poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

CZ P-09

Share

Bojowo i sportowo, czyli pistolet CZ P-09.

CZ konstruując broń wyciąga wnioski z lat doświadczeń, łącząc to z najnowszymi trendami w projektowaniu i testami przeprowadzonymi w ekstremalnych warunkach przez służby sektora mundurowego na całym świecie. Producent podkreśla, że wymogi testów znacznie przewyższały standardy wojskowe i policyjne. Efekt? Pistolet CZ P-09. Choć docelowo konstruowany jako broń bojowa, to świetnie sprawdza się w strzelectwie sportowym. Główne zalety? Wyjątkowa ergonomia, poręczność, niezawodność, wytrzymałość oraz gama opcji wyposażenia pozwalających na dostosowanie broni do potrzeb strzelca.

 

Konstrukcja

Ramę P-09 wykonano z nowoczesnego, stabilnego mechanicznie i termicznie polimeru wzmacnianego włóknem szklanym. Lufa wykonana jest ze stali kutej na zimno, a główne manipulatory broni są metalowe i umieszczone w klasycznych miejscach, co ułatwia obsługę. Zamek położony jest nisko i wchodzi w szkielet broni. Położenie zamka zbliżone jest do linii osi dłoni i pozwala na relatywnie niski podrzut i sprawny powrót na cel nawet podczas szybkiego ognia. Podobny trend widać w innej konstrukcji tego producenta, czyli SHADOW 2 uważanego za broń dobrze sprawdzającą się podczas zawodów dynamicznych. P-09 jest jednak pistoletem bojowym zatem i sposób ryglowania, czyli przekoszenie lufy, jak i spasowanie odpowiada broni bojowej.

 

Wyposażenie

Atutem w P-09 jest metalowy magazynek mieszczący 19 sztuk amunicji z dodatkową nakładką, dającą możliwość powiększenia pojemności o dwa pociski. To stawia P-09 wśród trzech najbardziej pojemnych pistoletów kalibru 9mm na rynku.

Uniwersalna szyna montażowa pozwala na zamontowanie dodatkowego sprzętu typu latarka czy celownik laserowy. W standardzie pistolet  wyposażony jest w stalowe przyrządy celownicze z trzema punktami luminescencyjnymi o około półgodzinnej luminescencji.

 

Komfort i ergonomia

P-09 skonstruowany jest według najnowszych trendów, więc ergonomia i komfort strzelca ma tu duże znaczenie. Objętość chwytową rękojeści możemy zmieniać za pomocą opcjonalnych nakładek w trzech rozmiarach. Wyraźnie chropowata faktura okładziny kopyta pozwala na pewny uchwyt nawet spoconą dłonią. Uchwyt wzmacniają również wypustki z przodu i z tyłu rękojeści. Stabilność poprawia wyraźny beaver tail pozwalający na wysokie trzymanie dłoni w stosunku do osi zamka, co dodatkowo minimalizuje odrzut. Dobrze zaprojektowane wyżłobienia na zamku ułatwiają odprowadzenie go do tylnego położenia. Ergonomię pistoletu podnoszą zaokrąglone krawędzie i dodanie przedniej szyjki zębatej do prowadnicy. Duże znaczenie ma dobrze zaprojektowany kształt trzpienia kurka wpływający na komfort strzelania i obsługę pistoletu.

W pistolecie zastosowano klasyczny i sprawdzony mechanizm spustowy Omega, zapewniający płynną pracę w trybie DA i bardzo dobrą w trybie SA. Dźwignie zabezpieczające umieszczono z dwóch stron.

Podsumowując, P-09 dobrze dopasowuje się do potrzeb strzelca, rewelacyjnie strzela, ma relatywnie niski odrzut i szybko wraca na cel. Choć konstruowany jako broń bojowa, to często polecany jest jako pierwszy pistolet dla strzelców sportowych.

 

Przeczytaj także

Reklama

News