różnice oraz podkreślić wspólne punkty.

Nasze przygody z MRTM22 rozpoczęliśmy ponad 4 lata temu (kiedy jeszcze IPRF było w powijakach) szukając wzorca, ligi, federacji, z którą moglibyśmy rozwijać koncepcję „Małej Mykita” w kalibrze .22LR – padło na NRL22 (nrl22.org). Dlatego ten artykuł poświęcę tej formule (następne w kolejnych… chyba).

Moim zdaniem jest to rewelacyjna formuła do organizacji zawodów typu „PRS” dla większości Klubów w Polsce dysponujących strzelnicami do 150 m …

Dlaczego NRL22?

NRL22 czyli … National Rifle League 22LR division, no i na tym mógłbym zakończyć… ale…

To nie jest tak, że tylko my mamy problem z kosztem amunicji czy jej dostępnością… wiem, że brzmi to niewiarygodnie, ale w USA krążą opinie, że amunicja jest już za droga! (ciekawe co by powiedzieli na nasze ceny) i trzeba przerzucić się na… .22LR! (kilku strzelców z NRL22 z którymi rozmawiałem potwierdzili tą opinię) Konsekwencją jest fakt, że NRL22 jest obecnie najprężniej rozwijającą się dyscypliną strzelectwa wyczynowego (podkreślę słowo wyczynowego, bo jak Amerykanie się za coś zabierają to robią z tego sport narodowy – jak cały ten „ich PRS” 😊).

Jak już wspominałem, są to zawody w głównej mierze ukierunkowane na strzelanie do celów metalowych na różnych dystansach, z różnych postaw i scenariuszach (zadaniach strzeleckich). Co najważniejsze wielkość celów, organizacja osi strzeleckich zostały zestandaryzowane i dostosowane do warunków strzelnic 100 m lub dłuższych (o tym więcej przy omawianiu tematu – jak zorganizować zawody w tej formule).

Awatar użytkownika
Marek Pyka
Strzelec od wielu lat związany z Long Range, F-Class oraz strzelectwem praktycznym w formule PRS oraz NRL22. Aktywnie promujący strzelectwo praktyczne, pasjonat .22LR w wydaniu PRS, współorganizator zawodów, szkoleń i treningów strzeleckich. Aktywny strzelec Ulfhednar Sniper Team oraz MRTM22 Expert Team. Zdrowo "zakręcony", ale Nasz... jak to mawia ekipa z KS Expert Jaworzno

Przeczytaj także

Reklama

News